ROK SZKOLNY 2018/2019

Skorzystaj z naszej oferty Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

To propozycja dla uczniów, którzy ukończyli Zasadniczą Szkołę Zawodową i chcą zdobyć wykształcenie średnie nie rezygnując z pracy i codziennych obowiązków. Ukończenie szkoły umożliwią uzyskanie wykształcenia średniego oraz zdobycie świadectwa dojrzałości.
A to z kolei da szanse na zdobycie lepszej pracy i otworzy drogę do dalszego rozwoju zawodowego.
Przyjdź i skorzystaj z naszej oferty! Zainwestuj w siebie!


ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
dla uczniów klasy I
po gimnazjum

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
dla uczniów klasy I
po 8 klasie

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
dla uczniów klas II-IV
T i BS

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
dla uczniów LO
dla dorosłychZabierz swoją mLegitymację na wakacje mLegitymacja – mobilna legitymacja w naszej szkole

Co to jest mLegitymacja? mLegitymacja to dokładnie to samo, co „zwykła” legitymacja szkolna, ale w telefonie. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem. Za pomocą mLegitymacji potwierdzisz swój status ucznia podczas kontroli biletów, czy zakładania karty w bibliotece. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących Ci zniżek.
Więcej informacjiDruk wniosku


W nagrodę bilet do kina.

10 czerwca w nagrodę za najwyższą frekwencję w roku szkolnym 2018/2019 klasa II b T wraz z wychowawcą wybrała się do kina na film "Ciężkie jest życie zapaśnika"


XXI Rajd Jana Pawła II

6 czerwca uczestniczyliśmy w XXI Rajdzie im. Jana Pawła II zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Gorlice oraz Starostwo Powiatowe w Gorlicach, po szlakach Beskidu Niskiego
Fotorelacja


"Jak nie czytam, jak czytam"

7 czerwca o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach odbyło się wspólne czytanie książek w ramach akcji czytelniczej pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam". Główna część akcji miała miejsce na boisku szkolnym. Uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły zabrali swoją ulubioną książkę i czytali ją po cichu. Słoneczna aura czerwcowego dnia sprzyjała propagowaniu czytelnictwa. Czytanie kontynuowane było również w atmosferze kameralnej w klasach, a także w czytelni biblioteki szkolnej. Cała społeczność ZST włączyła się w tę akcję czytelniczą zaproponowaną przez redakcję czasopisma "Biblioteka w szkole".
Fotorelacja i więcej informacjiAngielski Wyścig po raz 11

Fotorelacja

Dzień Sportu

30 maja odbył się tradycyjny już Szkolny Dzień Sportu. Pogoda niestety spłatała figla i wszystkie konkurencje musiały odbyć się w budynku szkoły.
FotorelacjaWyniki


Dzień bezpieczeństwa w transporcie i ruchu drogowym

W dniu 30.05.2019 roku kilkunastu uczniów z klas 1aT, 2aB, 2bB i 3aZ wraz z opiekunem Wiesławem Stecem wzięło udział w "Dniu bezpieczeństwa w transporcie i ruchu drogowym", który odbył się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Więcej i kilka zdjęć


„ODDAJ KREW – ZOSTAŃ BOHATEREM…”

Kolejny raz w Zespole Szkół Technicznych gościliśmy ekipę Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gorlic. 29 maja w naszej szkole odbyła się II honorowa akcja oddawania krwi. W akcję włączyła się młodzież w liczbie ponad 40 osób z technikum i branżowej szkoły Zespołu Szkół Technicznych. Największą aktywnością wyróżnili się uczniowie z klas: IIIAT, IIIBZSZ, IIIAZSZ. Wszystkim bardzo dziękujemy za 18 litrów oddanej krwi. Honorowym dawcom krwi życzymy spokojnych i zdrowych wakacji, a po nich zapraszamy na kolejną akcję.
Fotorelacja
Sprawdź, czy pamiętasz najważniejsze informacje o Honorowym Oddawaniu Krwi - ZADANIA:


Finał wojewódzki Turnieju Motoryzacyjnego

W dniu 25 maja drużyna z naszej szkoły, która zwyciężyła w Powiatowym Turnieju Motoryzacyjnym wzięła udział w finale wojewódzkim, który w tym roku odbył się w Nowym Sączu.
Więcej i kilka zdjęć


Jak zostać przewodnikiem psa ratowniczego ?

Grupa naszych uczniów w ostatnim czasie uczestniczyła w spotkaniu powadzonym przez ratownika Stowarzyszenia “Sekcja Psów Tropiących i Ratowniczych przy Centrum Szkolenia Psów Obronnych Nowy Sącz – Nowy Targ Podhale”, w ramach którego mogła zapoznać się z warunkami jakie trzeba spełnić by zostać ratownikiem stowarzyszenia i przewodnikiem psa ratowniczego. Stowarzyszenie realizuje bowiem zadania w zakresie poszukiwań osób w terenach górskich, leśnych, miejskich i odszukiwaniu osób poszkodowanych w katastrofach budowlanych. Dla nowo wstępujących członków Stowarzyszenie ma ciekawą ofertę bo będzie organizowało kursy na przewodników psów tropiących i ratowniczych, ponadto każdy z kandydatów będzie brał udział w szkoleniach specjalistycznych z zakresu: kwalifikowanej pierwszej pomocy, kurs wspinaczkowy, kurs krótkofalarski oraz szkolenia z zakresu terenoznawstwa i taktyki poszukiwań osób zaginionych, które będą prowadzone przez instruktorów i ratowników GOPRu oraz instruktorów posiadających uprawnienia z zakresu szkoleń taktycznych.
Stowarzyszenie zaprasza pełnoletnią młodzież i uczniów wstąpienia w szeregi stowarzyszenia i każdy kto wyrazi chęć zostania ratownikiem stowarzyszenia i chce pracować z psem otrzyma psa predysponowanego do pracy ratowniczej i przejdzie kurs podstawowy pracy z psem w wyżej wymienionym zakresie prowadzonym przez doświadczonych przewodników psów ratowniczych GOPRu i CSPO – Podhale


Zawód operator obrabiarek skrawających z patronatem Firmy Famur
21 maja 2019 r., to data niezwykle ważna dla społeczności Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach . Właśnie tego dnia doszło do podpisania umowy pomiędzy, Firmą Famur Systemy Ścianowe Oddział w Gorlicach, a szkołą w zakresie utworzenia klasy patronackiej w zawodzie operator obrabiarek skrawających. W obecności pani Marii Gubały Starosty Powiatu Gorlickiego i zaproszonych gości umowę podpisała pani dyrektor Renata Stępień, z ramienia firmy umowę podpisał dyrektor Oddziału Famur Glinik Gorlice pan Andrzej Ziara.

Więcej informacji o klasie patronackiej ↓

Dzięki podpisanej umowie uczniowie naszej szkoły, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w Branżowej Szkole I Stopnia w tym zawodzie będą mieli możliwość praktycznej nauki zawodu w nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie firmie, dając im tym samym pierwszy kontakt ze światem produkcji na etapie nauki – i co najważniejsze – uzyskają gwarancję zatrudnienia. Dodatkowym atutem jest atrakcyjny system stypendialny ufundowany przez Firmę Famur dla uczniów klasy patronackiej osiągających wymagane wyniki w nauce w wysokości np.: w pierwszym rok nauki 200 zł miesięcznie.
Dlaczego warto kształcić się w tym zawodzie?
Operator obrabiarek skrawających to atrakcyjny zawodów dobrze opłacany i obecnie bardzo poszukiwany na rynku pracy w kraju i za granicą. To ambitny i wymagający zawód przyszłości, dający szerokie perspektywy rozwoju. Podpisana umowa przyniesie wiele korzyści uczniom kształcącym się w tym zawodzie bowiem nauka w tym zawodzie to otwarta ścieżka do rozwijania swoich kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności. Zachęcamy do podjęcia nauki w naszej szkole. Zostań specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.

