ROK SZKOLNY 2017/2018

Trwa rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych na rok szkolny 2018/2019 - zapraszamy Z NAMI ZDOBĘDZIESZ ŚREDNIE WYKSZTAŁCENIE
Nauka w weekendy-zatem możesz pracować i uczyć się jednocześnie.
TRWA NABÓR NA SEMESTR I, III

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ MATERIAŁY ĆWICZENIOWE, OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GORLICACHZakończenie roku szkolnego

Jak zwykle w piątek tym razem 22 czerwca zakończył się rok szkolny 2017/18. Na uroczystym podsumowaniu roku na sali gimnastycznej pożegnaliśmy p. Lucynę Dumę, odchodzącą na emeryturę. Potem były stypendia za wyniki i nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia szkolnego. Uroczystości zakończyła część artystyczna, a przed nią jeszcze nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy Szkolnego Dnia Sportu.
Fotorelacja


   

Dziewczyna ubrana w książkę …

Katarzyna Król z klasy II a T otrzymała wyróżnienie w konkursie "Ubierz się w książkę, czyli sleeveface w bibliotece szkolnej – 100 lat wolnej Polski na kartach książki". Konkurs po raz trzeci został ogłoszony przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorlicach. Uczennica zgłosiła do konkursu zdjęcie z książką pt. "Dziewczyna z Wołynia" , w którym wykorzystała okładkę powieści "Wołyń. Siła traumy. Wspomnienia i pamięć." Marii Fredro – Bonieckiej.
Więcej informacji i kilka zdjęć


Piknikowa Niedziela

Już po raz trzeci na terenie naszej szkoły został zorganizowany PIKNIK RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach. Miniona niedziela, było u nas kolorowa, balonowa i w stylu hawajskim.
Zadaniem pikniku było zapewnienie rodzinom zastępczym możliwości wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń oraz wspólnej zabawy przy muzyce i udziale w zajęciach rekreacyjno-sportowych zapewnionych przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Największym zainteresowaniem, cieszyła się ścianka wspinaczkowa, bilard i pin-pong. Dodatkowo swój dyżur miała pracownia fryzjerska, gdzie nasze uczennice pod opieką nauczyciela wykonywały fantazyjne fryzury. Zgodnie z hasłem przewodnim pikniku przygotowano owocowe przekąski. Nie brakowało konkursów i wspólnych zabaw.
Fotorelacja


Spotkanie kół Caritas

Dnia 7 czerwca delegacja w składzie Oliwia Dąbrowska oraz Gabriela Waląg razem z opiekunem Zdzisławem Szpakowskim wzięli udział w spotkaniu kół caritas diecezji rzeszowskiej. Na spotkaniu omawiano Encyklikę "gaudete et exsultate" czyli papież franciszek o miłosierdziu i świętości, odbyło się spotkanie z gościem z syrii oraz pracownikami Caritas polska. Spotkanie odbyło się w ramach akcji "Bus - mobilna ambasada Niepodległej" , w którym uczestniczyli zaproszeni goście z Caritas Polska z warszawy .


Start do Kariery

Po raz kolejny realizujemy w naszej szkole program "Start do Kariery" w ramach kampanii społecznej Gumtree.pl mającej na celu aktywizację zawodową osób wchodzących na rynek pracy. Tym razem w warsztatach wziąła udział młodzież klasy III a i b Technikum, w trakcie dwugodzinnych zajęć prowadzonych 7 czerwca br. przez panią Agnieszkę Szefer-Trela doradcę personalnego, specjalistkę w tematyce nowoczesnych metod przekazywania wiedzy oraz technologiach informacyjno-komunikacyjnych (TIK) i programowaniu w edukacji.
Kilka zdjęć i więcej informacji


siatka2018

Lekcja życia z Jaśkiem Melą

6 czerwca uczniowie naszej szkoły oraz zaproszona młodzież ze gorlickich szkół podstawowych wzięła udział w nietypowej lekcji wychowawczej poprowadzonej przez Jaśka Melę- podróżnika, najmłodszego zdobywcę obu biegunów oraz założyciela fundacji ,,Poza Horyzonty".
Więcej informacji Fotorelacja


Spotkanie z policjantem

W dniu 5 czerwca kilka klas naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu z pracownikiem Powiatowej Policji w Gorlicach. Pan aspirant Grzegorz Szczepanek przedstawił szereg zagadnień dotyczących przestępczości cybernetycznej.
Kilka zdjęć


Finaliści
30 maja, tradycyjnie już jak co roku o tej porze, został zorganizowany SZKOLNY DZIEŃ SPORTU. Tym i innymi działaniami bierzemy aktywny udział w X już EUROPEJSKIM TYGODNIU SPORTU DLA WSZYSTKICH - XXIV SPORTOWYM TURNIEJU MIAST I GMIN. Podczas tegorocznego Dnia Sportu oprócz konkurencji indywidualnych zorganizowaliśmy turniej piłkarski. 6 drużyn zgłosiło się do turnieju i po bardzo zaciętych zmaganiach zwycięzcę poznaliśmy w meczu finałowym dopiero po trzeciej serii rzutów karnych.
Fotorelacja Ranking najaktywniejszych klas i wyniki (3 najlepsze miejsca) Filmik


DOBRO POWRACA - Spotkanie z dawcą szpiku

Spotkanie z dawcą szpiku - jako dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć….
Dnia 29 maja odbyło się spotkanie klas I bTZ, II a TZ, IIbTZ i III bTZ z P. Moniką Sopala, która w 2015 roku oddała szpik osobie potrzebującej w ten sposób ratując ludzkie życie. W czasie trwania tego spotkania młodzież naszej szkoły mogła się dowiedzieć : - jak wyglądają poszczególne etapy prowadzące do pobrania szpiku - w jaki sposób można zostać dawcą szpiku - w jaki sposób można się zarejestrować w fundacji - czy dawca po pobraniu szpiku kostnego lub komórek macierzystych może odczuwać jakieś dolegliwości - gdzie odbywa się pobranie komórek macierzystych szpiku - jak przebiega poszukiwanie dawcy szpiku - jak przygotowywany jest pacjent do przeszczepienie.
Fotorelacja


Finał wojewódzki Turnieju Motoryzacyjnego

W dniu 26 maja zwycięska drużyna Powiatowego Turnieju Motoryzacyjnego z naszej szkoły wzięła udział w finale wojewódzkim w Krakowie. Oprócz typowych konkurencji takich jak rozwiązywanie testów z ruchu drogowego, pierwsza pomoc przedmedyczna i jazda samochodem z piłeczką na talerzu była też jazda sprawnościowa motorowerem i przygotowanie pojazdu do jazdy, która polegała na odnalezieniu w ciągu 5 minut wcześniej przygotowanych 10 usterek. Drużyna ZST zajęła 5 miejsce na 10 zgłoszonych drużyn, a indywidualnie Artur Rafa miał drugi czas z jazdy sprawnościowej samochodem.
Kilka zdjęć


"Czytaj książki i bądź wielki!"

Takim hasłem Natalia Smoła z klasy II a T zajęła III miejsce w konkursie "Ogłaszamy modę na czytanie" zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorlicach. Wzięło w nim udział jedenastu uczniów z klasy II a T i jeden uczeń z klasy I a BS I Stopnia – byli oni najliczniejszą grupą reprezentującą jedną szkołę. Każdy z nich przygotował po dwa hasła propagujące czytelnictwo. Uczniów do kreatywnego myślenia zmotywowały polonistka Agnieszka Bomba i bibliotekarka Ewa Przesławska.
Więcej informacji i kilka zdjęć


Siatkówka plażowa

Bardzo dobre czwarte miejsce drużyny dziewcząt oraz waleczny występ drużyny chłopców, to efekt drugiego już naszego występu na zawodach w siatkówce plażowej. Na obiektach OSiR Gorlice wystąpiły dwa nasze zespoły w skłądzie: Oliwia Dąbrowska i Gabriela Waląg oraz Radosław Kukuła, Tomasz Turek i Patryk Zięba. Dziewczęta szczególnie zachwyciły swoją postawą tylko "o włos" tracąc szansę na podium. Gratulujemy!
Kilka zdjęć


Spotkanie z położną panią Martą Ryndak.

Dnia 14 maja odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas: IcTZ, II aTZ, IIIbTZi IbB z położną Panią Martą Ryndak. Temat spotkania : Higiena i prawidłowy przebieg ciąży. Przygotowanie do macierzyństwa i ojcostwa. Podczas prelekcji Pani położna zwróciła szczególną uwagę na czynniki wpływające na prawidłowy przebieg ciąży , omówiła zagadnienia związane z przygotowaniem do ciąży i porodu. Młodzież podczas tego spotkania mogła poznać metody samokontroli piersi jak również zdobyć informację na temat chorób przenoszonych drogą płciową.
Kilka zdjęć


Wiele możliwości dalszej drogi edukacyjnej w ZST

Dzień Zawodowca w naszej szkole został zorganizowano już po raz kolejny. Ta inicjatywa odbywająca się we współpracy z CKPiU w Gorlicach jest z myślą o tym, by zainteresować gimnazjalistów ofertą szkoły i zachęcić ich do kontynuowania nauki właśnie w ZST. W trakcie warsztatów mogli sami przekonać się z czym związana jest praca w danym zawodzie oraz usłyszeli wiele cennych wskazówek, które na pewno będą istotne podczas wyboru kolejnego etapu edukacji.Gimnazjalistom życzymy trafnych wyborów na przyszłość .
Kilka zdjęć


Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

26 kwietnia w etapie rejonowym XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy, nasza drużyna zajęła II miejsce. Na podium różnica punktowa między drużynami była minimalna.

siatka2018

siatka2018

Piłka nożna

W dniu 26 kwietnia odbyły się powiatowe zawody w piłce nożnej chłopców. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jakubowski Paweł, Jaworecki Arkadiusz, Król Adrian, Lichoń Łukasz, Przepióra Łukasz, Semla Łukasz, Urzędowski Mateusz, Wąsowski Paweł, Wszołek Dawid i Zieleń Rafał. Opiekunem drużyny był Krzysztof Jędrzejczyk.


"ZŁOTE PIÓRO WINCENTEGO POLA"
dla Rafała Kroka

VII Finał konkursu "Pieśń o ziemi naszej – Ziemi Gorlickiej" odbył się 24 kwietnia w Kasztelu w Szymbarku. Złote Pióro Winncentego Pola powędrowało do Rafała Kroka z klasy I BT za film pt. "Dwa oblicza Bobowej". W kategorii na stronę internetową nasza drużyna w składzie Sylwia Starczyńska i Katarzyna Król z klasy II a T i Michał Fiut i Arkadiusz Wałęga z klasy III b T zajęła II miejsce. Również na drugim miejscu znalazł się wiersz pt. "Wspomnienia" Eweliny Wszołek z klasy IV b T oraz praca plastyczna Pauliny Jodłowskiej z klasy I b BS "Beskid Niski – Daliowa". W kategorii piosenka III miejsce zajął nasz zespół ZST BAND w składzie Jan Fejklowicz i Piotr Wilga z klasy IV c T i Arkadiusz Prokop i Jan z kl. I b T z piosenką "Beskid".
Więcej

siatka2018

Fotorelacja


Do Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia oraz na wystawę BODY WORLDS

24 kwietnia klasa IbT, i Ia T wraz z opiekunami pojechała do Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na wykład dr M. Macko na temat: "Wady postawy i sposoby zapobiegania". Potem cała grupa udała się na wystawę BODY WORLDS – celebrującą potencjał ludzkiego ciała w ruchu poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji.
Kilka zdjęć


"Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość"

"Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość" to projekt realizowany w ramach "Bezpieczna+"- rządowego programu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nasza szkoła przystąpiła do jego realizacji, a jego celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki oraz upowszechnienie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia. Zadania realizowane w ramach projektu to:
· Przegląd stanu bezpieczeństwa szkoły oraz wydanie rekomendacji do szkolnych procedur bezpieczeństwa.
· Praktyczne szkolenie pt. Uwaga! Niebezpieczeństwo! wszystkich pracowników szkoły w zakresie postępowania w sytuacji zagrożenia, m.in. na wypadek wystąpienia ataku terrorystycznego.
· Opracowanie szkolnych procedur postępowania w sytuacji zagrożenia.
Pozytywne zakończenie projektu pozwoliło naszej szkoły otrzymać certyfikat „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość”, a zatem jesteśmy bezpieczną i przyjazną szkołą.


