ROK SZKOLNY 2013/2014

ZAKONCZENIE ROKU 2013/14

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Były podziękowania, kwiaty, nagrody dla najlepszych, świadectwa z paskiem, i na koniec dla wszystkich ŻYCZENIA SŁONECZNYCH WAKACJI I UDANEGO WYPOCZYNKU :)
Fotorelacja z zakończenia"Królowa Jadwiga – vetera et nova"
W czerwcu Weronika Rutana wzięła udział w etapie finałowym VIII wojewódzkiego konkursu recytatorskiego i plastycznego "Królowa Jadwiga – vetera et nova", który odbył się w Bieczu. Weronika pod kierunkiem polonistki Renaty Rybczyk przygotowała do recytacji tekst poetycki M. Skwarnickiego – "Żegnaj, Krzyżu Wawelski"oraz fr. prozy K. Wojtyły "Błogosławiona Królowa Jadwiga". Celem konkursu było uświadomienie młodzieży aktualności etosu, który święta Jadwiga Królowa realizowała w swym życiu.Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu. Patronat Naukowy nad tematyką i przebiegiem konkursu obejmował Instytut Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego im. św. Jadwigi Królowej.


Rajd im. św. Jana Pawła II

18 czerwca grupa młodzieży pod opieką p. Andrzeja Kopczy uczestniczyła w XVI rajdzie im. św. Jana Pawła II. Trasa którą wybrała nasza grupa wiodła z Wysowej przez Jaworzynkę do Regietowa, gdzie odbyło się zakończenie rajdu.
Kilka fotek


Małopolska Szkoła w Ruchu

W dniu 17 czerwca na obiektach AWF w Krakowie odbyła się, zorganizowana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie, konferencja prezentujaca osiągnięcia szkół w zakresie udziału w akcji Małopolska Szkoła w Ruchu. Nasi przedstawiciele p. Dyr Renata Stepień oraz p. Rafał Warzecha zostali zaproszeni jako jedyni z naszego Powiatu do przedstawienia prezentacji opisującej działania na szkolnej ściance wspinaczkowej w module na którym pokazywane były najciekawsze Dobre Praktyki z całej Małopolski. Tylko 17 szkół z całego województwa dostąpiło zaszczytu zaprezentowania się na konferencji, w tym również nasza!


Konkurs Fotograficzny

Powiatowy Konkurs fotograficzny "Osobliwości Ziemi Gorlickiej" już za nami. W tegorocznej edycji nadesłano aż 173 zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca, wydarzenia, ludzi, zabytki, architekturę i przyrodę. Jury miało nie lada zadanie by wybrać te najciekawsze, wyróżniające się kreatywnością. Nagrodzonych i wyróżnionych było wielu, a wśród nich zdjęcie "urywek historii" wykonane przez uczennicę naszej szkoły Natalię Dobek z klasy IIIb Technikum, która zdobyła III miejsce w kategorii osobliwości ziemi gorlickiej. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych udanych zdjęć. A tych którzy mają aparat i lubią "pstrykać zdjęcia" zapraszamy do czynnego udziału w konkursach fotograficznych
Kilka fotek


Pożegnanie klasy III ZSZ.

13 czerwca odbyło się pożegnanie uczniów klasy III ZSZ połączone z rozdaniem certyfikatów za udział w zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego organizowanych w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.
Fotorelacja


"Polski Liwiusz" w Kino-Teatrze "Wiarus" w Gorlicach.

10 czerwca, dzięki Starostwu Powiatowemu i panu Jerzemu Guzikowi prowadzącemu Kino-Teatr "Wiarus" wszyscy uczniowie naszej szkoły wybrali się z nauczycielami na film pt. "Polski Liwiusz", obrazujący życie i działalność Marcina Kromera.
Więcej o samym filmie ze strony Starostwa Powiatowego


Pecha Kucha Night w Miejskiej Bibliotece Publicznej

5 czerwca, na scenie w sali "Pod Sową" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabriela w Gorlicach, Daniel Tulicki, uczeń klasy II b T zaprezentował pokaz opisujacy jego sportową pasję. W swojej prezentacji Daniel opisywał historię powstania oraz podstawowe różnice w pozornie podobnych dyscyplinach jakimi są Freerun i Parkour. Daniel od dawna uprawia te extremalne sporty wraz z coraz większą grupą pasjonatów. By móc wykonywać najtrudniejsze triki w terenie, chłopaki co tydzień trenują na zajęciach pozalekcyjnych w naszej szkole.
Relacja z MBP na www.gorlice24.pl


Sukces Piotra Kamyka !