Fotorelacja


Kiedy kończy się zabawa, a kiedy zaczyna się niekontrolowane używanie nowych mediów?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klas I, którzy 17 maja wzięli udział w aktywnych zajęciach o charakterze profilaktycznym pt. "Zaplątani w sieci-co uzależnia w cyberprzestrzeni". Dwugodzinne zajęcia, przeprowadzone przez terapeutę z Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach były doskonałą formą zwrócenia uwagi uczestnikom na zagrożenia związane z Internetem (hejting, ochrona danych osobowych, bezkrytyczny odbiór informacji).
Ponadto w trakcie spotkania podjęta została rozmowa na temat tego, w jaki sposób korzystać z Internetu, by sprzyjał on rozwojowi potencjału młodego człowieka.


I miejsce dla Kamili Szwarc

I miejsce dla Kamili Szwarc oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie piosenki "Jeden moment" podczas finału III Edycji Powiatowego Konkursu Wokalno- Muzycznego Popularyzującego Twórczość Zespołu "Pectus".
Konkurs popularyzujący twórczość zespołu "Pectus" odbył się 15 maja 2019 r. w ZST w Bobowej. Kamila Szwarc za wykonanie piosenki "Jeden moment" otrzymała I miejsce w kategorii solista i wzięła udział 16 maja 2019 r. w finałowym koncercie laureatów, ocenianym przez wszystkich członków zespołu "Pectus".
Brawo Kamila!!!! Życzymy dalszych sukcesów na scenie
Fotorelacja i więcej informacji


Kolejny sukces naszych fryzjerek

30 kwietnia 2019r. odbył się w Ciężkowicach konkurs fryzjerski pt. „ Fryzury a la Pin-up girl – lata 40-te – 60-te”. Zmagania konkursowe obejmowały część teoretyczną w formie testu oraz część praktyczną, gdzie uczestnicy musieli stworzyć stylizację nawiązującą do tematu konkursu. Zespół Szkół Technicznych reprezentowały uczennice z klasy III technikum fryzjerskiego: Oliwia Dąbrowska i Sylwia Starczyńska w roli fryzjerek oraz Gabrysia Waląg i Marta Myśliwy w roli modelek.
Rywalizacja była bardzo zacięta, a poziom konkursu bardzo wysoki. Nasza uczennica Oliwia Dąbrowska uplasowała się na III miejscu ustępując jedynie reprezentantkom gospodarzy. Serdecznie gratulujemy fryzjerkom pomysłowości, kreatywności i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w województwie.
Fotorelacja


"Zapewnij Sobie Trampolinę do przyszłości"

"Zapewnij Sobie Trampolinę do przyszłości" - takim hasłem przywitaliśmy młodzież gimnazjalną i młodzież klas ósmych podczas Dnia Otwartego w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach. 25 kwietnia zaprezentowaliśmy naszą ofertę edukacyjną licznie przybyłej młodzieży, zapoznając z kierunkami kształcenia, wyposażeniem szkoły i każdej pracowni.

Więcej o Dniu Otwartym ↓

Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla zwiedzających:
- metamorfozy i komputerowe projektowanie fryzur,
- profesjonalne porady i usługi fryzjerskie,
- peeling dłoni,
- gry, łamigłówki, krzyżówki matematyczne,
- konkurs literacki,
- stanowiska z branży samochodowej, informatycznej, elektrycznej i mechanicznej, gdzie zaprezentowaliśmy między innymi zasadę działania różnych układów, modeli instalacji elektrycznej, drukarki 3D, programów symulacji obróbki skrawaniem na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC, programu AUTO CAD.
Zespół Szkół Technicznych jest szkołą zawodowców – kształcimy w różnych zawodach, na wielu kierunkach - myślimy o przyszłości naszych uczniów, a oferta edukacyjna szkoły tworzona jest we współpracy z lokalnymi pracodawcami. Aktywnie włączyli się oni w organizację i przebieg Dnia Otwartego. Wśród firm, które prezentowały swoje stanowiska i promowały zawody w klasach patronackich znalazły się: Severt Polska Sp. z o.o. oraz Famur Systemy Ścianowe Glinik oddział w Gorlicach. W promocję zawodów z branży transportowej włączyła się także Firma Mikrut – Międzynarodowy Transport i Spedycja, dzięki której każdy uczeń mógł zasiąść za kierownicą ogromnej cysterny. Duże zaangażowanie się pracodawców świadczy o wysokim poziomie kształcenia, dostosowanego do potrzeb rynku pracy. Swoje stanowisko zaprezentowało Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, gdzie młodzież ZST rozwija swoje umiejętności praktyczne w różnych zawodach.
Podczas Dnia Otwartego działał punkt informacji rekrutacyjnej i doradztwa zawodowego. Wielu gimnazjalistów i ósmoklasistów z pełną informacją o proponowanych kierunkach kształcenia, upominkami i ulotkami wychodząc z naszej szkoły zapewniali o powrocie we wrześniu.


Fotorelacja


Nagrody Interdyscyplinarnego konkursu "Pieśń o ziemi naszej – Ziemi Gorlickiej" w kategorii wiersz, strona internetowa, film i piosenka już rozdane.

VIII Finał interdyscyplinarnego konkursu „Pieśń o ziemi naszej – Ziemi Gorlickiej” odbył się 16 kwietnia 2019 r. w gościnnych murach renesansowego Kasztelu w Szymbarku. W konkursie z naszej szkoły wzięło udział 7 uczniów w różnych kategoriach. Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były panie Ewa Przesławska i Renata Rybczyk.

Więcej o konkursie ↓

Uroczystość otworzył Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji w Gorlicach Tadeusz Mikrut, który powitał dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Tomasza Kubalę, pana Romana Dziubinę, członków jury, panią dyrektor ZST Renatę Stępień, pana Romana Trojanowicza- dyrektora BS I Stopnia CRiP oraz przedstawicieli poszczególnych szkół – uczniów wraz z opiekunami. Podkreślił, że spotkanie w Kasztelu stanowi wielką nobilitację konkursu, bo przecież zamek w Szymbarku jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce. Przedstawił jury oceniające poszczególne kategorie konkursu i przypomniał kryteria oceny prac.
Pomysłodawca konkursu Roman Dziubina przedstawił historię Kasztelu oraz sylwetkę Wincentego Pola, podkreślając związki romantycznego poety z ziemią gorlicką. Wspomniał, że choć W. Pol nie malował, nie śpiewał a tylko pisał, to uroki naszego regionu można wyrazić w różny sposób.
A oto nasi laureaci konkursu:
• w kategorii na wiersz II miejsce otrzymała Anna Wszołek z klasy Ic T za wiersz "Drewniana perła"(opiekun R.Rybczyk);
• w kategorii na stronę internetową lub film promujący Beskid i Pogórze II miejsce otrzymał Rafał Krok za film "Obiekty UNESCO w powiecie gorlickim" (opiekun R.Rybczyk);
• w kategorii piosenka III miejsce zajął duet w składzie: Kamila Szwarc z kl. IVcT oraz Magdalena Woźniak z kl. IVaT za piosenkę "Nad Bieliczną" (opiekun R.Rybczyk).
Na zakończenie Pan Tadeusz Mikrut wyraził szacunek dla młodzieży biorącej udział w rywalizacji. Pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom. Serdeczne podziękowania skierował do współorganizatorów i gospodarzy konkursu. Pan Roman Dziubina podziękował Pani Renacie Stępień- dyrektor ZST za włączenie się w inaugurację interdyscyplinarnego konkursu promującego naszą "małą ojczyznę" i postać W. Pola- poety i patrioty.
Wyraził podziw dla uczestników konkursu za ich wrażliwość oraz za wyrażanie różnymi środkami piękna regionu. Życzył młodzieży, aby idąc swoimi drogami, nie zapominała o pasji i miłości do ziemi gorlickiej- naszej ziemi.
Gratulując uczestnikom i laureatom konkursu prezentujemy nagrodzony wiersz "Drewniana perła"