Kolejni informatycy z certyfikatem Akademii Sieciowej Cisco

Nasi uczniowie zdobywają certyfikaty potwierdzające umiejętności uznawane na całym świecie. W środę 18 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów z dwóch kursów informatycznych prowadzonych przez naszą szkołę w ramach Akademii Sieciowej Cisco. Pierwszy certyfikat do kursu "IT Essentials: PC Hardware and Software" otrzymali po zdaniu egzaminów cząstkowych oraz egzaminu finałowego uczniowie klasy 2bT, drugi uczniowie klasy 3bT w ramach kursu "Wprowadzenie do Internetu Wszechrzeczy". Zdobyta wiedza, poparta uzyskanym certyfikatem, stanowi przesłankę do odniesienia sukcesu w nowoczesnym środowisku gospodarki internetowej. Otwiera możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy i jest solidną podstawą przyszłej kariery zawodowej. Certyfikaty wręczyła uczniom dyrektor szkoły Renata Stępień. Kursy oraz egzaminy finałowe przeprowadził Robert Chrząszcz.
Fotorelacja


Historia i działalność Ligi Ochrony Przyrody w aspekcie ochrony środowiska i promocji zdrowia.

Uczniowie : Kacper Lazar klasa I b TZ i Arkadiusz Ryczek klasa I a TZ pod opieką Bogusława Matały w dniu 17 kwietnia uczestniczyli w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej w etapie powiatowym konkursu ekologicznego. Po części pisemnej odbyła się krótka wycieczka na Jamną.
Kilka zdjęć


XVII Powiatowy Turniej Motoryzacyjny

17 kwietnia w budynku naszej szkoły odbyła się 17 już edycja Powiatowego Turnieju Motoryzacyjnego. W tym roku wystartowały 3 drużyny. Uczestnicy oprócz rozwiązania testu z wiedzy na temat historii motoryzacji i prawach ruchu drogowego, zmierzyli się w konkurencjach jazdy samochodem, rozpoznawania części oraz udzieleniu pierwszej pomoc. Nasze drużyny pod opieką pana Wiesława Steca zajęły odpowiednio 1 miejsce - drużyna, w skład, której wchodzili: Michał Świerzowski z kl. 2aT, Paweł Raksa z kl. 3bZ i Dawid Bąk z kl. 3aZ. Drugie miejsce: Dawid Klara, Maciej Krajewski i Jakub Przybylski z kl. 3aT. Trzecie miejsce: Konrad Matusik, Artur Rafa i Piotr Zarzycki z kl. 3aT. Drużyna, która zajęła I miejsce będzie reprezentować powiat gorlicki w finale wojewódzkim w Krakowie. Gratulujemy wspaniałych miejsc naszym drużynom. Za następny etap zmagań - trzymamy kciuki. Powodzenia chłopaki!
Fotorelacja


siatka2018

Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki?

W odpowiedzi na propozycję Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników w Polsce, 16 kwietnia w naszej szkole przeprowadzono akcję wsiadania jak największej liczby uczniów do kabiny ciężarówki. W akcji wzięli udział uczniowie klas o profilu Kierowca mechanik, którzy zdobywają w naszej szkole wiedzę i umiejętności w bardzo obecnie poszukiwanym zawodzie kierowcy branży transportowej. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie wzięli w niej udział. Przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa udało się "upchnąć" w kabinie 37 osób.


"Magia we włosach zaklęta…"

"Magia we włosach zaklęta…"- pod takim tytułem odbył się V Ponadregionalny Konkurs Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich w Trzcianie koło Rzeszowa. Uczennice ZST , jak co roku, uczestniczyły w tym prestiżowym konkursie udowadniając kolejny raz, że rozwijanie własnych pasji i zdolności daje wiele radości i przynosi wymierne efekty.  

Więcej informacji o konkursie

Uczennica klasy III technikum fryzjerskiego Monika Szurek wraz z modelką Beatą Wąsowicz z tej samej klasy , zdobyły nagrodę specjalną konkursu, tj. Wyróżnienie Wójta Gminy Świlcza. Młode fryzjerki stworzyły niezapomnianą stylizację wpisującą się w temat przewodni konkursu.
Druga para w składzie: Marta Myśliwy z klasy II w roli fryzjerki oraz Klaudia Ławrynowicz z klasy I w roli modelki także wykonały przepiękną stylizację konkursową, która odzwierciedlała wielki talent i kreatywność młodych fryzjerek. Uczennice najmłodszych klas są dopiero na początku swojej drogi zawodowej, ale już teraz widać w nich wielki potencjał fryzjerski. Mamy więc nadzieję, że rozwijając swój warsztat pracy oraz swoje pasje będą osiągać sukcesy.
Gratulujemy naszym zdolnym fryzjerkom oraz ich nauczycielce pani Joannie Socha sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

FotorelacjaKonkurs Ortograficzny

10 kwietnia zwycięzcy Szkolnego Konkursu Ortograficznego: Marcin Matuszyk (IIaZSZ) oraz Klaudia Polaszek (IcT) pod opieką Renaty Podobińskiej, wzięli udział w XVIII Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla szkół ponadgimnazjalnych, który odbył się w Bobowej. Zmagania konkursowe pozwoliły piszącym zmierzyć się z tekstem wymagającym refleksji nad poprawnością ortograficzną i interpunkcyjną.
Zarówno uczniowie naszej szkoły, jak również pozostali uczestnicy konkursu i ich opiekunowie skorzystali z propozycji goszczącego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i wsłuchując się w niezwykle ciekawie podaną przez p. Barbarę Kowalską historię miasta, zwiedzili obiekty Bobowej, a w tym: odrestaurowany dwór Długoszowskich, gdzie mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia, Kościół pw Wszystkich Świętych, Kościół pw św. Zofii oraz Synagogę.


Powiatowy Konkurs Wokalno-Muzyczny Popularyzujący Twórczość Zespołu "Pectus"

II miejsce w kategorii zespół dla "ZST Band" w składzie Arkadiusz Prokop, Jan Fejklowicz, Piotr Wilga i Jakub Turek za wykonanie piosenki "Szkoła marzeń" w II Edycji Powiatowego Konkursu Wokalno- Muzycznego Popularyzującego Twórczość Zespołu "Pectus".  

Więcej o konkursie:↓

Konkurs popularyzujący twórczość zespołu „Pectus” odbył się 9 kwietnia w ZSZ w Bobowej. Wzięło w nim udział ponad 30 uczestników. 10 kwietnia miało miejsce wręczenie nagród i dyplomów w czasie uroczystej gali z udziałem członków zespołu „Pectus”. Mottem konkursu były słowa: „Maszeruj do własnej muzyki, odnajdź ją i idź w jej rytm”. Własną muzykę odnaleźli uczniowie z naszej szkoły Arkadiusz Prokop, Jan Fejklowicz, Piotr Wilga i Jakub Turek, i poszli w jej rytm. Za aranżację piosenki „Szkoła marzeń” zdobyli II miejsce w kategorii zespół i wzięli udział w finałowym koncercie laureatów. Podobnie jak podczas eliminacji konkursowych walorami muzycznymi wykonania wzbudzili zachwyt publiczności, która spontanicznie klaskała w rytm muzyki. Zwrócili również uwagę strojem scenicznym, a prowadzący konkurs dostrzegł podobieństwo czterech naszych chłopaków do członków zespołu „Pectus”. Z rąk braci Szczepaników- Tomasza i Macieja oraz przedstawicieli władz odebrali nagrody. Zrobili pamiątkowe fotografie z członkami zespołu „Pectus” i otrzymali autografy muzyków. Wyjątkowo trafne są w tym kontekście słowa T. F. Buxtona: „Dysponując zwykłymi talentami i niezwykłą wytrwałością możesz osiągnąć wszystko”. Zespół „ZST Band” jest tego żywym przykładem- osiąga sukcesy. Do udziału w konkursie zmobilizowała chłopaków polonistka Renata Rybczyk .

Dziękujemy szkolnym muzykom- Arkowi, Jaśkowi, Piotrkowi i Kubie- za godne reprezentowanie szkoły, poświęcony czas i trud włożony w udział w konkursie. Wciąż maszerujcie do własnej muzyki i idźcie w jej rytm.
Fotorelacja


siatka2018

Więcej informacji

Lekcja wychowawcza z sędzią Anną Marią Wesołowską

Anna Maria Wesołowska to bez wątpienia najpopularniejsza sędzia w Polsce. Zatem naszą lekcję wychowawczą dotycząca edukacji prawnej nie mógł poprowadzić nikt inny jak tylko sędzia Anna Maria Wesołowska, która w dniu 9 kwietnia gościła w naszej szkole.
Zdjęcia z gimnazjalistami Zdjęcia z naszymi uczniami


Maturzyści w Wadowicach i Oświęcimiu

Maturzyści klas IVaT, IVbTi IVcT wraz z wychowawczyniami Beatą Kosibą- Hućko i Renatą Rybczyk oraz matematyczką Bożeną Szpilą wybrali się na ostatnią wspólną wycieczkę, tym razem do Wadowic i Oświęcimia.  

Więcej o wycieczce:↓

W Wadowicach zwiedzili Dom Rodzinny Jana Pawła II- nowe multimedialne muzeum i wstąpili do cukierni, do której przyszły papież chodził na kremówki. Mogli także spróbować jak smakuje sławne ciastko. Zarówno uczniowie jak i nauczycieli mieli świadomość, że uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu oraz wypełnili słowa Ojca Świętego " Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie". Następnie udali się do Oświęcimia, gdzie zobaczyli wystawę stałą oraz obiekty na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz I oraz najważniejsze obiekty poobozowe w obozie Auschwitz II- Birkenau. Wizyta w muzeum Auschwitz przybliżyła wszystkim okrutny los ofiar nazistów, a także pozwoliła pogłębić wiedzę historyczną na temat tego, czym był i jak funkcjonował Holocaust. Wycieczka była nie tylko lekcją historii, ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do godnego życia i godnej śmierci.

Fotorelacja


Występ Zarysu Szkolnego Teatru

W marcu społeczność szkolna skorzystała z zaproszenia Zarysu Szkolnego Teatru i obejrzała inscenizację fragmentów utworu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Przedstawienie odbyło się w Gorlickim Centrum Kultury, gdzie tydzień wcześniej szkolna grupa teatralna pod opieką p. Renaty Podobińskiej wzięła udział w XVII Powiatowym Konkursie Teatralnym im. Jana Pawła II, po raz pierwszy prezentując przygotowany spektakl z Dulskimi w rolach głównych i zajęła III miejsce.  

Więcej o występie Zarysu Szkolnego Teatru:↓

Wśród występujących na scenie znaleźli się uczniowie IcT oraz uczeń IbT. Wiktoria Bugno ukazała postać krzykliwej, kreującej właściwą sobie "moralność" – Anielę Dulską, jej cichego i uległego Felicjana zagrał Kamil Gomułka. W rolę sióstr Dulskich wcieliły się Jolanta Jabłczyk ( Mela) i Milena Mruk( Hesia). Sprawcę komplikacji burzących spokojne i unormowane życie rodzinne - Zbyszka Dulskiego zagrał Łukasz Lichoń; wyrachowaną, przebiegłą Juliasiewiczową ukazała Klaudia Ławrynowicz, a w rolę Hanki wcieliła się Angelika Sikorska.
W myśl słów Novalisa "Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą" cała szkolna publiczność mogła odczuć jak tragizm przeplata się w dramacie z komizmem, zrozumieć kołtunerię i zjawisko dulszczyzny, a wszystko to dzięki pracy, staraniom i zaangażowaniu uczniów Zarysu Szkolnego Teatru.

Fotorelacja


Ogólnopolski Konkurs "Technik Absolwent Roku 2017"

27 marca odbyło się uroczyste spotkanie z przedstawicielami Oddziału SIMP w Gorlicach w celu wręczenia najlepszym absolwentom naszej szkoły wyróżnień, którzy brali udział w Ogólnopolskim Konkursie "Technik Absolwent Roku 2017".  

Wyróżnienia otrzymali: ↓

- Adam Bajorek – technik pojazdów samochodowych
- Szymon Belczyk - technik pojazdów samochodowych
- Adrian Bochenek - technik pojazdów samochodowych
- Damian Myszkowski - technik pojazdów samochodowych
- Przemysław Przybyło - technik pojazdów samochodowych
- Mateusz Pęczek – technik informatyk
Nasi uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, egzaminach zewnętrznych maturalnych i zawodowych. Brali także udział w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej oraz w Powiatowym Konkursie Motoryzacyjnym. Wręczenie wyróżnień dokonał Prezes Zarządu Oddziału SIMP w Gorlicach mgr inż. Roman Jamro, oraz V-ce Prezes Zarządu Oddziału SIMP inż. Wiesław Bal, który zaprezentował działalność Zakładu Narzędzi i Urządzeń Wiertniczych "GLINIK" znajdujący się w Gorlicach.