Fotorelacja


Konkurs ekologiczny

11 kwietnia Michał Deć z klasy 2bT zajął III miejsce w XI edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod hasłem "Chemia w środowisku, żywności oraz jej wpływ na na zdrowie człowieka"
Kilka zdjęć


XVIII Powiatowy Turniej Motoryzacyjny

2 kwietnia w naszej szkole odbyła się już 18 edycja Powiatowego Turnieju Motoryzacyjnego. W tej edycji o tytuł najlepszej drużyny w powiecie walczyło 5 zespołów. W konkursie zmagali się uczniowie z następujących szkół: Zespół Szkół Ekonomicznych (1 drużyna), Zespół Szkół Zawodowych (1 drużyna), Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości (1 drużyna) oraz Zespół Szkół Technicznych (2 drużyny). Eliminacje rozpoczęły się testem wiedzy z zakresu prawa o ruchu drogowym oraz historii motoryzacji. Następnie młodzież przystąpiła do kolejnych konkurencji - przygotowanie pojazdu do jazdy, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazda samochodem z talerzem Stewarta oraz jazda motorowerem po torze przeszkód.

Wyniki Turnieju ↓

Po emocjonującej i wyrównanej rywalizacji ostatecznie na podium stanęły drużyny z ZST – 1 miejsce drużyna w składzie: Sławomir Belczyk i Tomasz Jurek z 3ZSZ oraz Wiktor Labut z 2aT, 2 miejsce: Michał Świerzowski i Patryk Kuniczak z 3aT oraz Bartosz Bieryt z 2aT. Na 3 miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach.
Zwycięska drużyna z naszej szkoły 25 maja będzie reprezentować powiat na etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Nowym Sączu. Mamy nadzieje, że idea turnieju będzie kontynuowana dalej i zaowocuje odpowiedzialnym zachowaniem na naszych drogach, a w następnych edycjach do udziału w turnieju zostaną wystawione drużyny ze wszystkich szkół.


Fotorelacja


Na zajęciach PWZS w Nowym Sączu

Ciągi w zadaniach, funkcja kwadratowa na egzaminie maturalnym na poziomie podstawowym, trening twórczego myślenia - to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas warsztatów zorganizowanych przez Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, w których uczestniczyła grupa naszych uczniów z klasy IIIbT. Celem zajęć było pokazanie młodzieży, że matematykę da się "opanować" na poziomie podstawowym i zdać maturę z wysokim wynikiem. Uczniowie mogli także poznać sposoby rozwijania własnej kreatywności.
Organizatorzy warsztatów nie zapomnieli także o nauczycielach i pani B.Szpila i pan J.Bubak wzięli udział w interesujących wykładach: "Zarządzanie wiedzą" oraz "Wiedza naukowa a wiedza potoczna czyli o błędach poznawczych człowieka". Mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne propozycje ciekawych warsztatów.


"Młody, odpowiedzialny kierowca-bezpieczeństwo na drodze"

Bezpieczeństwu na drodze młodych kierowców poświęcona była akcja edukacyjna zorganizowana na terenie naszej szkoły, a przeprowadzona przez pana Wiesława Kądziołka z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. W spotkaniu udział wzięli uczniowie, którzy niedawno zostali kierowcami oraz Ci którzy o takie uprawnienia będą już niedługo się ubiegać.
Więcej informacji i kilka zdjęć


Certyfikaty CISCO

W środę 27 marca odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów z dwóch kursów informatycznych prowadzonych przez naszą szkołę w ramach Akademii Sieciowej Cisco. W tym roku ilość uczniów którzy otrzymali certyfikaty znanej na całym świecie firmy informatycznej CISCO była największa od kilku lat. Certyfikat do kursu "IT Essentials: PC Hardware and Software" otrzymało 16 uczniów z klasy 2bT. Drugi certyfikat w ramach kursu "Wprowadzenie do Internetu Wszechrzeczy" otrzymało 26 uczniów z klasy 3bT. Zdobyta wiedza, poparta uzyskanym certyfikatem otwiera możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy i jest solidną podstawą przyszłej kariery zawodowej. Certyfikaty wręczyła uczniom dyrektor szkoły Renata Stępień oraz z-ca dyr. Małgorzata Kukuła-Jasińska. Kursy oraz egzaminy finałowe przeprowadził Robert Chrząszcz.
Fotorelacja


"Zapleciony, zakręcony, na każdą okazję"

VI Ponadregionalny Konkurs Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich w Trzcianie koło Rzeszowa. W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III aT: Marta Myśliwy z modelką Oliwią Dąbrowską oraz Katarzyna Król z modelką Gabrielą Waląg. Dziewczęta bardzo dobrze spisały się na teście teoretycznym ustępując tylko jednym punktem późniejszej zwyciężczyni Konkursu. W części praktycznej obie artystki wykonały przepiękne stylizacje konkursowe wzbudzające podziw wśród komisji konkursowej. Ostatecznie Marta zajęła wysokie 4 miejsce na 16 startujących zawodniczek. Kasia była trochę dalej w klasyfikacji, ale pozostawiła za sobą jeszcze kilka rywalek. Gratulujemy naszym zdolnym fryzjerkom oraz ich nauczycielce pani Joannie Socha dobrego występu w rywalizacji i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Fotorelacja


Targi Edukacyjne - Festiwal Zawodów w Małopolsce - już na nami

Nasza ekipa już po raz 6 w sposób barwny i różnorodny prezentowała na interaktywnych stanowiskach nasze zawody w trakcie trzydniowych Targów Edukacyjnych - Festiwal Zawodów w Małopolsce. W dniach 21-23.03.2019r. odbyło się to niezwykłe wydarzenie edukacyjne , które zgromadziło 80 szkół technicznych i branżowych z całej Małopolski i na ponad 140 stoiskach prezentowano "na żywo" na czym polega kunszt poszczególny zawodów.

Więcej o Targach ↓

W jednym miejscu na HALI EXPO w Krakowie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych mieli znakomitą okazję, by zdobyć wiedzę o dostępnych ścieżkach edukacji i świadomie wybrać kierunek dalszej nauki, wybierać wśród dziewięciu niezależnych ekspozycji wystawienniczych w następujących grupach: administracyjno-usługowej, budowlanej, elektryczno-elektronicznej, mechanicznej i górniczo-hutniczej, medyczno-społecznej, rolniczo-leśnej z ochroną środowiska, turystyczno-gastronomicznej, służb „mundurowych” oraz szkół zagranicznych – partnerów Województwa Małopolskiego. Nasza szkoła prezentowała się na dwóch stoiskach - w branży administracyjno - usługowej przedstawiając ofertę technikum usług fryzjerskich –„Poznaj nasze pasje-świat fryzjerstwa”, a w branży elektryczno-elektronicznej zawód technik elektryk i technik informatyk- „Informatyk z elektrykiem dobrym w przyszłość przewodnikiem”. Nasze stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, liczne atrakcje, ciekawostki i pokazy przyciągały zarówno rodziców jak i nauczycieli, ale przede wszystkim młodych ludzi, którzy byli wprowadzani w świat prezentowanych zawodów. Mamy nadzieje, że licznie przybyłej młodzieży ze szkół podstawowych naszego powiatu udział w Festiwal Zawodów pomógł zdecydować o przyszłości i odnajdą oni swoje „miejsce” w naszej szkole.


Fotorelacja


Otwarci na wszystko

Na zaproszenie do udziału w dniu otwartym Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych im. Jadwigi Wolskiej w Nowym Sączu odpowiedzieli nasi uczniowie z klasy IVaT.
Kilka zdjęć i więcej informacji


XX Olimpiada Techniki Samochodowej

Uczniowie naszej szkoły 16 marca już po raz ósmy wzięli udział w XX Olimpiadzie Techniki Samochodowej, która odbyła się w Warszawie w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. Byli to uczniowie klasy 2aT – Wiktor Labut, Dominik Mrukowicz i Piotr Podwika. W wolnym czasie uczniowie wraz z opiekunem Wiesławem Stecem odwiedzili najbardziej charakterystyczne miejsca w Warszawie, czyli Grób Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego oraz pomnik upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej z 2010 roku. Następnie okolice Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu, plac zamkowy z Zamkiem Królewskim i Stare Miasto z Syrenką.
Kilka zdjęć


Wizyta Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby

"Przed "zatopieniem" chroni wiara w Chrystusa i w Jego słowo" - Wizyta Biskupa Jana Wątroby. W dniu 11 marca 2019 roku, w naszej szkole, miało miejsce spotkanie z dostojnymi gośćmi na czele z Biskupem Janem Wątrobą oraz dziekanem Stanisławem Ruszelem – proboszczem Bazyliki Mniejszej w Gorlicach, oraz proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach- Gliniku ks. Markiem Urbanem. Jego Ekscelencję powitaliśmy ulubioną piosenką Świętego Jana Pawła II pt. "Barka". Następnie przybyłych gości powitała Pani Renata Stępień dyrektor szkoły oraz młodzież szkolna.
Więcej i fotorelacja


V-ce Mistrzynie Powiatu

Po sześciu latach przerwy drużyna dziewcząt z naszej szkoły przebojem wdarła się na podium Mistrzostw Powiatu w Halowej Piłce Nożnej i to od razu na drugi jego stopień. Drużyna wystąpiła w składzie: Waleria Parzątka (kapitan), Gabriela Mosoń, Gabriela Totoś, Klaudia Trojanowicz, Ewa Tumidajewicz, Liliana Sienkiewicz, Joanna Witek. GRATULACJE DLA V-CE MISTRZYŃ
Fotorelacja


Rekord dla Niepodległej –uhonorowany dyplomem

Jeszcze raz wracamy do ważnych wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, bowiem nasza szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom i podziękowanie za wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i udział w akcji "Rekord dla niepodległej".
Pamiętajcie niech każdego dnia nasza postawa – słowa i czyny – potwierdzają, to że jesteśmy patriotami.


Quiz historyczny

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, Zespół Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zorganizował quiz historyczny pod tytułem Od Niepodległości do Niepodległości – Polska 1918-1989”.
Więcej szczegółów


"Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia."

Już po raz kolejny młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach „Jak się uczyć skutecznie” w ramach edukacji czytelniczej i medialnej. W dniu 28 lutego uczniowie z klas IIIa T, Ib B i Ia B wzięli udział w tych zajęciach, które przeprowadziła Pani Małgorzata Janusz-Nowicka pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach na zaproszenie bibliotekarki Ewy Przesławskiej. Na lekcji tej poszerzyli swoje wiadomości o skutecznym uczeniu się, a poprzez ćwiczenia sprawdzili swoją wiedzę w tym zakresie.


XIX Powiatowy Konkurs Teatralny im. Jana Pawła II

"Gdzież są twoje szklane domy? – rozmyślał brnąc dalej. – Gdzież są twoje szklane domy?..." – słowa Cezarego Baryki szczególnie głęboko wybrzmiały podczas spektaklu, który zaprezentowali uczniowie Zarysu Szkolnego Teatru podczas XIX Powiatowego Konkursu Teatralno – Recytatorskiego im. Jana Pawła II przeprowadzonego 26 lutego w Gorlickim Centrum Kultury. Uczniowie ZST zajęli III miejsce w konkursowych eliminacjach, a następnego dnia ponownie stanęli przed publicznością, aby przedstawić swoje aktorskie umiejętności przed społecznością szkolną i rodzicami.

Lista aktorów: ↓

W bieżącym roku szkolnym inscenizację, adaptację prozy - "Przedwiośnie" S. Żeromskiego. przygotowali pod kierunkiem Renaty Podobińskiej wybrani uczniowie z klas: IaT, IcT , IIcT, a w tym: Klaudia Ławrynowicz, Wiktoria Bugno ( IIcT), Ewa Tumidajewicz ( IcT), Klaudiusz Dyląg, Paweł Marczewski, Szymon Król, Gabriel Labut, Grzegorz Abram ( IaT).


Fotorelacja


Oddaliśmy 36 litrów krwi

21 lutego Zespół ds. Promocji Zdrowia we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie (Terenowym Oddziałem w Gorlicach) zorganizował akcję honorowego oddawania krwi. Akcję poprzedziła prelekcja kierownika Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Renaty Załęskiej, dotycząca procedury oddawania krwi oraz przepisów jej regulujących. Uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły w ZST pokazali, jak są wrażliwi, otwarci, gotowi nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Zaangażowanie młodzieży przerosło wręcz nasze oczekiwania, a kolejka do oddania krwi ciągle się wydłużała. Łza w oku się zakręciła, gdy usłyszeliśmy: 36 litrów oddanej w ZST krwi uratuje zdrowie wielu potrzebujących. WSZYSTKIM HONOROWYM DAWCOM KRWI DZIĘKUJEMY!!!
Fotorelacja


14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Samorząd szkolny wraz z biblioteką zorganizował wiele atrakcji w tym dniu.

Więcej o Walentynkach w ZST

Świętowanie rozpoczęliśmy od audycji o patronie zakochanych św. Walentym, o tradycjach i zwyczajach obchodzenia święta zakochanych w Polsce i na świecie oraz zaprezentowania poezji miłosnej.
Następnie przedstawiliśmy walentynkowy szkolny koncert życzeń - piosenki przeplatane dedykacjami dla sympatii od tajemniczych wielbicieli. Nie zabrakło również poczty walentynkowej, dzięki której można było wyznać miłość swojej sympatii. Liściki "walentynki" roznosili do adresatów specjalni posłańcy.
Dzień zakochanych ma nam przypominać o tym, co w życiu jest najważniejsze – potrzeba miłości, rodzina, przyjaciele. Taki właśnie dzień pozwala zastanowić się nad miłością i w plastikowym, czerwonym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot.


Dyskoteka Walentynkowa

12 lutego bawiliśmy się na dyskotece zorganizowanej tym razem, z okazji zbliżających się Walentynek.


Nasi absolwenci z tytułami "Technik Absolwent Roku 2018".