Fotorelacja


Szkolni Liderzy Edukacji

Minęło już I półrocze nauki i przyszedł czas na wręczenie stypendiów za wyniki w nauce. W dniu 27 marca, podczas uroczystości szkolnej najlepsi uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk wicestarosty Jerzego Nalepki, przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofii Kamińskiej oraz dyrektor ZST Renaty Stępień, stypendia za wyniki w nauce w I półroczu roku szkolnego 2017/2018.  

W obecności zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej wyróżnienia otrzymali:↓

Król Katarzyna- uczennica klasy IIaT w zawodzie Technik usług fryzjerskich,
Ćwikła Dominik -uczeń klasy IIbT w zawodzie Technik elektryk,
Stec Marcel - uczeń klasy IIIbT w zawodzie Technik elektryk,
Brach Grzegorz - uczeń klasy IVcT w zawodzie Technik elektryk,
Majewski Dawid - uczeń klasy IIbZSZ w zawodzie elektryk.
Serdecznie gratulujemy naszym "prymusom" uzyskanych wyników, życzymy radości w zdobywaniu wiedzy oraz kolejnych sukcesów.

Fotorelacja


Fotorelacja

Festiwal Zawodów w Małopolsce

Tradycyjnie już w marcu miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń na rynku edukacyjnym w Małopolsce - Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 22 – 24 marca w hali wystaw Expo w Krakowie, gdzie ofertę edukacyjną prezentowało ponad100 wystawców z Polski i Europy. Nie zabrakło tam również naszej szkoły. Po raz kolejny tłumy gimnazjalistów pod opieką nauczycieli szturmowały nasze i nie tylko stoiska wystawiennicze. Uczniowie pod opieką pani Małgorzaty Kukuły-Jasińskiej i pana Marka Potempy przygotowali dwie ekspozycje w branży administracyjno-usługowej i elektryczno-elektronicznej.  

Więcej informacji o Targach

Na ciekawie zaaranżowanych stoiskach prezentowana była oferta kształcenia naszej szkoły oraz ciekawostki i umiejętności charakterystyczne czy też niezbędne dla zawodu technik usług fryzjerskich, technik informatyk i elektryk. Nasi informatycy i elektrycy zapraszali na prezentacje pt.: „Informatyk z elektrykiem dobrym w przyszłość przewodnikiem”, z kolei fryzjerski wystąpiły z prezentacją pt.: „Poznaje nasze pasje. Świat fryzjerstwa i nie tylko”. Branżę mechaniczną i nasze zawody: technik pojazdów samochodowych, mechanik kierowca i mechanik pojazdów samochodowych prezentowało Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Przez kolejne trzy dnia trwania Festiwalu odwiedziła nas liczna rzesza młodych ludzi poszukujących swojego pomysłu na przyszłość, a w pierwszym dniu nasze stoisko odwiedziła również wicekurator pani Halina Cimer oraz pan Tadeusz Mikrut – naczelnik Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.
Kolejny Festiwal Zawodów 2018 możemy zaliczyć do wielce udanych ale my już planujemy udoskonalić nasze stoiska ekspozycyjne, wzbogacić ofertę wystawową i przygotować ciekawe pokazy, tak by zachęcić uczniów do wybrania ciekawych zawodów i przyjaznej szkoły.


Staramy się kultywować i podtrzymywać ludową tradycję zdobnictwa pisanek, rozbudzać i upowszechniać zainteresowania tradycyjną sztuką plastyczną wśród naszej młodzieży. Co roku nasi uczniowie uczestniczą w konkursie wielkanocnym, organizowanym przez Gorlickie Centrum Kultury. W tym roku Małgorzata Stabach z klasy IV b T za wykonanie pisanek wielkanocnych otrzymała wyróżnienie. Oprócz wyróżnionej uczennicy pisanki przygotowały również Izabela Kamińska i Ewelina Mroczka z klasy IV bT. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 20 marca w sali audiowizualnej Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W rozegranym Turnieju w kategorii szkoły ponadgimnazjalne naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Ledniowski z klasy IV c T, oraz Michał Świerzowski z II a T. W finale turnieju Wojciech Ledniowski zajął III miejsce. Opiekunem był mgr Andrzej Kopcza.
Fotorelacja


XIX Olimpiada Techniki Samochodowej

W dniu 16 marca po raz siódmy, uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Wiesława Steca wzięli udział w XIX Olimpiadzie Techniki Samochodowej, która odbyła się w Warszawie w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. Byli to: uczniowie 3aT – Maciej Krajewski, Michał Nabożny i Artur Rafa. W wolnej chwili uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili jedno z ważniejszych miejsc, wktórym czcimy pamięć poległych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny - Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu.
Kilka zdjęć


Dzień otwarty

16 marca nasza szkoła, podobnie jak inne szkoły z powiatu gorlickiego, otworzyła swoje podwoje przed gimnazjalistami. Mieli oni możliwość obejrzenia klasopracowni, spotkania się z nauczycielami oraz zaznajomienia się z kierunkami i profilami kształcenia. To dokładne poznanie tego w jakich zawodach uczy nasza szkoła, jakie daje kwalifikacje i możliwości podjęcia pracy było motywem przewodnim tegorocznego dnia otwartego.  

Więcej informacji o Dniu otwartym

Dzień otwarty to okazja do tego by pokazać co ciekawego dzieje się w szkole poza zwykłymi lekcjami, jakie mamy osiągnięcia i sukcesy. Przygotowaliśmy też dodatkowe atrakcje, każdy z odwiedzających mógł się uwiecznić na zdjęciu w foto-budce w oryginalnym nakryciu głowy, poddać się zabiegom pielęgnacyjnym i stylizacji w pracowni fryzjerskiej a na sali gimnastycznej poobserwować trening sztuk walki prowadzony przez zawodników klubu Gorlice Grappling. Jak co roku można było spróbować swoich sił na sztucznej ściance wspinaczkowej, w matematycznych konkursach i zafundować sobie piling dłoni. Każdego gościa witał w drzwiach Wincenty Pol, patron naszej szkoły i obdarowywał gustownie zapakowanym jabłkiem gdyż nasza szkoła należy szkół promujących zdrowie. Przez cały dzień, w grupach i indywidualnie odwiedziło nas ok 400 gimnazjalistów i nam nadzieję, że z częścią z nich spotkamy się pierwszego września na rozpoczęciu roku szkolnego.

Fotorelacja Relacja filmowa na gorlice.tv


Kariera - Edukacja – Praca

Uczniowie klas trzecich Technikum w dniu 15 marca uczestniczyli w zajęciach warsztatowych poprowadzonych przez Panią Małgorzatę Kwiatkowską – doradcę zawodowego z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu . W trakcie 3-godzinnych zajęć, uczniowie mieli okazję m.in.: ocenić predyspozycje i preferencje zawodowe z wykorzystaniem testów psychologicznych, poznać uwarunkowania dokonywania wyborów dalszej ścieżki edukacyjnej oraz sposoby poszukiwania pracy.
Dzięki szerokiej współpracy naszej szkoły ze środowiskiem lokalnym, w tym z instytucjami rynku pracy, młodzież może uczestniczyć w ciekawych zajęciach, które na pewno pomogą uczniom w planowaniu dalszej kariery edukacyjnej i zawodowej.
Kilka zdjęć


Tenis stołowy - zawody rejonowe

14 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rejonowych zawodach drużynowych w tenisie stołowym, które rozegrane zostały w Tarnowie. Naszą szkołę reprezentowali Jacek Halibożek i Damian Konwent pod opieką Krzysztofa Jędrzejczyka. Wśród dziesięciu drużyn chłopców poziom okazał się wysoki i tym razem nie udało się awansować do wojewódzkiego finału ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.
Kilka zdjęć


Dzień Zawodowca "na fali"

Podjęcie przez ucznia trafnej i mądrej decyzji dotyczącej wyboru zawodu jest problemem niezwykle ważnym, ponieważ decyduje o przyszłości młodego człowieka. Kim chcę być? W jakim zawodzie mogę odnieść sukces? Jaką szkołę wybrać? Gdzie zdobyć kwalifikacje wymagane przez pracodawców? Jakie zawody są poszukiwane a jakie zagrożone bezrobociem? Oto nieliczne pytania zadawane przez młodzież stojącą przed wyborem kolejnego etapu edukacji. Nasza szkoła wspólnie z CKPiU w Gorlicach próbuje ukierunkować młodego człowieka i pomaga w podjęciu świadomej decyzji. Organizowany przez nas Dzień Zawodowca pozwala młodzieży zapoznać się z zwodami z branży elektrycznej, mechanicznej, samochodowej, informatycznej oraz usługowej w zawodzie technik usług fryzjerskich. W ostatnim czasie odwiedziła nas już kolejna grupa gimnazjalistów, tym razem Dominikowic, Kobylanki i MZS NR 4 w Gorlicach. Dziękujemy Wam za przybycie i mamy nadzieje, że zdecydujecie się uczyć w murach naszej szkoły. Zapraszamy kolejne grupy gimnazjalistów na nasz Dzień Zawodowca.
Fotorelacja


Kolejna odsłona Dnia Zawodowca.

Jak wygląda nauka w Zespole Szkół Technicznych? Jakie wykształcenie można tu zdobyć? Czym zajmują się uczniowie? Tego wszystkiego można było się dowiedzieć w trakcie Dnia Zawodowca. Już po raz kolejny zaprosiliśmy do naszej szkoły swoich młodszych kolegów, aby zachęcić ich do kontynuowania nauki w ZST. W tym tygodniu była to liczna grupa gimnazjalistów z Kobylanki, Ropicy Polskiej i Stróżówki. Pierwszym punktem ich pobytu była wizyta w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, gdzie uczestniczyli w zajęciach praktycznych prowadzonych w branżach elektrycznej, mechanicznej i samochodowej. Następnie w murach naszej szkoły wzięli udział w nietypowych lekcjach matematyki, informatyki i języka angielskiego, a także chętnie skorzystali z pracowni fryzjerskiej oraz z naszego nowoczesnego zaplecza sportowego. Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i mamy nadzieję, że do nas wrócicie.
Fotorelacja


W poszukiwaniu pracy

28 lutego uczniowie klasy III ZSZ wzięli udział w Targach Pracy zorganizowanych przez firmę szkoleniowo-doradczą i agencję zatrudnienia ProStudio.
Była to okazja do bezpośredniego kontaktu z lokalnymi pracodawcami oraz instytucjami wspierającymi młodzież na rynku pracy. Podczas Targów Pracy swoje oferty prezentowali gorliccy pracodawcy szukający pracowników. Do wstąpienia w szeregi armii zachęcali przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu. Uczestnicy targów mogli pozyskać informacje dotyczące zasad tworzenia e - PUP ZUS. Prezentowane również były oferty edukacyjne i szkoleniowe. Młodzież miała możliwość weryfikacji swoich wyobrażeń z rzeczywistymi realiami panującymi na rynku pracy i nawiązywała pierwsze kontakty z pracodawcami, a także mieli okazję przekonać się jak wygląda lokalny rynek pracy oraz jakich „fachowców” poszukują lokalni przedsiębiorcy. Udział w Targach przyczynił się do wysunięcia przez młodzież, cennych wniosków dotyczących planowania przyszłości zawodowej i rozwoju osobistego.

Przelaje 2017

Rozmowy o rynku pracy      

Tradycyjnie już od kilku lat organizujemy w naszej szkole cykl spotkań z preorientacji zawodowej prowadzonych przez doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Nowym Sączu, których celem jest uświadomienie młodym ludziom, że dzisiaj kluczem do znalezienia zatrudnienia na rynku pracy jest umiejętność aktywnego i elastycznego planowania kariery zawodowej. Nie inaczej było i w tym roku szkolnym. W ostatnim tygodniu przed feriami młodzież klas IV Technikum oraz III Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyła w zajęciach przygotowujących do wejścia na rynek pracy. Uczniowie zdobywali cenne informacje i wskazówki jak zdobyć pierwszą pracę, jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą oraz dowiedzieli się czego oczekuje dzisiejszy pracodawca. Ponadto mieli okazję poznać własne predyspozycje zawodowe, określić swoje umiejętności i zainteresowania oraz zapoznać się z zawodami przyszłości. Z pewnością młodzież wzbogaciła się o wiedzę i umiejętności dotyczące aktywnego funkcjonowania na rynku pracy.


"Z pasji do biznesu…."

O swojej pasji i o swoim biznesie, podczas spotkania z młodzieżą w naszej szkole, opowiedziała Pani Wiktoria Mucha właścicielka pracowni Mydło Stacja. Pani Wiktoria w interesujący sposób przekazała nam wiele ciekawostek dotyczących procesu produkcji mydła ale przede wszystkim przybliżyła nam swoje początki związane z „rozkręcaniem” swojego biznesu. Na dobry początek potrzebne były pieniądze ale skąd je wziąć?. Pojawiła się idea crowfundingu, którą pani Wiktoria wykorzystała do tego by zebrać niezbędne fundusze poprzez internetową zbiórkę pieniędzy, ale także był to dobry sposób na promocję samego pomysłu i pokazanie, że Polka Potrafi. Udało się i można było pomału przystąpić do realizacji pomysłu. Następne kroki to zdobywanie wiedzy, eksperymentowanie, wytrwałość, pasja i zaangażowanie – i to pozwoliło mi na osiągnięcie wyjątkowego sukcesu-mówi Pani Wiktoria. Z pewnością to spotkanie miało swoje przesłanie, że warto szukać swojej drogi i znaleźć pasje, która może stać się sposobem na życie. Pani Wiktorii dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Fotorelacja


Walentynki 2018

Walentynki w tym roku wypadają na feriach, dlatego też w szkole zorganizowaliśmy je w ostatnim dniu nauki, czyli 9 lutego. Najpierw młodzież z naszej szkoły wsparta młodzieżą ze Szkoły Cechowej przygotowana przez p. Ewę - bibliotekarkę przedstawiła montaż słowny połączony z prezentacją modeli amantów i amantek. Potem odbyła się rywalizacja klas w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Wystartowało 6 drużyn: z klasy IcT, IIaT, IIbT, IIaZSZ, IVbT i IVcT. Po zaciętej walce wygrała jednym punktem przed drużyną z klasy II aT ekipa z klasy IVcT. Wszyscy uczestnicy rywalizacji byli nagodzeni słodkimi upominkami sponsorowanymi przez Samorząd Uczniowski. Potem zostały również rozdane karteczki walentynkowe.
Fotorelacja


W dniu 7 lutego grupa młodzieży z klas III ZSZ wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu pt. "Zaprojektuj swoją przyszłość". Młodzież miała okazję zapoznać się z aktualnymi i bardzo pomocnymi w planowaniu dalszej drogi edukacji informacjami na tematy związane z wojskiem, kształceniem, przebiegiem służby, dowiedziała się o formach, kryteriach i zasadach powoływania do służby wojskowej oraz o procesie rekrutacyjnym na polskie uczelnie wojskowe. Szczegółowo zostały omówione zasady przyjęć do służby przygotowawczej, zawodowej służby wojskowej oraz zasady funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak się okazuje zawodowa służba wojskowa jest ciekawą perspektywą zawodową zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.Dzień Zawodowca- wystartował

W dniu 6.02.2018r. nastąpiła „reaktywacja” szkolnego projektu realizowanego we współpracy z CKPiU pt. "Dzień Zawodowca". Celem przedsięwzięcia jest propagowanie kształcenia zawodowego wśród uczniów trzecich klas gimnazjów, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacji. W ubiegłym roku szkolnym organizowany "Dzień Zawodowca" cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród młodzieży, która miała okazję zweryfikować swoje wyobrażenie o kształceniu zawodach nauczanych w naszej szkole. W tegorocznej edycji DZ jako pierwszych w murach ZST gościliśmy grupę gimnazjalistów z Zagórzan, którzy wzięli udział w nietypowych lekcjach.  

Więcej informacji o "Dniu Zawodowca"

Dzień rozpoczęli od zajęć informatycznych, w trakcie których tworzyli własne wizytówki „szyfrując” je w kodzie QR.
Potem było spotkanie z królową nauk, które okazało się ciekawą przygodą z zadaniami matematycznymi rozwiązywanymi w programie Kahoot.
Naszych gości czekała jeszcze podróż po angielsku czyli lekcja angielskiego z wykorzystaniem autorskiego programu komputerowego wspomagającego naukę tego języka.
Otwarta była również nasza pracownia fryzjerska, gdzie każdy mógł poprawić swoją fryzurę. Kolejnym punktem DZ były już zajęcia w CKPiU.
Pobyt w murach naszej szkoły był również okazją do zapoznania się z bazą dydaktyczną oraz uzyskania szczegółowych informacji o poszczególnych kierunkach kształcenia. Mamy nadzieje, że wielu osobą spodobała się nasza szkoła i w przyszłości dołączą do NAS.

Fotorelacja


Siatka dziewcząt

Bardzo dobre 5 miejsce dziewcząt z naszej szkoły w zawodach powiatowych w piłce siatkowej które odbyły się 2 lutego w Bobowej.
Kilka zdjęć.


Kolejne wyróżnienie dla naszej szkoły

Statuetka i Wyróżnienie w konkursie "SZKOŁA DLA PRACODAWCÓW - PRACODAWCY DLA SZKOŁY" po raz kolejny w naszych rękach. Spośród wielu szkół z całego kraju, które przystąpiły do konkursu tym razem przyznano nam wyróżnienie w branży elektryczno-elektronicznej i teleinformatycznej za szeroką współpracę z firmą Usługi Elektryczne Tomasz Kiwacz. Uroczysta gala podsumowująca V edycję konkursu zawodowego „Szkoła dla pracodawców, pracodawcy dla szkoły” odbyła się w dniu 30 stycznia 2018r. w Warszawie. Obowiązki zawodowe i edukacyjne naszego pracodawcy uniemożliwiły przybycie na uroczystość wręczania nagród.  

Więcej informacji o wyróżnieniu

Warto przypomnieć, że naszym partnerem jest absolwent naszej szkoły, który prowadzi własną firmę i jednocześnie jest studentem III roku na kierunku energetyka. Jest przykładem młodego człowieka, który buduje swój sukces zawodowy na bazie pasji, fascynacji, zaangażowania i konsekwencji w dążeniu do celu.
Otrzymane wyróżnienie to potwierdzenie tego, że jako świadoma i nowoczesna szkoła przygotowujemy przyszłego absolwenta do mobilności i elastycznego funkcjonowania na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Szkoła i zakład pracy są uzupełniającymi się nawzajem miejscami zdobywania wiedzy.
Uroczystości wręczania nagrody– laureatom V edycji konkursu zawodowego "Szkoła dla pracodawców, pracodawcy dla szkoły" towarzyszyła konferencja podsumowująca projekt "Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 1: Forum Partnerów Społecznych". W ramach której przedstawiono obecne i planowane zmiany w kształceniu zawodowym, zwracano uwagę że dobre przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy, służy prowadzeniu kształcenia zawodowego, a w szczególności kształcenia praktycznego, w powiązaniu z pracodawcami oraz podkreślano dużą rolę pracodawców w prowadzonej reformie kształcenia zawodowego.

Fotorelacja


Studniówka

27 stycznia tegoroczni maturzysci bawili się na tradycyjnej "Studniówce"


"Media społecznościowe – szanse i zagrożenia"

"Media społecznościowe – szanse i zagrożenia" to temat zajęć, które przeprowadził Pan Kamil Tokarski (dziennikarz, grafik komputerowy i fotografik) w dniu 23 stycznia w klasach IIa T i IVb T. Zajęcia zostały zorganizowane przez bibliotekarkę szkolną Ewę Przesławską we współpracy z Marią Cieślą kierownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Młodzież miała okazję poznać możliwości wykorzystania mediów w nauce i pracy oraz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat.
Fotorelacja


Disco 2 2017

Dyskoteka Karnawałowa

23 stycznia w okresie Karnawału bawiliśmy się na kolejnej dyskotece w naszej szkole. Jak poprzednio frekwencja dopisała, byli również goście z innych szkół.


Ze szkoły na rynek pracy

Tak można opisać działania podejmowane w naszej szkole przez doradcę zawodowego w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery, które przygotowują młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. W ramach różnych przedsięwzięć uczniowie próbują odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań np.: jak będzie wyglądać rynek pracy przyszłości? Na jakie zmiany powinniśmy być gotowi już w ciągu najbliższych 10 lat? Jakie kompetencje i umiejętności warto rozwijać, aby mieć zapewnioną pracę? Które zawody są najbardziej zagrożone automatyzacją i mogą zniknąć z rynku pracy w nadchodzących dziesięcioleciach?
Co roku w ramach programu Start do Kariery organizowane są warsztaty kariery, podczas których uczestnicy mogą dowiedzieć się właśnie, od czego zacząć, jeśli planują założyć własną firmę, jak zaprezentować się w CV i na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli nie mają jeszcze doświadczenia, oraz jak planować swoją ścieżkę kariery i jakie umiejętności warto rozwijać. Dlatego nasza szkoła otrzymała specjalny Certyfikat "Szkoła na dobry start", poświadczający jej dbałość o przyszłość zawodową uczniów.

Przelaje 2017

Święta, święta...

W piątek 22 grudnia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego, zorganizowali uroczystą akademię słowno-muzyczną. Niektóre klasy zorganizowały sobie również klasowe wigilie.

Fotorelacja z akademii Fotorelacja z wigilii klasy IV b TSobotnie pierniczkowe popołudnie z Ewą Wachowicz

Jak zostaje się najpiękniejszą z pięknych? Jak zostaje się producentem własnych programów kulinarnych ? Jak zdobywa się koronę wulkanów Ziemi? Czy łatwo jest być jurorem w programie Top Chef ?. I jak ozdobić świąteczne pierniczki?
Na te i wiele innych pytań odpowiadała Ewa Wachowicz podczas spotkania w naszej szkole, które zostało zrealizowane ramach projektu LOWE. Na tydzień przed świętami - 16 grudnia, w sobotnie popołudnie świetlica szkolna zapełniła się po brzegi uczestnikami projektu i nie tylko, którzy z wielkim zaciekawieniem i z uwagą wsłuchali się w opowieści Ewy o przygodzie z mediami, podróżach i pasji gotowania. Nie zabrakło również wspomnień z okresu jej młodości i wyborów miss.  

Więcej o spotkaniu z Ewą Wachowicz

W atmosferę świąt wszystkich zebranych wprowadzili nasi uczniowie, którzy przygotowali krótką część artystyczną, w której nie zabrakło wspólnie zaśpiewanej kolędy i pastorałki. Później przyszedł czas na skecz i pełną humoru scenkę wykonaną przez podopiecznych Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach, pod kierunkiem pani Haliny Wąsowskej - Schirmer.
Za sprawą naszych nauczycieli pani Renaty Rybczyk i pana Krzysztofa Jędrzejczyka, którzy wcielili się w rolę prowadzących spotkanie, pani Ewa Wachowicz znalazła się w ogniu pytań osobistych i zawodowych, na które chętnie odpowiadała. Nie zabrakło też pytań od samych uczestników.
Organizatorzy oprócz spotkania autorskiego zaplanowali również część warsztatową, w której prowadzący spotkanie wspólnie z Ewą przygotowali lukier, ucierając sok z cytryny z cukrem pudrem. Tak przygotowany lukier posłużył do dekorowania pierniczków. W czasie warsztatów każdy z uczestników miał okazję poćwiczyć dekorowanie lukrem na pojedynczych pierniczkach i samodzielnie wykonać imponujące dekoracje. Niektórzy postanowili od razu owe ozdoby skonsumować, inni zabrali własnoręcznie zdobione pierniczki, które zapewne ozdobią świąteczny stół lub będą miłym, słodkim prezentem dla rodziny czy bliskich.
Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć. Chętnych nie brakowało, a wielu z nich miało okazję zakupić książki autorstwa Ewy oraz otrzymać autograf wraz z dedykacją. Spotkanie wypadło znakomicie, czego dowodem było m.in. ogromne zainteresowanie i gromkie brawa, po ciekawie spędzonym popołudniu w towarzystwie uśmiechniętej Ewy Wachowicz.

Fotorelacja


Spotkanie z MONAREM

15 grudnia gościliśmy w szkole pracowników Stowarzyszenia Monar z Nowego Sącza. Panowie Łukasz Obrzut i Maciej Weber przeprowadzili zajęcia warsztatowe z zakresu przeciwdziałania narkomanii wśród uczniów klasy IIBT.  