12 lutego w naszej szkole odbyła się szkolna uroczystość rozdania nagród dla absolwentów Technikum biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie o Nagrodę i Dyplom Prezesa SIMP "Technik Absolwent Roku 2018".
Szczegóły uroczystości Fotorelacja


Stypendia wręczone!

Nasi najzdolniejsi uczniowie, a więc Ci którzy zdobyli najwyższą średnią ocen w I półroczu roku szkolnego 2018/2019 i rozwijają swój talent oraz pasję, otrzymali stypendia. Uroczyste wręczenie stypendiów miało miejsce podczas uroczystości szkolnej, w której uczestniczyła m.in. Pani Maria Gubała - Starosta Powiatu Gorlickiego oraz pan Wojciech Zapłata- Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Była to okazja, aby pogratulować i złożyć wyrazy uznania uczniom, ale także nauczycielom dzięki którym młodzież rozwija swoje "skrzydła"

Lista nagrodzonych: ↓

Nagrody w postaci stypendiów za swoje osiągnięcia z rąk Pani Marii Gubały - Starosty Powiatu Gorlickiego oraz pani Renaty Stępień -Dyrektora Naszej Szkoły otrzymali:
- Zuzanna Dziki - uczennica klasy IcT w zawodzie Technik usług fryzjerskich,
- Michał Deć -uczeń klasy IIbT w zawodzie Technik informatyk,
- Rafał Krok - uczeń klasy IIbT w zawodzie Technik elektryk,
- Kacper Lazar - uczeń klasy IIbT w zawodzie Technik elektryk,
- Kacper Nowak - uczeń klasy IIIbZSZ w zawodzie elektryk.
Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Przyznane stypendia z pewnością przyczynią się do jeszcze bardziej wytężonej pracy, a dla pozostałych uczniów niech będą mobilizacją do osiągnięcia sukcesu rówieśników.


Fotorelacja


Dzień zawodowca czyli prezentacja naszych zawodów

To już kolejna grupa gimnazjalistów, która odwiedziła naszą szkołę i uczestniczyła w Dniu Zawodowca. Tym razem byli to uczniowie ze SP z Zagórzan.
Więcej i fotorelacja


LEKCJE Z ZUS - OLIMPIADA

Zwieńczeniem realizowanego w naszej szkole projektu "Lekcje ZUS" była olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". W etapie szkolnym 100 naszych uczniów zmierzyło się z testem, który składał się z 20 pytań.
Więcej i fotorelacja


„Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, będąc zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o integralny rozwój osób najbardziej opuszczonych przez społeczeństwo..” (EG 186) Te słowa Ojca Świętego Franciszka o miłości miłosiernej są wezwaniem dla każdego ochrzczonego, by włączyć się w dzieło Caritas. Właśnie dlatego młodzież SKC, która działa przy Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach tak chętnie i z zapałem odpowiedziała na zaproszenie ks. Stanisława Ruszela proboszcza Bazyliki Mniejszej w Gorlicach. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce żywności, która trafiła do potrzebujących. To działanie pozwala mieć nadzieję, że w dzisiejszej dobie konsumpcjonizmu młodzież, słowa Jezusa Chrystusa nie tylko słyszy ale i wciela je w życie podejmując ewangeliczne wezwanie do pomocy najbardziej potrzebującym.


Co robić dalej? Jaki zawód jest dziś poszukiwany na rynku pracy? Jaka szkoła jest dla mnie odpowiednia? – odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie MZS nr3 w Gorlicach, którzy wzięli udział w Dniu Zawodowca.

Więcej informacji o Dniu Zawodowca ↓

Organizowana przez naszą szkołę we współpracy z CKPiU inicjatywa ma na celu propagowanie kształcenia zawodowego wśród uczniów, która stoi przed wyborem dalszej drogi edukacji. W trakcie Dnia Zawodowca młodzież zapoznała się ze specyfiką kształcenia w poszczególnych zawodach oraz wzięła udział w ciekawych zajęciach z matematyki, informatyki i języka angielskiego. Mamy nadzieje, że wielu osobom spodobała się nasza szkoła i w przyszłości dołączą do NAS.
W ubiegłym roku szkolnym Dzień Zawodowca cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród młodzieży, która miała okazję zweryfikować swoje wyobrażenie o kształceniu zawodowym. Liczymy że w tym roku również z tego dnia skorzysta duża liczba młodzieży. Serdecznie zapraszamy na Dzień Zawodowca.


Pod takim hasłem odbyła się tradycyjnie już na korytarzu pierwszego piętra akademia z okazji nadchodzacych Świąt Bożego Narodzenia.
Fotorelacja

Wcześniej przez cały tydzień odbywały się wigilie klasowe. Poniżej wybrane fotorelacje:
w klasie IIIbTw klasie IaBSw klasie IIIaZSZ


Sportowe sukcesy!

Bardzo dobra końcówka roku dla naszych sportowców. Najpierw I miejsce Filipa Zielińskiego w pływaniu stylem klasycznym na zawodach powiatowych w Gorlicach, a jeszcze doszło do tego 3 miejsce w zawodach powiatowych w koszykówce chłopców. Gratulujemy wyników!
Zdjęcia z pływaniaZdjęcia z koszykówki

 

WYBIERZ ŻYCIE – PIERWSZY KROK ……

Dnia 17 grudnia w klasie III a TZ odbyło się spotkanie z P. Władysławą Brach – pielęgniarką szkolną na temat profilaktyki raka szyjki macicy.
Więcej i fotorelacja


KROPLA TWOJEJ KRWI NA WAGĘ ZŁOTA….

17 grudnia gościliśmy kierownika Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddziału Terenowego w Gorlicach panią Renatę Załęską.
Więcej i fotorelacja


 

W poszukiwaniu studiów !!

Jaką wybrać uczelnię? Jaki kierunek studiów? – oto dylemat maturzystów. Aby ułatwić uczniom dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia organizujemy spotkania z przedstawicielami szkół wyższych. Tym razem swoje propozycje przedstawili studenci i wykładowcy Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle.
Więcej i kilka zdjęć


AI Schools

W piątkowe przedpołudnie 14 grudnia wybrani uczniowie z klasy 2bt mieli okazję uczestniczyć w konferencji poświęconej inauguracji ogólnopolskiego projektu kształcenia sztucznej inteligencji AI Schools. W trakcie spotkania w I LO im. M. Kromera w Gorlicach uczestnicy mieli możliwość posłuchać krótkich wykładów na temat projektu oraz AI. Na konferencji głos zabierali m. in. prezes firmy Synerise Pan Jarosław Królewski pochodzący z Hańczowej oraz Dyrektor Generalny firmy Microsoft w Polsce Mark Loughran.
Kilka zdjęć


Podejmij wyzwanie i zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

W ramach działań SzOK-u odbyło się 12 grudnia spotkanie z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu. Uczniowie zostali zapoznani z ogólnym funkcjonowaniem służby wojskowej, pozwalającej łączyć żołnierskie wyzwania z realizacją ambicji zawodowych, a także otrzymali informacje na temat możliwości rozpoczęcia nauki na ciekawych kierunkach wyższych uczelni wojskowych.
Fotorelacja

 

 

Mikołajkowe "łyżwowanie"

6 grudnia klasa Ia BS wraz z wychowawczynią p. R. Rybczyk oczekiwała na przyjście św. Mikołaja na gorlickim lodowisku.
Fotorelacja


Wizyta Św. Mikołaja

6 grudnia odwiedził nas w szkole Św. Mikołaj ze swą świtą.
Fotorelacja

 

"Razem na Święta"

Mamy wiele pomysłów, żeby odpowiedzieć na ten apel i zaangażować całą społeczność szkolną! Czekamy także na wasze inicjatywy w tym zakresie. Rozejrzyjmy się wokół siebie, być może jest ktoś kto potrzebuje naszej pomocy, ale sam o nią nie poprosi. PAMIĘTAJMY!!! JEDEN MAŁY GEST – CZYNI WIELKI CZYN
Warsztaty bombkowe "Razem na Święta" z Dziennym Ośrodkiem Wsparcia – ŚDS w Gorlicach Mikołaj w szkole Akcje charytatywne


"JAK BYĆ ŚWIADOMYM KIEROWCĄ..."