Więcej informacji o spotkaniu z MONAREM

Tematem spotkania były słowa Księdza Józefa Tischnera: „Człowiek służy wartościom – realizując je, wartości służą człowiekowi – ocalając go…”. Wartości obejmują i normują wszystkie wymiary życia – dotyczą sfery fizycznej, psychicznej, społecznej, duchowej. Młodzież przedstawiła wartości dla nich najcenniejsze. Były to między innymi: wiara, zdrowie, miłość, przyjaźń. To one pokazują, jak bardzo jesteśmy potrzebni innym ludziom i że zawsze możemy liczyć na ich pomoc i wsparcie.
Spotkanie było próbą odpowiedzi na pytania:
- czym dla ciebie jest autorytet?
- masz swój autorytet?
- kto może być autorytetem dla współczesnej młodzieży?
- jak autorytet wpływa na moje życie?
- jakie cechy posiada twój autorytet?
Jesteśmy pewni, że spotkanie z pracownikami Monaru pomoże uczniom w podejmowaniu różnych decyzji, a wybór odpowiednich wartości, autorytetów pomoże w różnych życiowych sytuacjach.

Kilka zdjęć


Spotkanie z pielęgniarką


11 grudnia odbyło się spotkanie klasy IbTZ z pielęgniarką szkolną Panią W. Brach na temat : "Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową".
W trakcie spotkania młodzież poznała drogi zarażenia się różnymi chorobami wenerycznymi , objawy, jak również działania profilaktyczne ograniczające możliwości przenoszenia tych chorób.
Prelegentka szczególnie dużo uwagi poświęciła możliwościom zarażenia się wirusem HIV i wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) wśród młodzieży.


”Matematyczny Wyścig” – Festiwal Matematyki

8 grudnia odbył się III etap konkursu ”Matematyczny Wyścig” – Festiwal Matematyki w naszej szkole. Uroczystość otworzyła pani Dyrektor Renata Stępień witając wszystkich gości, w szczególności pana starostę Karola Górskiego i Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Gorlickiego panią Zofię Kamińską, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego – Romana Dziubinę i Dyrektora BS I Stopnia CRiP – Romana Trojanowicza oraz licznie przybyłych nauczycieli i gimnazjalistów Powiatu Gorlickiego.  

Więcej informacji o przebiegu III etapu

Uczniowie z dziesięciu okolicznych gimnazjów i z ZST mogli wziąć udział w różnorodnych konkursach matematycznych – rozwiązywać testy w Kahoot, układać kostki Rubika, rozwiązywać Sudoku, mierzyć się w różnorodnych grach matematycznych, rozwiązywać krzyżówki, rebusy, wykreślanki i łamigłówki matematyczne. Wybrane konkurencje były punktowane i liczyły się do klasyfikacji generalnej konkursu „Matematyczny Wyścig”.
Na zakończenie Festiwalu Matematyki odbyła się krótka inscenizacja słowno-muzyczna, podczas której zostały wręczone nagrody dla zwycięzców każdego etapu konkursu oraz dla laureatów klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu rozwiązywali wcześniej testy matematyczne m.in. w Moodle (I etap konkursu) i brali udział w kilkugodzinnych podchodach po Gorlicach (II etap konkursu).
Na uczniów gimnazjów i Zespołu Szkół Technicznych czekały bardzo atrakcyjne nagrody, sponsorowane przez Fundację mBanku: m.in. tablety, czytniki e-booków, słuchawki, powerbanki, pendrivy, albumy książkowe, itp. Mamy nadzieję, że konkurs „Matematyczny Wyścig” pokazał uczestnikom, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Fotorelacja


Byliśmy grzeczni i w tym roku znów nas odwiedził Mikołaj ze Śnieżynkami i oczywiście z prezentami, a dla tych mniej grzecznych z rózgami.
Fotorelacja


Krajowy Certyfikat Promocji Zdrowia w naszych rękach

5 grudnia dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Renata Stępień i koordynatorzy Zespołu do Spraw Promocji Zdrowia: Dorota Zimowska i Bogusław Matała podczas uroczystej gali w Warszawie jako jedyni w Małopolsce w tym roku, odebrali z rąk przedstawiciela pani minister Anny Zalewskiej Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia koncepcji i wymagań szkoły promującej zdrowie, przedstawionej przez panią Valentinę Todorovską - Sokołowską.  

Więcej informacji o certyfikacie

Zespół Szkół Technicznych otrzymał ten prestiżowy certyfikat, ponieważ spełnił wszystkie potrzebne wymagania. Certyfikat ten jest przyznawany dla szkół, które wyróżniają się w podejmowaniu różnych działań na rzecz wdrażania programów promujących zdrowie, nie tylko wśród społeczności szkolnej, ale także w środowisku lokalnym.
Warto przypomnieć, że jesteśmy członkiem Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie od 2004 roku, prowadzimy podstronę internetową dotyczącą promocji zdrowia, dokonaliśmy autoewaluacji i publicznie przedstawiliśmy uzyskane wyniki dotyczące działań w zakresie czterech standardów oraz uzyskaliśmy rekomendację Wojewódzkiego Koordynatora Promocji Zdrowia. Społeczność szkolna jest dumna z tego certyfikatu, którego uzyskanie wymagało dużego zaangażowania, zarówno wszystkich nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców. W roku 2017 jesteśmy jedyną szkołą w Małopolsce i jedną z 36 szkół w Polsce, nagrodzoną Krajowym Certyfikatem Promocji Zdrowia. Warto nadmienić, iż od 26 lat przyznano w Polsce tylko 246 takich certyfikatów.

Kilka zdjęć


GALA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

4 grudnia w krakowskim Multikinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca kolejną edycję konkursu "Mam zawód , mam fantazję", realizowanego w ramach projektu Modernizacji Kształcenia Zawodowego w Małopolsce.
W tym roku drużyna w składzie : Ewelina Mroczka, Gabriela Sikora oraz Weronika Słowik pod opieką mgr Joanny Sochy wzięły udział w zmaganiach konkursowych z zakresu fryzjerstwa. Stworzyły wyjątkową stylizację nawiązującą do gotyckiej subkultury młodzieżowej i uplasowały się na drugim miejscu, tracąc do zwycięskiej drużyny zaledwie 3 punkty.

Fotorelacja Więcej o Gali


O bezpieczeństwie drogowym z ITD

1 grudnia w naszej szkole gościli inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Nowego Sącza zajmujący się kontrolą drogową pojazdów ciężarowych, którzy spotkali się z uczniami klasy 1 i 2 kierowca mechanik.  

Więcej informacji o wizycie inspektorów ITD

Jak można zauważyć na drogach, większość transportu odbywa się samochodami ciężarowymi. Jednak przedsiębiorcy zwracają uwagę na brak wystarczającej ilości kierowców. Wychodząc im naprzeciw, nasza szkoła już drugi rok szkoli uczniów w zawodzie kierowca mechanik przygotowując ich do ich przyszłego zawodu.
Kierowca zawodowy musi przestrzegać różnych przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynków, które wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Dlatego 1 grudnia w naszej szkole gościli inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Nowego Sącza zajmujący się kontrolą drogową pojazdów ciężarowych, którzy spotkali się z uczniami klasy 1 i 2 kierowca mechanik. Przybliżyli im przepisy regulujące zawód kierowcy a także rodzaje urządzeń rejestrujących czas pracy – tachografy. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, dlatego planujemy już kolejne zajęcia prowadzone przez inspektorów.

Fotorelacja Informacja ze strony www.krakow.witd.gov.pl


"UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ"

Nasza szkoła, jako jedna z dwóch w Gorlicach, została zakwalifikowana do akcji organizowanej przez portal Czytaj.pl. Znalazła się zarazem wśród 1000 szkół uczestniczących w pierwszej edycji projektu „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niemu uczniowie i nauczyciele mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestselerowych e-booków i audiobooków.
Akcja została objęta Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kampania akcji trwała od 2 do 30 listopada 2017 roku (czas do korzystania z pobranych książek został przedłużony do 7 grudnia).  

Więcej informacji o "polowaniu na książkę"

W ramach projektu szkoła otrzymała specjalne plakaty reklamujące książki z kodem QR za pomocą którego uczniowie otrzymali darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.
W ZST projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, ponieważ wykorzystuje nowe technologie, którymi uczniowie posługują się najczęściej. Miłośnicy dobrej lektury dzięki temu mogą przeczytać wiele nowości wydawniczych, które nie zawsze są już dostępne w bibliotekach.
Projektowi w szkole towarzyszyła szeroka akcja promocyjna prowadzona przez bibliotekarkę Ewę Przesławską. Była ona widoczna w audycjach, ogłoszeniach i plakatach informacyjnych na terenie szkoły. Należy podkreślić, że akcja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęca ich do obcowania z literaturą w przystępny dla nich, a zarazem atrakcyjny sposób.
Projekt "Upoluj swoją książkę" oprócz tego, że wykorzystuje nowe technologie w promocji czytelnictwa służy popularyzacji różnych form książki elektronicznej, kreowania mody na czytanie wśród młodzieży. Wykorzystuje do tego narzędzi, kanały komunikacji i języka bliskie młodym ludziom, a jednocześnie ukazuje czytelnictwo jako atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu.

Kilka zdjęć


Fotorelacja

Narodowe Czytanie "Wesela"

29 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Już po raz trzeci akcję promowania czytania w naszej szkole zorganizowały Panie bibliotekarka Ewa Przesławska i polonistka Renata Rybczyk. Inauguracja akcji odbyła się 2 września, ale czytanie w naszej szkole nastąpiło w listopadzie, miesiącu autentycznego ślubu i wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną chłopką z podkrakowskich Bronowic.
Więcej o Narodowym Czytaniu "Wesela" w ZST


Dyskoteka Andrzejkowa

28 listopada z okazji zbliżajacych się Andrzejek bawiliśmy się na kolejnej dyskotece w naszej szkole. Jak poprzednio frekwencja dopisała, byli również goście z innych szkół. Już teraz myślimy o kolejnej imprezie już w karnawale :) .

Disco 2 2017

26 listopada odbyła się wycieczka do Katowic na Festiwal Fryzjerski Hair Fair . W wycieczce wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Na Targach Fryzjerskich obejrzeliśmy nowoczesne strzyżenie , koloryzację , harmonię barwną w pracy fryzjera. Zapoznaliśmy się także z nowoczesnym wyposażeniem salonu fryzjerskiego. Swoje wyroby prezentowało około 160 wystawców krajowych i zagranicznych. Opiekunami wycieczki byli: Beata Cetnarowska , Jerzy Bubak.
Fotorelacja


O ZUS wiemy prawie wszystko

Realizowany w naszej szkole projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” zakończył się przystąpieniem uczniów do I etapu olimpiady ZUS nt.: "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".  

Więcej informacji o I etapie olimpiady ZUS

Tym samym tylko potwierdzamy, że nowych wyzwań się nie boimy i o Zus-ie wiemy prawie wszystko, dlatego aż 93 uczniów przystąpiło do zmagań z zestawem 20 trudnych pytań. Test został opracowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Najlepsze wyniki z Technikum uzyskali uczniowie: Dutka Kacper, Leśniak Jacek, Rokicki Kacper, a z Branżowej Szkoły I Stopnia: Martyka Jakub, Siewiera Damian, Radosław Kukuła. Tym samym spełnili oni warunki kwalifikacyjne i stanowić będą zespoły reprezentujące szkołę w II etapie.

Fotorelacja


Gorliccy Legioniści - Spotkanie z historią

Uczniowie klasy IIIaT wzięli udział w nietypowej lekcji historii, którą poprowadził Andrzej Ćmiech – bibliofil, miłośnik historii ziemi gorlickiej. Wygłoszona prelekcja związana była z tematem "Legioniści gorliccy w służbie niepodległej Polski". Była to niesamowita, interesująca opowieść o przodkach- historia naszych pradziadków, którzy walczyli w pierwszym i trzecim Pułku Legionów.  

Więcej informacji o nietypowej lekcji historii

"W ciągu dwóch dni Szymbark opustoszał, wyjechał mój brat i koledzy - zapanowała złowroga cisza - wszystkie oczy zwróciły się na północ na Warszawę i Petersburg, dokąd za dwa miesiące miały dotrzeć nasze zwycięskie wojska…….
Wielu gorlickich ochotników, szczególnie tych z drugiego rzutu, trafiło do 3. Pułku Legionów, a potem do II Brygady Legionów. Skierowani w Karpaty toczyli boje w 1914 r. pod Rafajłową, Mołotkowem, Zieloną i Nadwórną, a w 1915 r. brali udział w kampanii besarabsko-bukowińskiej walcząc pod Sadogórą, Rarańczą i Rokitną……"
Wiele jeszcze ciekawych faktów wysłuchała młodzież podczas tego wykładu oraz mogła zobaczyć unikatowe zdjęcia z tego okresu. Uczniowie otrzymali również folder reklamowy oraz mapkę Powiatu Gorlickiego.
Ta niezwykła lekcja historii odbyła się w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, a organizatorem spotkania była Komisja Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego. Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejne takie spotkanie z kartą historii ziemi gorlickiej.

     

Wycieczka do Krakowa

W listopadową środę (22.11) uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Uczniom towarzyszyły organizatorki wyjazdu p. L. Duma i R. Rybczyk, opiekę nad młodzieżą sprawowała również p. E. Przesławska.  

Więcej informacji o wyjeździe do Krakowa

Na Wawelu, w rezydencji polskich królów wraz z przewodnikiem zwiedzili komnaty królewskie z kolekcją arrasów króla Zygmunta Augusta, podziwiali dzieła złotnictwa polskiego, różnego rodzaju broń i uzbrojenie prezentowane na ekspozycji „Skarbiec koronny i zbrojownia”.
Kolejną atrakcją była Katedra Św. Stanisława i Wacława na Wawelu w Krakowie, prawdziwa perła polskiej architektury! Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku i była koronacyjnym kościołem polskich monarchów. W swych murach kryje też wcześniejsze, romańskie relikty.
Uczniowie wędrowali mrocznym, przesiąkniętym historią wnętrzem świątyni otoczonym wieńcem kaplic, oglądali zabytkowe dzieła sztuki, płyty nagrobne i królewskie sarkofagi. Zwrócili uwagę na położoną w centralnej części wawelskiej katedry srebrną trumnę, w której spoczywają szczątki Św. Stanisława - patrona Polski. Warto podkreślić, że ten relikwiarz to jedno z najwybitniejszych polskich dzieł wczesnego baroku. Zainteresował ich również Czarny Krucyfiks św. Jadwigi.
Wyjazd był ciekawą lekcją historii i sztuki.

Fotorelacja


Tenis stołowy

21 listopada w Bieczu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnym Turnieju Tenisa Stołowego. Naszą szkołę reprezentowała 5 osobowa drużyna: Klaudia Zawiła (kl. IcT), Katarzyna Kloc (IbBSI), Damian Konwent (IbBSI), Jacek Halibożek (IIIbBSI), Damian Wujcik (IbBSI). Kilku naszych zawodników zajęło bardzo wysokie miejsca: Klaudia była 6, Damian 3, Jacek 4. Gratulujemy! 
Kilka zdjęć


"Podchody matematyczne"

17 grudnia 2017r uczniowie Zespołu Szkół Technicznych pod opieką nauczycieli p.Beaty Kosiby-Hućko i p.Doroty Zimowskiej zorganizowali dla swoich kolegów z ZST i gimnazjalistów biorących udział w konkursie „Matematyczny Wyścig”, kilkugodzinne podchody po Gorlicach.  

Więcej informacji o konkurencji

Trzy lub dwo-osobowe drużyny uczniów dostawały wskazówki do dalszej gry, jeżeli w poszczególnych punktach rozwiązały zadania i łamigłówki matematyczne oraz zadania związane z historią i geografią Gorlic. W strugach deszczu uczniowie wraz z opiekunami dzielnie pokonywali kolejne punkty związane nierozerwalnie z naszym miastem: Dwór Karwacjanów, Ławeczkę Ignacego Łukasiewicza, Pomnik Tereski Kosibianki, najstarszą kapliczkę na ulicy Krętej, kapliczkę przy ul. Węgierskiej aż dotarły do finałowego punktu programu – ścieżki zdrowia. Uczestnicy dopisali – w podchodach wzięło udział ponad 30 drużyn z 10 okolicznych gimnazjów i z Zespołu Szkół Technicznych. Wszyscy byli doskonale przygotowani do pytań związanych z Gorlicami, szybko rozwiązywali także zadania i łamigłówki matematyczne. Brzydka pogoda nie zepsuła wspaniałej zabawy. Wszystkim uczniom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w podchodach!

Nagrody za udział w poszczególnych etapach Konkursu „Matematyczny Wyścig” będą wręczone podczas Festiwalu Matematyki, który odbędzie się 8 grudnia w Zespole Szkół Technicznych.
Fotorelacja


Z działalnosci "Aktywnej środy"


15 listopada spora grupka dzieci uczestniczyła w zajęciach "Aktywnej środy". Była wspinaczka halowa, konkurs bilardowy oraz gry i zabawy drużynowe. W tle jak zwykle ćwiczyła grupa freerun/parkour oraz kilku wspinaczy. Zapraszamy do nas w środy.

       

Badminton drużynowy

15 listopada drużyna męska wystartowała w Powiatowych zawodach w badmintona. Tym razem musieliśmy się zadowolić "tylko" czwartym miejscem, ale po bardzo zacietym pojedynku o miejsce 3 straconym jedynie 1 małym punkcikiem przy stanie całego pojedynku przegranym 2:3. Szkołę reprezentowali bracia Szymon i Kacper Gubała z klasy IV T oraz Przemysław Siwiak i Kamil Warcholik z klasy 3a BS.
Kilka zdjęć


Jeden dzień z Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Za nami już 10 edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który w tym roku przypadał na 13-19 listopada. Tradycyjnie już SzOK aktywnie włącza się w ten międzynarodowy projekt, promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Zatem w środę 15 listopada 2017r. grupa 18 uczniów z klasy II b Technikum wzięło udział w Dniu Przedsiębiorczości zorganizowanym przez Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Nasi szkolni przedsiębiorcy aktywnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach w formie: wykładów, warsztatów, szkoleń. Zgłębiali oni wiedzę w zakresie : psychologii reklamy, komunikacji międzyludzkiej oraz podstaw tworzenia stron internetowych w "WordPrees". W ocenie uczestników zajęcia były interesujące i bardzo dobrze poprowadzone.  
Fotorelacja


Lekcje z ZUS w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

Klasy drugie naszej szkoły w ramach lekcji przedsiębiorczości wzięły udział w projekcie "Lekcje z ZUS", które mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń”.  

Więcej informacji o "Lekcjach z ZUS" ↓

Zatem w ramach programu "Lekcje z ZUS" młodzież naszej szkoły zgłębiała wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, niezbędną do podjęcia wielu ważnych decyzji na progu dorosłości, ponadto zdobywała praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej i przysługujących im świadczeń - czyli praw i obowiązków wynikających z podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Uczestnicy projektu otrzymali bezpłatne i ciekawe materiały i na ich podstawie zrealizowane zostały 4 lekcje dotyczące ubezpieczeń: "Świadomy zawsze ubezpieczony", "Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki", "Emerytura - twoja przyszłość w Twoich rękach" oraz "E – ZUS, czyli firma pod ręką". Uhonorowaniem realizowanego projektu jest zgłoszenie uczniów do udziału w olimpiadzie nt. "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Zdobytą wiedzę z ubezpieczeń społecznych nasi uczniowie będą mogli zweryfikować podczas szkolnego etapu olimpiady, który odbędzie się już 27.11. 2017r. Zatem życzymy powodzenia i już dziś trzymamy kciuki.
Lekcje z ZUS to projekt objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodatkowo w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w dniu 14.11.2017r. uczniowie uczestniczyli w warsztacie prowadzonym przez Pana Sławomira Muchę pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gorlicach, który omówił kwestie zakładania działalności gospodarczej oraz załatwiania spraw przez e-PUAP. W spotkaniu uczestniczył również Kierownik Inspektoratu ZUS w Gorlicach pan Konrad Mosoń.
Po warsztatach młodzież także chętnie uczestniczyła w panelu dyskusyjnym.  
Fotorelacja


Spotkanie z policjantem

W dniu 13 listopada gościliśmy rzecznika prasowego Powiatowej Policji w Gorlicach. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia. Starszy Aspirant Grzegorz Szczepanek przedstawił problemy używania i nadużywania alkoholu, narkotyków, stosowania innych używek.  

Więcej informacji o spotkaniu

Opowiadał o aspektach prawnych związanych z poruszanymi problemami. Kładł nacisk na narastające wśród młodzieży zjawisko cyberprzemocy – zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Młodzież dowiedziała się o problemach związanych z odpowiedzialnością karną osób, które popełniły wykroczenie lub przestępstwo dotyczące nękania, zastraszania innych osób z wykorzystaniem Internetu i różnych narzędzi typu: fora dyskusyjne, sms, e-mail, portale społecznościowe. Aspirant Grzegorz Szczepanek apelował o rozwagę, rozsądek w dokonywaniu różnych życiowych wyborów. Liczymy, że młodzież weźmie sobie głęboko do serca przesłanie płynące z dzisiejszego spotkania, aby młodość nie zamieniła się w koszmar uzależnień.

Kilka zdjęć


Konferencji dla bibliotekarzy i nauczycieli

Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola realizuje projekt czytelniczy "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". W związku z tym bibliotekarka szkolna Ewa Przesławska przedstawiła na konferencji dla bibliotekarzy i nauczycieli prezentację zatytułowaną "Działania biblioteki szkolnej ZST w Gorlicach w zakresie upowszechniania czytelnictwa wśród młodzieży". Spotkanie to odbyło się 8 listopada w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu.  

Więcej informacji o konferencji

Bibliotekarka zaprezentowała różnorodne przedsięwzięcia, które realizuje na rzecz edukacji czytelniczej i promocji czytelnictwa w Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach. Podzieliła się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami w tym zakresie oraz zaproponowała metody i sposoby realizowania wynikających z tego zadań. Przekazane treści w formie ustnej i multimedialnej cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Tym bardziej, że były one wzbogacone różnorodnymi pomocami dydaktycznymi, które lepiej przybliżyły problematykę spotkania. W programie konferencji znalazły się też prelekcje ukazujące różne oblicza książki – lapbooki i książki elektroniczne oraz przykłady współpracy różnych bibliotek, szkół i dobrych praktykrealizowanych w szkołach. Miały one na celu podsumowanie polityki oświatowej państwa „Upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”. Konferencja była okazją do poznania działań różnych szkół i bibliotek promujących czytanie oraz przyczyniła się do upowszechniania i realizacji nowych ciekawych pomysłów zawodowych.

Fotorelacja


Stypendium Prezesa Rady Ministrów

W dniu 8 listopada w Sali teatralnej Kuratorium Oświaty w Krakowie odbyła się uroczysta Gala wręczenia stypendystom Prezesa Rady Ministrów dyplomów potwierdzających ten fakt. Uroczystość podzielona została na dwie grupy. Stypendyści Powiatu Gorlickiego odebrali listy gratulacyjne w obecności kolegów z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego, suskiego, tarnowskiego i wadowickiego.
Naszą szkołę reprezentował Marcin Piskor – uczeń klasy IV technikum w zawodzie Technik Informatyk. Marcin uzyskał najwyższe wyniki w nauce oraz wyróżnił się pracą na rzecz szkoły i udziałem w międzyszkolnych konkursach w branży informatycznej.  

Więcej informacji

Swój dyplom potwierdzający fakt otrzymania stypendium odebrał na uroczystej Gali prowadzonej przez Panią Dyrektor Wydziału Edukacji i Pragmatyki zawodowej – Wandę Brześcińską. Uroczystość uświetnili swoim niezwykle barwnym i energetycznym występem uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach – członkowie niezwykle utalentowanego i wielokrotnie nagradzanego zespołu "Chór bez batuty" wraz ze swymi opiekunkami.
Stypendia wręczyła Pani Kurator Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty. Marcin uczestniczył w uroczystości z Panią Dyrektor Renatą Stępień. Pani Kurator w imieniu własnym i Pani Premier Beaty Szydło, pogratulowała stypendystom, dyrektorom, nauczycielom rodzicom uczniów najlepszych wyników w swoich szkołach oraz postawy uczniowskiej, która wyraziła się również w odświętnych strojach. Wyraziła nadzieję, że to przyszła elita naszego kraju, chętnie podejmująca pracę na jego rzecz.
My również serdecznie gratulujemy Marcinowi , życzymy dalszych sukcesów i cieszymy się, że jest ambasadorem naszej szkoły pokazującym, że systematyczna praca przynosi efekty. Mamy nadzieję, że wielu naszych uczniów podąży jego śladami na swej edukacyjnej drodze.

Fotorelacja


Do Centrum Ignacego Jana Paderewskiego

99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę poprzedził wyjazd uczniów klas IVaT i IVbT wraz z opiekunkami p. Lucyną Dumą i p. Renatą Rybczyk do Centrum Ignacego Jana Paderewskiego jednego z ojców niepodległości do Kąśnej Dolnej.  