W dniu 5 grudnia młodzież klasy : III AT, III BT, IV AT, IV BT, III AZSZ, III BZSZ wzięła udział w spotkaniu z rzecznikiem prasowym Powiatowej Policji w Gorlicach.
Więcej i fotorelacja


"Jak się uczyć skutecznie"

W dniu 30.11.2018 roku młodzież z klas IIIb T, IIb B i Ia T uczestniczyła w ciekawych warsztatach na temat "Jak się uczyć skutecznie" w ramach edukacji czytelniczej i medialnej. Zajęcia przeprowadziła Pani Małgorzata Janusz-Nowicka pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach na zaproszenie bibliotekarki Ewy Przesławskiej
Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości na temat zasad skutecznego uczenia się i powtarzania; efektywnego czytania, a poprzez ćwiczenia sprawdzili swoją wiedzę w tym zakresie.
Fotorelacja


Podziękowania za głosy

Ta nominacja była dla mnie olbrzymią nagrodą i zaskoczeniem. Chciałam podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom, absolwentom, przyjaciołom oraz znajomym za głosy oddane w tym plebiscycie. To dzięki Wam zdobyłam wysoką lokatę w pierwszym etapie plebiscytu na szczeblu powiatowym i tym samym awansowałam do etapu wojewódzkiego. To wasze wsparcie pozwoliło mi uzyskać ten zaszczytny tytuł „Nauczyciela na medal” w kategorii Nauczyciel Szkół Ponadgimnazjalnych. Ten tytuł to dla mnie ważne wyróżnienie ale i wyzwanie oraz zobowiązanie do dalszej pracy. SERDECZNIE DZIĘKUJĘ


Pani Dyrektor Renata Stępień z medalem - “Nauczyciel na medal 2018”
Gala Laureatów Plebiscytu “Nauczyciel na medal 2018”

Uroczysta Gala Laureatów Plebiscytu “Nauczyciel na medal 2018” odbyła się 29 listopada 2018r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Podczas której nagrodzeni zostali najlepsi nauczyciele z każdego powiatu oraz laureaci etapu wojewódzkiego.
Miło na poinformować, że - Pani Renata Stępień podczas tej uroczystości z rąk Dyrektora Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Pana Dariusza Styrny i Redaktora Naczelnego GK odebrała dyplom uznania i medal „Nauczyciel na Medal”. Serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Więcej i fotorelacja


Dyskoteka Andrzejkowa

26 listopada po raz kolejny w tym roku szkolnym młodzieży bawiła się na dyskotece zorganizowanej tym razem, z okazji zbliżających się Andrzejek.


.

Warsztaty szkoleniowe w zakładzie pracy "Severt – Polska Sp. z o. o."

W Ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i programu Otwarta Firma 20 listopada 2018r. uczniowie klasy IIa Technikum odbyli warsztaty szkoleniowe w gorlickim zakładzie pracy "Severt – Polska Sp. z o.o.". Tematem szkolenia było wykrywanie wad spawalniczych przy produkcji ram nośnych maszyn budowlanych i transportowych.


 

Promują swój zawód na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Przewoźnik”

Gratulujemy naszym chłopakom w zawodzie kierowca mechanik, którzy znaleźli się na łamach ogólnopolskiego czasopisma "Przewoźnik".
Więcej i fotorelacja


.

ŚTP wciąż trwa

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w naszej szkole wciąż trwa, a my w ramach programu Otwarta Firma odwiedzamy kolejne instytucje i firmy. Tego typu spotkania i wyjścia na stałe wpisały się w realizowany w szkole program doradztwa zawodowego. Tym razem nasze kroki skierowaliśmy do Inspektoratu ZUS w Gorlicach.
Więcej i fotorelacja


.

Lekcja przedsiębiorczości z bankiem PEKAO SA

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i programu "Otwarta firma" uczniowie klas II na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Banku Pekao S.A.
Więcej i fotorelacja


 

Wycieczka na Wawel

16 listopada uczniowie klas 1b T, 1c T, 1a BS, 1a T wraz z opiekunami R. Rybczyk, E. Przesławską i A. Kopczą zwiedzali Rezydencje Królewskie na Wawelu. Tegoroczna listopadowa akcja promująca zabytki odbywała się pod hasłem "Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości".
Więcej i fotorelacja


.

Drużynowy Turniej Badmintona

15 listopada w Bieczu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Badmintona. Naszą szkołę reprezentowała drużyna damska w składzie: Magdalena Krupa, Klaudia Trojanowicz, Ewa Tumidajewicz. Bardzo zacięta walka dałą dziewczętom wysokie 4 miejsce.
Fotorelacja


W ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole realizujemy i aktywnie włączamy się w szereg inicjatyw i wydarzeń.

"Niepodległa, niepokorna, zawsze była, będzie, jest" to motto uroczystej lekcji patriotyzmu, przygotowanej wspólnie przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola oraz uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia CRi P im. J. Kilińskiego pod kierunkiem polonistki R. Rybczyk z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jubileuszowa lekcja odbyła się 13.11.2018 r. w ZST.
Więcej Fotorelacja


W dniu 9 listopada o godzinie 11.11 na Sali gimnastycznej młodzież wraz z nauczycielami naszej szkoły odśpiewała Polski Hymn Narodowy. To wydarzenie było częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jak przystało na śpiewanie Hymnu Państwowego, odbyło się ono w atmosferze skupienia w postawie „na baczność”. Odśpiewano wszystkie cztery zwrotki posiłkując się tekstem wyświetlonym na dużym ekranie. Po odśpiewaniu hymnu , młodzież zaśpiewała pięknie jeszcze cztery pieśni. Były to: „Legiony”, „Rota”, „Serce w Plecaku” oraz „Ojczyzno ma” (pieśń patriotyczna z okresu Solidarności).
Więcej i fotorelacja Relacja filmowa Żywa flaga na gorlickim rynku-fotorelacja


.

SPOTKANIE Z PANIĄ PSYCHOLOG

Dnia 13 listopada odbyło się spotkanie klas IV aT, IV bT i II bT z panią psycholog mgr Agnieszką Bukowską na temat "Depresje wśród młodzieży".
Celem spotkania było odniesienie się do problemu rozpowszechniania, przyczyn i objawów depresji. Młodzież naszej szkoły poznała różne sposoby radzenia sobie z depresją i metody postępowania w przypadku stwierdzenia zaburzenia, jakim jest ta choroba. Uczniowie skorzystali z obecności Pani psycholog i po prelekcji podjęli dyskusję i zgłaszali nurtujące ich pytania.
Kilka zdjęć


.

"LEKCJE Z ZUS" w ZST

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym "Lekcje z ZUS". Dzięki temu przedsięwzięciu młodzież zdobyła praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej i przysługujących im świadczeń. W trakcie czterech lekcji przeprowadzonych w ramach podstaw przedsiębiorczości uczniowie zapoznali się zagadnieniami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi.
Więcej i fotorelacja


.

IV Wojewódzki Konkurs Fryzjerski w Sędziszowie Małopolskim

26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Wojewódzkim Konkursie Fryzjerskim w Sędziszowie Małopolskim. W skład fryzjerskiej drużyny weszli: Sylwia Starczyńska, Katarzyna Król, Olivia Dąbrowska z klasy 3 a T w roli fryzjerek, Klaudia Ławrynowicz z kl 2cT oraz Krzysztof Rachel z kl 3bt w roli modeli.
Więcej i fotorelacja


.

Z cyklu moja dorosłość

Po raz kolejny uczniowie najstarszych klas naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu informacyjno – edukacyjnym, które ma ich przygotować do pełnej dorosłości oraz do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji. Tym razem tematyka poświęcona była Przemocy w Rodzinie, a warsztaty zostały przeprowadzone przez Stowarzyszenie Pomoc Osobom Pokrzywdzonym "Nadzieja" w ramach projektu współfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Więcej i fotorelacja


.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

W dniu 25 października 2018 roku młodzież Zespołu Szkół Technicznych z klas: IAT, IBT, ICT, IaB, IbB, IIAT, IIBT, IICT uczestniczyła w spotkaniu z panią dietetyk Justyną Oszkandy z firmy Bonne Sante, która przybliżyła uczniom problem nadwagi, błędów żywieniowych i konsekwencji z tego wynikających. Młodzież dowiedziała się, jaki wpływ na organizm nastolatka ma: prawidłowe odżywianie, odpowiednia dieta i codzienna aktywność fizyczna.
Fotorelacja


.

Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego

25 października w Bieczu odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisa Stołowego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna damska i męska w składzie: Ewa Tumidajewicz, Zuzanna Dziki (klasa Ic T), Damian Konwent, Damian Wujcik (klasa IIb BS), Jakub Proszak (klasa Ia BS).
Fotorelacja


Zwycięstwo w Konkursie Elektrycznym "ISKRA"

19 października w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach odbył się II Powiatowy Konkurs Elektryczny "ISKRA". Do konkursu stanęło 114 uczniów z 4 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat gorlicki. Konkurs został objęty patronatem pomysłodawców przedsięwzięcia starosty Karola Górskiego oraz radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego i wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej Energia Odnawialna S.A. Pawła Śliwę.
Zdecydowanymi zwycięzcami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły zajmując 4 pierwsze miejsca. GRATULUJEMY!
Więcej na stronie www.powiatgorlicki.pl


Jak nie stać się ofiarą współczesnego niewolnictwa

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach spotkali się z uczniami naszej szkoły, aby porozmawiać o współczesnych formach niewolnictwa. Spotkanie dotyczące tej tematyki, odbyło się w ramach obchodów XII Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi przypadającego na dzień 18 października i miało na celu uświadomienie jak poważnymi problemami są: przymusowa prostytucja, praca przymusowa, handel dziećmi czy handel narządami.
Więcej o spotkaniu Fotorelacja


Szkolna dyskoteka

16 października bawiliśmy się na pierwszej w tym roku dyskotece w naszej szkole. Frekwencja dopisała. Już planujemy następną zabawę w okolicy Andrzejek!

Disco 1 2018

Wycieczka do zakładu pracy „SEVERT – POLSKA Sp. z o.o.”

15 października 2018 uczniowie klasy IIa Branżowej Szkoły I Stopnia zwiedzali gorlicki zakład pracy „SEWERT – POLSKA”. Wycieczka zawodoznawcza został zorganizowana w ramach współpracy szkolnego szkoła SIMP oraz Szkolnego Ośrodka Kariery i odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który tym razem przebiegał pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia".
Więcej i fotorelacja


Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymało dyplom uznania od Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, za upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie kształcenia, rozwoju zawodowego, zdobywania wiedzy i umiejętności dotyczącej przygotowania młodzieży w pracy zawodowej w zawodzie kierowca-mechanik.
To potwierdza, że jesteśmy Szkołą Zawodowców i ucząc się w niej możesz być spokojny o swoją karierę. W naszej szkole zdobędziesz swój wymarzony zawód, podniesiesz swoje kwalifikacje oraz umiejętności, które otworzą Ci drzwi wymagających pracodawców.


"Zacną rzeczą jest się uczyć-zacniejszą nauczać”...

... pod takim hasłem 12 października na sali gimnastycznej odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej .
Dzień ten należy do jednych z uroczystych w szkole. W tym dniu uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej aczkolwiek trudnej pracy nauczyciela. Nie brakowało zatem podziękowań i życzeń , które pojawiły się podczas wystąpienia pani dyrektor jak i krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez młodzież. Szczególne podziękowania i życzenia dalszej owocnej pracy zostały skierowane do pani dyrektor mgr Renaty Stępień z okazji 30- lecia pracy w zawodzie nauczyciela.
Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszelki trud podejmowany w kształtowanie młodego pokolenia!
Fotorelacja


Gorlice najlepsze

8 października na uroczystej gali w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie XXIV Sportowego Turnieju Miast i Gmin – Małopolska 2018. Gorlice w Turnieju w grupie miast od 15-40 tys. mieszkańców zajęło w skali kraju II miejsce, a w województwie małopolskim I. Mieliśmy w tym jak co roku znaczący udział, co zostało zauważone i jako jedyna szkoła ponadpodstawowa w powiecie zostaliśmy wyróżnieni na gali, w której uczestniczyła p. Dyrektor Renata Stępień.
Więcej na stronie www.gorlice.pl


Ślubowanie i Otrzęsiny klas pierwszych

4 października odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych połączone z tradycyjnymi Otrzęsinami przygotowane przez p.Jerzego Bubaka oraz p.B. Kosibę-Hućko wraz z Samorządem Uczniowskim.

Więcej informacji o uroczystości ↓

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, hymnie i krótkim przemówieniu p. Dyrektor R. Stępień wszyscy uczniowie klas pierwszych głośno wypowiadali formułę ślubowania. A potem już było nieco luźniej bo przyszedł czas na konkurencje. Przedstawiciele klas, a wraz z nimi i wychowawcy pierwszoklasistów mierzyli się z przeróżnymi formami rywalizacji. Była prezentacja strojów związanych z zawodem, test z wiedzy o szkole, zawody w jedzeniu jabłka na czas, konkurencja sportowa, wyłapywanie myszy na ekranie komórki, a także quiz muzyczny. Na koniec wychowawcy łamali sobie języki literując długie wyrazy. Ostatecznie w rywalizacji na najlepszą klasę pierwszą wygrała klasa I c T. Każda klasa dostała pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy oprócz przechodniej figurki kota dostali również jeden dzień bez pytania do wyboru.


Fotorelacja


"Gdzież są twoje szklane domy?" – pod takim hasłem 28 września 2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z okazji Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Już po raz czwarty akcję promowania czytania w naszej szkole zorganizowały Panie bibliotekarka Ewa Przesławska i polonistka Renata Rybczyk.