Więcej informacji o wycieczce do Centrum Ignacego Jana Paderewskiego

Uczniowie zwiedzili Dworek Paderewskiego i obejrzeli wystawę zatytułowaną „Historia serca Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Wiesława Dąbrowskiego. Wzięli również udział w ciekawej lekcji patriotyzmu w formie spektaklu teatralnego „Z fortepianem w walizce”. Spektakl, który powstał na podstawie pamiętników Paderewskiego przybliżył im sylwetkę świetnego muzyka i polityka, a przede wszystkim patrioty.
Paderewski wychowany został w etosie miłości do ojczyzny i poczucia obowiązku wobec rodaków. Stał się gwiazdą muzyki wielkiego formatu, ale zapisał się w historii jako jeden z ojców niepodległości. Dokądkolwiek przybywał, jego pociąg był witany przez oficjalne delegacje i tłumy adorujących fanów, które eskortowały go do samej hali koncertowej. Na korzyść Paderewskiego działało niewątpliwie również to, że był niezwykle hojny dla swojej publiczności, bisował godzinami. Swoje niesamowite koneksje i swoją sławę potrafił wykorzystać, żeby pomóc ojczyźnie z powrotem znaleźć się na mapie Europy, spotkał się w tym celu z prezydentem Stanów Zjednoczonych W. Wilsonem. Paderewski, wówczas mieszkaniec Kalifornii, został amerykańskim reprezentantem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. Wkrótce przybył do kraju, by na miejscu tworzyć nową Polskę. W ojczyźnie przyjęto go gorąco. Dlaczego był potrzebny odradzającej się Polsce? Wtedy Polacy byli podzieleni, część wspierała Dmowskiego, a część Piłsudzkiego. Paderewski wziął na siebie trudne zadanie- starał się pogodzić skłóconych Polaków, prawicę i lewicę, ponieważ uważał, że niepodległa Polska powinna być dla wszystkich. Chociaż polityka wcale nie była jego ulubionym zajęciem, objął urząd premiera. Fakt, że Paderewski był artystą i filantropem, nienależącym do żadnej z polskich politycznych frakcji walczących o wpływy w ramach ruchu niepodległościowego, stanowił jeden z jego największych atutów. Wyrastał ponad spory i miał pełne prawo odwoływać się do wyższych ideałów jedności, poświęcenia, miłosierdzia i pracy dla wspólnej sprawy.
Spektakl „Z fortepianem w walizce” pokazał młodzieży jak można realizować pasje życiowe i być dobrym Polakiem- patriotą. Zwrócił uwagę na niemodne dziś ideały, do których odwoływał się Paderewski i dzięki którym żyjemy w wolnym, niepodległym kraju . Zadumie nad wartościami sprzyjały spacer po parku otaczającym dworek i piękna jesienna pogoda.

FotorelacjaKolejna wizyta na ściance wspinaczkowej

Dzięki otwartości naszej szkoły na współpracę ze środowiskiem lokalnym, 3 listopada odwiedziła nas grupa młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Narciarskiego by skorzystać ze ścianki wspinaczkowej. Zapraszamy i inne grupy do nas.


I Powiatowy Konkurs Elektryczny "ISKRA"

W dniu 31 października w Centrum kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach odbył się I Powiatowy Konkurs Elektryczny "ISKRA". Objęty on został patronatem starosty gorlickiego Karola Górskiego oraz radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego i wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej Pawła Śliwę. W konkursie wzięło udział 102 uczniów z powiatu gorlickiego w tym pod opieką pana Michała Wolskiego uczniowie naszej szkoły.  

Więcej informacji

Zakres tematyczny konkursu obejmował wiedzę z zakresu elektrotechniki, elektroniki, energetyki i mechatroniki. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap obejmował cześć teoretyczną w postaci testu złożonego z 30 pytań a w etapie drugim uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać i prawidłowo nazwa otrzymane aparaty, elementy lub urządzenia elektryczne. Nagrodą główną w konkursie była wycieczka do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów dla 45 osób, oraz dodatkowo sześciu najlepszych uczestników otrzymało nagrody książkowe. Warto zaznaczy, że czterech uczniów z naszej szkoły znalazło się w tej szóstce:
1 miejsce ex aequo zajęli Jan Fejklowicz z klasy 4cT oraz Radosław Bryła z ZS nr 1.
3 miejsce Grzegorz Brach z klasy 4cT
4 miejsce Krzysztof Marszał z klasy 4cT
5 miejsce Dominik Kusiak z klasy 4cT
Wśród 45 uczniów, którzy zakwalifikowali się do uczestnictwa w wycieczce do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów znalazło się 22 uczniów z naszej szkoły.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.


Szkolna dyskoteka

30 października bawiliśmy się na pierwszej w tym roku szkolnym dyskotece w naszej szkole. Frekwencja dopisała jak nigdy dotąd. Liczymy na powtórkę na planowanej dyskotece Andrzejkowej ;) !

Disco 1 2017

Językowe zmagania w Olimpiadzie Archimedes Plus Lingua Plus

Znajomość języków jest niezbędnym elementem życia we współczesnym świecie. Aby uświadomić i uaktywnić naszych uczniów w tym zakresie, w dniu 27 października w naszej szkole, został zorganizowany konkurs z języka angielskiego. Celem tej olimpiady jest także rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim. Udział w owym teście językowym wzięło 16 uczniów z klas: I bT, IVa T i IVb T, którzy poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji sprawdzili swoje umiejętności, a także poszerzyli swoją wiedzę w zakresie języka angielskiego. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Ewelina Wolska. W ogólnej klasyfikacji spośród naszych uczestników najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy IV b T Michał Woźniak, który uzyskał tytuł laureata IV stopnia. Wszystkim zaangażowanym uczniom gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów. Pamiętajcie, w tym konkursie nie ma przegranych, jest on zorganizowany dla zwiększenia waszej motywacji w poznawaniu języków obcych.  
Fotorelacja


Przelaje 2017
Więcej Fotorelacja

II miejsce w Małopolsce !!!

27 października w Makowie Podhalańskim odbyła się kolejna edycja konkursu "Mam zawód, mam fantazję" w branży administracyjno – usługowej. Temat tegorocznego konkursu to : "Stylistyka subkultur młodzieżowych". Drużyna z naszej szkoły, w składzie: Ewelina Mroczka, Gabriela Sikora i Weronika Słowik pod opieką pani Joanny Sochy zajęła II miejsce.


Pisarz Piotr Liana- autor książki „Persona non grata” w naszej szkole

Pisarz Piotr Liana autor debiutanckiego kryminału "Persona non grata" gościł w naszej szkole w dniu 27 października. Spotkanie autorskie zainicjował i rozmowę z pisarzem prowadził Pan Wojciech Patrzyk właściciel Księgarni "Mieszko" w Gorlicach, z którą współpracujemy od lat.

Więcej...

Spotkanie w szkole przygotowała bibliotekarka pani Ewa Przesławska z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W imprezie bibliotecznej brała udział społeczność szkolna wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor szkoły Renatą Stępień na czele. Zaproszony gość przedstawił swój warsztat twórczy, zwrócił uwagę na fikcję literacką, wyjątkowość i nieszablonowość postaci w zakresie kreacji charakteru i słownictwa. Stwierdził, że fascynują go zamknięte, lokalne społeczności. Lubuje się również w zagadkach tzw. zamkniętego pokoju. W książce „Persona non grata” wszystkie wątki, postacie i sytuacje są tak zapętlone, że do tej pory nikt nie był w stanie poprawnie wytypować, kto zabija. To dla pisarza stwierdził, największa nagroda i dla czytelnika również, bo książka trzyma w napięciu przez całe 600 stron. Spotkanie autorskie to ciekawa forma popularyzacji książki, a tym samym upowszechniania czytania i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród młodzieży.

Fotorelacja

Przelaje 2017

 

Spotkanie z podróżnikiem - "Japonia"

25 października młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem firmy Trzask z Gorlic, od kilku lat systematycznie współpracującej z naszą szkołą w ramach cyklu "Spotkanie z podróżnikiem". Tematem tego wykładu była "Japonia". Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży.

Fotorelacja


"Mans look – ostre cięcie"

Współczesna odsłona fryzur męskich "Ostre cięcie man’s look" - pod takim hasłem odbył się 23.10 kolejny wojewódzki konkurs fryzjerski w Sędziszowie Małopolskim. Jak co roku młodzież z naszej szkoły prezentowała własne umiejętności i kunszt fryzjerski. Byli to: Monika Szurek w roli fryzjerki oraz Dominik Dziedzina w roli modela.

Więcej...

Rywalizacja była bardzo zacięta. Uczestnicy wznosili się na wyżyny swoich możliwości, zwłaszcza, że strzyżenie męskie należy do wyjątkowo precyzyjnych i trudnych zadań fryzjerskich. Monika , uczennica klasy III, wykonała męskie strzyżenie klasyczne z awangardowym wygoleniem boku oraz pojaśnienie pasm włosów w koronie głowy. Jej praca była profesjonalna i kreatywna . Chociaż w tym roku nie udało się zdobyć żadnej nagrody, to jednak konkurs okazał się niezapomnianym przeżyciem i fantastyczną przygodą dla uczestników. Zdobyte doświadczenie i umiejętności na pewno zaowocują w przyszłości !

Fotorelacja

Przelaje 2017

POWIATOWY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2017

W obecnym roku powiatowe uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywały się w murach naszej szkoły. 
Więcej informacji Fotorelacja 1 Fotorelacja 2

Relacja na gorlice.tv Relacja na gorlice.tv (Primus Inter Pares)


„Matematyczny Wyścig”

Od 1 września 2017r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach rozpoczęli realizację projektu „Matematyczny Wyścig”. Projekt pani Beaty Kosiby-Hućko został wyróżniony w ramach IV edycji programu grantowego mPotęga Fundacji mBanku i otrzymał dofinansowanie w wysokości 8000zł. Jest on skierowany nie tylko do uczniów ZST, ale także do gimnazjalistów z całego Powiatu Gorlickiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do udziału w konkursie „Matematyczny Wyścig”. Na laureatów będą czekać bardzo atrakcyjne nagrody, sponsorowane przez Fundację mBanku: m.in. tablety, czytniki e-booków, słuchawki, power banki itp.
Więcej o konkursieRegulamin konkursu

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE !!!


Narodowe Czytanie w Bibliotece Pedagogicznej

Maciej Stróżyk i Łukasz Przybyłowicz z klasy II b T wcielili się w role Poety i Gospodarza z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego prezentując teksty na Narodowym Czytaniu w Bibliotece Pedagogicznej w dniu 4 października 2017 roku. Wystąpienie uczniów przygotowane zostało pod okiem pani bibliotekarki Ewy Przesławskiej. W akcji tej wzięła udział młodzież z okolicznych szkół prezentując teksty "Wesela". Również i nasza szkoła wzięła w niej udział, promując czytelnictwo. Wspólne biesiadowanie przy „Weselnym” stole Stanisława Wyspiańskiego była dobrą okazją upowszechniania czytania oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród młodzieży.  
Fotorelacja


Leśmian zagrał, zaśpiewał i … zaczarował!

W piątek, 6 października uczniowie klas drugich i trzecich Technikum w niecodzienny sposób zakończyli tydzień nauki. Pod opieką nauczycieli: A. Bomby, E. Przesławskiej i K. Jędrzejczyka wybrali się na spektakl słowno-muzyczny pt. „Leśmian”.
Przedstawienie odbyło się w Gorlickim Centrum Kultury w ramach obchodów XI Gorlickiej Jesieni Muzycznej. Kanwą były poetyckie teksty Bolesława Leśmiana – słynnego poety tworzącego w XX-leciu międzywojennym.
Dwoje aktorów i czworo wokalistów z towarzyszeniem siedmioosobowego zespołu muzycznego przeniosło nas do tajemniczego ogrodu, w którym fantastyka przeplatała się z metafizyką i zmysłowością. Świeże spojrzenie na twórczość znanego poety, emocjonalne recytacje i śpiewy oraz elementy tańca pozwoliły zbliżyć się młodzieży do świata cudowności i uczuć. Dziękujemy za tę cudowną podróż :)  
Obszerna relacja na stronie www.gck.gorlice.pl


Leśmian zagrał, zaśpiewał i … zaczarował!

W piątek, 6 października uczniowie klas drugich i trzecich Technikum w niecodzienny sposób zakończyli tydzień nauki. Pod opieką nauczycieli: A. Bomby, E. Przesławskiej i K. Jędrzejczyka wybrali się na spektakl słowno-muzyczny pt. „Leśmian”.
Przedstawienie odbyło się w Gorlickim Centrum Kultury w ramach obchodów XI Gorlickiej Jesieni Muzycznej. Kanwą były poetyckie teksty Bolesława Leśmiana – słynnego poety tworzącego w XX-leciu międzywojennym.
Dwoje aktorów i czworo wokalistów z towarzyszeniem siedmioosobowego zespołu muzycznego przeniosło nas do tajemniczego ogrodu, w którym fantastyka przeplatała się z metafizyką i zmysłowością. Świeże spojrzenie na twórczość znanego poety, emocjonalne recytacje i śpiewy oraz elementy tańca pozwoliły zbliżyć się młodzieży do świata cudowności i uczuć. Dziękujemy za tę cudowną podróż :)  
Obszerna relacja na stronie www.gck.gorlice.pl


XIII Rajd im. K. Pułaskiego

3 października spora, bo aż 62 osobowa, grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w XIII Rajdzie im. K. Pułaskiego.  
Fotorelacja


"Webmaster to ja"

Już po raz kolejny nasza młodzież uczestniczy w Konkursie "Mam zawód. Mam fantazję". Zorganizowano go po raz piąty w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II". Organizatorem Konkursu jest Województwo Małopolskie – Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego.
Jako pierwszy z aż trzydziestoma zawodnikami z Małopolski zmierzył się uczeń klasy IVbT- Gabriel Madej w konkurencji:"Webmaster to ja". Podczas rywalizacji, 2 października w Tarnowie, musiał on najpierw opracować logotyp firmy, po czym utworzyć dla niej stronę internetową. Czekamy teraz na wyniki, a warto zaznaczyć że nasz uczeń jako jedyny reprezentował Powiat Gorlice.

Przelaje 2017

„Kolacja dla głupca”

29.09.2017 r. uczniowie ZST wraz z opiekunami p. L. Dumą, p. R. Rybczyk i p. B. Szpilą wprosili się na „Kolację dla głupca” do Teatru W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Co to było za przyjęcie?...

Co to było za przyjęcie? Otóż grupa panów urządzała sobie kolacje, na które zapraszała mniej inteligentnych- ich zdaniem- ludzi i starała się obnażyć ich intelektualne niedostatki. Kto przyprowadzał najgłupszego wygrywał. Kolacja wprawdzie się nie odbyła, ale główny jej bohater- tytułowy głupiec, księgowy Francois Pignon zmienił bieg zdarzeń i rozbawił widownię. Grający go Adam Mężyk wyjątkowo bawił widownię, wykorzystując wszystkie możliwości gry aktorskiej. Niektórych skłonił nawet do refleksji nad relacjami między ludźmi. Łatwo kogoś nazwać głupcem, trudniej uświadomić sobie własną głupotę i bezduszność. Przypięcie komuś etykietki „głupca” nie zawsze musi oznaczać rzeczywisty poziom jego intelektu. Spektakl był lekki, łatwy i przyjemny w odbiorze. Uśmiechy na twarzach uczniów wychodzących z teatru mówią same za siebie. Niektórzy już planują kolejny wyjazd do teatru.

Fotorelacja


27 września 2017r. maturzyści naszej szkoły pod opieką pań L. Dumy i E. Przesławskiej odwiedzili Krakowski Salon Maturzystów "Perspektywy 2017", zorganizowany przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Więcej...

Uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w cyklu wykładów przygotowujących ich do egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz zapoznali się z bogatą ofertą wyższych uczelni. Wzięli udział w prezentacji pomocy naukowych przygotowanych przez wydawnictwa. Otrzymali informatory i materiały prezentujące poszczególne wyższe uczelnie.
Na szczególną uwagę zasługuje "Informator dla maturzystów 2018",który stanowi kompendium wiedzy dla uczniów klas maturalnych. Na jego zawartość składają się m.in. ranking szkół wyższych, zasady rekrutacji na studia, harmonogram egzaminów maturalnych oraz zaktualizowane oferty szkół wyższych.
Wszystkie materiały przywiezione z Salonu Maturzystów są udostępnione młodzieży naszej szkoły w sali Szkolnego Ośrodka Kariery.

Fotorelacja


 

Chrzest pierwszoklasistów

27 września w świetlicy szkolnej odbyło się tradycyjne ślubowanie uczniów klas pierwszych.  
Fotorelacja


Przełaje sztafetowe

26 września na stadionie OSiR w Gorlicach odbyły się PowiatoweSztafetowe Biegi Przełajowe.Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Marcin Matuszyk kl z klasy IIa ZSZ, Wojciech Szura (IIIbT), Kacper Lazar (IbT), Łukasz Lichoń (IbT), Kamil Piechota (IaB), Mateusz Moskal (IaB), Adrian Mikulski (IbT), Mateusz Urzędowski (IIbZSZ), Paweł Wąsowski (IIbT), Arkadiusz Wałęga (IIIbT), Dawid Grabowicz (IIaT) - rezerwa Po emocjonujących i wyrównanych zmaganiach nasi zawodnicy zajęli ostatecznie IV miejsce. Gratulacje dla naszych biegaczy z nieustępliwość i wolę walki którą wykazywali na trasie. Opiekunem grupy był Krzysztof Jędrzejczyk.

Przelaje 2017

"Taniec- wstęp do przyjaźni"

Po raz trzeci uczestniczyliśmy w projekcie MZS nr5 w Gorlicach, który realizuje kolejną edycję programu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. W tym roku wszyscy wspólnie realizowaliśmy autorski program pt. "Taniec - wstęp do przyjaźni". W ramach podsumowania tego projektu 21 września w Domu Nauczyciela w Gorlicach został zorganizowany spektakl muzyczno – taneczny w którym gościnnie wystąpiła nasza grupa taneczna złożona z dziewcząt z klasy IIaT i IVbT.  
Fotorelacja


Jasna Gora 2017

Przyzwyczaili się [Polacy] ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę……
20 września 2017 r. maturzyści z ZST wraz z opiekunami ks. M. Urbanem i R. Rybczyk w strugach deszczu pielgrzymowali na Jasną Górę.

Więcej...

Szukali nowego doświadczenia, spotkania w gronie młodych ludzi idących za Chrystusem, pragnęli siły do przeżywania swojej wiary i pokonywania życiowych trudności, szukali odpowiedzi na wiele pytań. Bo jak mówił Jan Paweł II Przyzwyczaili się [Polacy] ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce – Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie, ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest obecna.
Pielgrzymi z ZST przepraszali za błędy, prosili o łaski i dziękowali. Przeżyli wspólnie modlitewne czuwanie i Eucharystię przed obrazem Czarnej Madonny. Kaznodzieja skłonił ich do refleksji nad życiem, relacjami między ludźmi i ludźmi a Bogiem.
Nic dziwnego, że tu przybyli, bo jak mówił Jan Paweł II to polski nawyk, ten "święty nawyk" Polaków, wypracowany wiarą całych pokoleń.
W drodze powrotnej zatrzymali się w Sanktuarium św. Jana Pawła II na chwilę modlitwy w Kaplicy Kapłańskiej. Pobyt w Łagiewnikach był również okazją do zobaczenia najcenniejszych pamiątek po Ojcu Świętym i przedmiotów, których używał.
Postawę młodych ludzi trafnie określił ks. Marek Urban w słowach „dali piękne świadectwo swojej wiary”.

Fotorelacja


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Tegoroczne wakacje dobiegły końca!
Wyjątkowo 4 września poniedziałek a nie 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.  

Więcej informacji

Dyrektor szkoły pani Renata Stępień serdecznie powitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi. Uczniom życzyła sukcesów w nowym roku szkolnym i radości ze zdobywania wiedzy, nauczycielom natomiast satysfakcji z wykonywanej pracy. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, podczas którego został przedstawiony plan zajęć na najbliższe dziesięć miesięcy. Tak rozpoczęliśmy kolejny rok zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy. Będzie to też czas kolejnych doświadczeń, umożliwiający pogłębianie zainteresowań i odkrywanie nowych pasji.

Fotorelacja


Otrzymaliśmy LAUR SPOŁECZNEGO ZAUFANIA

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała LAUR SPOŁECZNEGO ZAUFANIA.  

Więcej informacji

Jest to prestiżowa i jedyna w swoim rodzaju nagroda przyznawana instytucjom publicznym o najwyższej reputacji rynkowej i niepodważalnym zaufaniu społecznym, bowiem pozwala wskazać i wyróżnić placówki, które są swoistymi rynkowymi liderami ze względu na rzetelność oraz najwyższą jakość oferowanych produktów i świadczonych usług. W naszym przypadku to NAJWYŻSZA JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO pozwoliła nam znaleźć się w chlubnym gronie liderów rzetelności, odznaczonych prestiżowym Laurem Społecznego Zaufania. Na wyjątkowy charakter tej niepowtarzalnej nagrody, prócz jej unikalności i uznania jakie ze sobą niesie, składa się również i sposób jej przyznawania – Laur Społecznego Zaufania nadaje się, w przypadku placówki oświatowej, wyłącznie na wniosek uczniów, rodziców i absolwentów szkoły. Zatem wszystkim tym, którzy oddali na nas głos bardzo dziękujemy. Chcemy jednocześnie zapewnić, że LAUR SPOŁECZNEGO ZAUFANIA to nie tylko forma wyróżnienia, ale również zapowiedź dalszej rzetelnej pracy oraz starań nad zapewnieniem usług na najwyższym poziomie.


ZESTAW PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH ORAZ MATERIAŁY ĆWICZENIOWE, OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 W KLASIE I BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W GORLICACH


Nowe oblicze szkoły czyli LOWE w ZST

Miło nam poinformować, że przygotowany przez naszą Szkołę projekt dotyczący powstania LOWE czyli Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji otrzymał 249 tys. zł dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Nasz wniosek okazał się jednym z najlepszych w ogólnopolskim konkursie i otrzymał finansowanie z MEN jako jeden z 15 pilotażowych projektów w kraju. W dniu 26 lipca 2017 r. w Krakowie w auli Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się pierwsze spotkanie, zorganizowane przez lidera projektu - Fundację Małopolska Izba Samorządowa, dotyczące realizacji projektu „Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych”. W spotkaniu uczestniczył Tadeusz Mikrut – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz Renata Stępień – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach.
O PROJEKCIE LOWE, czyli Co, Gdzie, Kiedy

Ankieta (.pdf) Ankieta (.doc) Ankieta (.docx)Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Akademią "Lato czeka" zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Najlepsi uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody z rąk pani dyrektor – mgr Renaty Stępień. Były również gratulacje i nagrody dla zwycięzców w konkursach przedmiotowych i sportowych. Pożegnaliśmy także absolwentów klas trzecich ZSZ, życząc im dużo szczęścia i pomyślności w rozwijaniu pasji i uzdolnień oraz odwagi, siły i wytrwałości potrzebnych do realizacji planów. Dla całej społeczności szkolnej popłynęły życzenia wspaniałych, wesołych, słonecznych, pełnych przygód i niezapomnianych wspomnień wakacji.
Fotorelacja


Nasz projekt w programie mPotęga znów zwyciężył!

Zespół Szkół Technicznych został grantobiorcą w IV edycji programu mPotęga. Na realizację projektu ”Matematyczny Wyścig”, opracowanego przez p.Beatę Kosibę-Hućko, otrzymaliśmy grant w wysokości 8000 zł.

Więcej szczegółów

W ramach tego projektu zorganizowany zostanie Konkurs ”Matematyczny Wyścig”, prowadzony w dwóch kategoriach - dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych i uczniów gimnazjów Powiatu Gorlickiego. Na laureatów będą czekać bardzo atrakcyjne nagrody: m.in. tablety, czytniki ebooków, słuchawki, power banki itp. Uczestnicy Konkursu będą rozwiązywać testy matematyczne m.in. w moodle, brać udział w kilkugodzinnych podchodach po mieście, gdzie w poszczególnych punktach będą rozwiązywać zadania i łamigłówki matematyczne oraz zadania powiązane z architekturą i geografią Gorlic, a także uczestniczyć w Szkolnym Festiwalu Matematyki, w którym wezmą udział w różnorodnych konkursach matematycznych. Poza tym dla gimnazjalistów zostaną zorganizowane lekcje otwarte, prowadzone przez nauczycieli i uczniów ZST, pokazujące, że można uczyć się matematyki poprzez zabawę.

Trzydzieści najciekawszych pomysłów na inspirujące zajęcia z matematyki bierze udział w głosowaniu internetowym i ma szansę zdobyć dodatkowe 5000 zł. Wśród nich jest projekt „Matematyczny Wyścig”, opracowany przez Zespół Szkół Technicznych. Internauci mogą do 07 lipca 2017r głosować na Nagrodę Publiczności w wysokości 5000 zł. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej
mpotega.pl/glosowanie

LICZYMY NA WASZE GŁOSY!!!