Więcej informacji o Narodowym Czytaniu w ZST

Uroczystość otworzyła Pani Renata Stępień Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, podkreślając, iż nasze spotkania z czytaniem książek to kolejna impreza, która wpisuje się w stały kalendarz uroczystości szkolnych. Mówiła, że dzięki literaturze można poszerzyć wiedzę o historycznych wydarzeniach, ale także czerpać inne korzyści płynące z czytania. Zwróciła uwagę na przypadającą w tym roku 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Podkreśliła, że słowa "wolność" i "niepodległość" powinny stanowić w tym roku swoisty słownik i przewodnik po literaturze. W założenia te świetnie wpisuje się "Przedwiośnie"- powieść pytań, tragicznych losów i marzeń bohaterów.
Do czytania poszczególnych fragmentów "Przedwiośnia" przybyli zaproszeni goście – Pan Jerzy Nalepka v-ce starosta Powiatu Gorlickiego, Pani Zofia Kamińska Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego, Pan Roman Trojanowicz Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. J. Kilińskiego w Gorlicach, i Pani Małgorzata Janusz-Nowicka pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu Filii w Gorlicach. Nie zawiedli również rodzice uczniów – Panie Marzena Stróżyk i Krystyna Przybyłowicz. W czytanie powieści Żeromskiego włączyli się także przedstawiciele nauczycieli - R. Warzecha i K. Jędrzejczyk i pracowników szkoły – Jerzy Pawłowski oraz uczniów ZST im. W. Pola ( M. Stróżyk, Ł. Przybyłowicz, G. Szydłowski) oraz Branżowej Szkoły I Stopnia CRiP (W. Makowiec i K. Wałęga). Odczytane fragmenty powieści przeniosły słuchaczy w świat II Rzeczypospolitej widzianej oczami Stefana Żeromskiego. Stanowiły zachętę do wspólnej debaty nad kształtem Polski u progu niepodległości i Polski współczesnej. Dekoracja oraz prezentacja multimedialna z fragmentami filmu, muzyką i zdjęciami podkreśliły atmosferę pierwszych lat wolności pełnych radości, ale także niepokoju o przyszłe losy państwa.
Podczas spotkania odbył się konkurs literacki mobilizujący do uważnego słuchania poszczególnych fragmentów powieści, w który włączyli się uczniowie. Oczywiście nie zabrakło słodkich nagród.
Warto podkreślić, że wspólne czytanie łączy pokolenia, popularyzuje czytelnictwo, integruje środowisko szkolne i pozaszkolne. Jest to ciekawa propozycja zachęcania młodych ludzi do czytania polskiej wartościowej, choć czasem trudnej, literatury.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

Fotorelacja


Konferencja Niepodległościowa

W dniu 27 września uczniowie Naszej Szkoły jak również innych szkół powiatu gorlickiego uczestniczyli w konferencji naukowej "Niepodległa w budowie – trudne początki 1918-1926" zorganizowanej przez Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej. Konferencja odbyła się pod patronatem Starosty Gorlickiego pana Karola Górskiego oraz Burmistrza Miasta Gorlic pana Rafała Kukli w audiowizualnej sali Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Poza młodzieżą w wydarzeniu brali udział znakomici goście.  

Więcej informacji o konferencji

Podczas konferencji referaty swoje wygłosili następujący prelegenci. Dr Teresa Folga-Naidoo „Emigracja z ziem polskich przed i po uzyskaniu niepodległości”, dr Katarzyna Thomas „Żydzi w wielokulturowym społeczeństwie I RP”, dr Piotr Duda „Działalność społeczno-polityczna nauczycieli gimnazjum brzeskiego w pierwszych dziesięcioleciach XX w”, p.Daniel Markowicz „Józef Rączkowski- świadek niepodległości z Siar”, dr Anna Stawarz „Mniejszość ukraińska w II RP w latach 1918-1926”, p.Zbigniew Barylak „Udział ruchu ludowego w odzyskaniu niepodległości Polski” oraz Dr Sławomir Mrozek „Życie polityczne w powiecie gorlickim od 1918r. do połowy lat 20 XX w.”.Dzięki Konferencji młodzież miała możliwość zapoznania się z faktami historycznymi mającymi miejsce w naszym regionie w czasach kiedy odradzała się Polska Niepodległość.


Fotorelacja


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE Z MONAREM

W dniu 27 września odbyło się spotkanie klasy II b TZ z pracownikami MONAR-u. Temat spotkania: Profilaktyka poprzez wartości - WOLNOŚĆ I GODNOŚĆ – wybieram, nie biorę. Młodzież w trakcie zajęć warsztatowych dowiedziała się czym są uzależnienia i jak można sobie radzić w sytuacjach trudnych oraz co to są wartości i czemu one służą. Na zasadzie burzy mózgów młodzież podawała przyczyny i skutki sięgania po różne środki psychoaktywne oraz nabrała umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. W trakcie zajęć uczniowie określali swój system wartości i potrzeb. Na zakończenie zajęć młodzież rozwiązywała test, w którym mogła sprawdzić stopień własnej asertywności.
Fotorelacja


Rajd na Magurę Małastowską….

W dniu 21 września młodzież klas drugich Technikum wraz z opiekunami: Wiolettą Stabach - Wójcik, Dorotą Zimowską i Bogusławem Matałą wykorzystała słoneczną pogodę i zorganizowała rajd na Magurę Małastowską. Idąc ścieżką zdrowia, młodzież poznała bogactwa flory i fauny Magurskiego Parku Narodowego. Na zakończenie rajdu, uczniowie rozpalili ognisko - piekli kiełbasę, chleb i ziemniaki. Uczniowie i opiekunowie wykorzystali wolny czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Fotorelacja


ŻYJ ZDROWO - bio, eco, organic

W odpowiedzi na zaproszenie uczniów i nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach realizującego program „Żyj zdrowo – bio, eco i organic” we współpracy z Polsko-Rosyjskim Centrum Porozumienia i Dialogu w Warszawie, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedsięwzięciu wzorowanym na programie Masterchef.

Więcej informacji o przedsięwzięciu

20 września młodzież klasy IIIaT pod opieką pani Doroty Zimowskiej wyruszyła w „Eco” korowodzie spod MZS nr 5 na Gorlicki Rynek, gdzie odbyły się pokazy związane z tematyką projektu – MasterChef i prezentacją szkół. Nasi uczniowie Marta i Jakub przedstawili nasze szkolne działania w zakresie edukacji ekologicznej i zdrowotnej, a dziewczyny: Oliwia, Gabrysia, Kasia, Sylwia i Natalia w ramach konkurencji przygotowały dietetyczną i bardzo zdrową wersję sałatki jesiennej z lekkim sosem winegret. Pełna kolorów i smaku sałatka zachwyciła jury. Dziękujemy Dyrekcji MZS nr 5 za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału po raz kolejny w ciekawych wydarzeniach projektowych.Spotkanie polsko-słowackie

W dniu 11 września br. uczniowie klas IV i III technikum wzięli udział w ciekawych warsztatach pt. "Nowoczesna edukacja bez granic otwiera obszary wiejskie na przedsiębiorczość", które odbyły się w ramach współpracy pogranicza polsko-słowackiego i realizowanego projektu INTERREG Polska – Słowacja 2014-2020. Zajęcia prowadziła międzynarodowa grupa osób w składzie pani dr Teresa Mitura z Uniwersytetu Rzeszowskiego –partner projektu oraz pan Ľuboš Marcinek i pani Petra Kovářová -reprezentanci partnera słowackiego i Uniwersytetu Preszowskiego.
Więcej i fotorelacja

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

3 września przed budynkiem szkoły odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.
Fotorelacja


Zakończenie roku szkolnego

Jak zwykle w piątek tym razem 22 czerwca zakończył się rok szkolny 2017/18. Na uroczystym podsumowaniu roku na sali gimnastycznej pożegnaliśmy p. Lucynę Dumę, odchodzącą na emeryturę. Potem były stypendia za wyniki i nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia szkolnego. Uroczystości zakończyła część artystyczna, a przed nią jeszcze nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy Szkolnego Dnia Sportu.
Fotorelacja