W dniach 30-31 maja w Krakowie odbył się finał X edycji Konkursu wiedzy o międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych im. prof. Andrzeja Pankowicza, zorganizowany przez Polski Czerwony Krzyż. Zwycięzcą Konkursu został Piotr Kamyk uczeń klasy III a T . W I etapie Konkursu wzięło udział 176 uczniów z całej małopolski. Na uwagę zasługuje fakt iż do finałowej 12 zakwalifikowało się aż trzech uczniów naszej Szkoły (Mateusz Lisowicz IV a T, Krzysztof Kret i Piotr Kamyk, obaj z klasy III a T). Niestety z różnych względów Mateusz i Krzysztof nie mogli uczestniczyć w finale Konkursu. Wszystkim uczniom reprezentującym szkołę, gratulujemy. Uczniów do Konkursu przygotowywał nauczyciel mgr Andrzej Kopcza.
Fotorelacja


VI Międzyszkolny Turniej Mówienia Po Angielsku

30 maja (jak co roku w ostatni piątek maja) w naszej szkole w sali 108 o godzinie 9.00 odbył się już po raz szósty Międzyszkolny Turniej Mówienia Po Angielsku. Główną nagrodę, ufundowaną przez p. Marka Potempę, zdobył w pięknym stylu, uczeń klasy III Gimnazjum w Ropicy Polskiej - Tomasz Tabor. Natomiast druga nagroda, ufundowana przez księgarnię "Mieszko", poszła w ręce ucznia tej samej szkoły ale klasy I, Sebastiana Boczonia. Gratulujemy. Przypomnijmy, że rywalizacja turniejowa polega na tłumaczeniu zdań z polskiego na angielski w mowie, na czas. Zapraszamy do uczestnictwa w przyszłym roku.
Fotorelacja


Projekt "Modernizacja..."

30 maja 49 uczniów klas I i II ZSZ uczestniczylo w 2 stażach-wizytach zawodoznawczych zorganizowanych w ramach projektu pn. "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce". 20 uczniów było w Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica, a 29 w Fabryce Fiat Auto Poland w Tychach.
Fotorelacja Niedzica Fotorelacja Tychy


Lekkoatleci w akcji

28 maja reprezentacja naszej szkoły startowała w Mistrzostwach Powiatu w lekkoatletyce. Aż dwa razy na podium znalazła się Joanna Sekuła z klasy III bT zajmując II miejsce w biegu na 200m i III miejsce w biegu na 100m. Na III stopniu podium znalazł się rownież uczeń klasy IV b T Karol Lepak startujący w konkurencji rzutu oszczepem.
Fotorelacja


Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

W dniu 24 maja w Krakowie w Centrum Handlowym Bonarka City Center odbył się Etap Okręgowy XXII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Drużyna ZST im. W. Pola w Gorlicach w składzie: Bartłomiej Zastępa, Paweł Mruk (III b T), Piotr Mruk (IV b T), Jakub Ledniowski (II a T) i Łukasz Gruca (IVa T), zajęła wysokie XI miejsce. Opiekunem drużyny, a zarazem nauczycielem przygotowującym uczniów do Olimpiady był mgr Andrzej Kopcza. Całej drużynie gratulujemy.


Sportowy tydzień___

              
Fotorelacja

W okresie od 19-23 maja aktywnie włączyliśmy się do organizowanego już po raz szósty Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich, jednocześnie uczestnicząc w ten sposób w 20. edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin. 19 maja drużyna chłopców zajęła 4 miejsce w Turnieju piłkarskim im M. Stasiowskiego. W tym samym i kolejnym dniu nasza młodzież i nauczyciele poddawali się marszowo-biegowemu Testowi Coopera. A w środę 23 maja odbył się tradycyjny Dzień Sportu oraz długi dyżur na ściance wspinaczkowej, gdyż jak co roku było wielu chętnych, aby po raz kolejny sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe.


Zaktualizowany po ostatnich zmianach plan już na stronie!


"Literacki Szlak Powiatu Gorlickiego"

Wyróżnienie dla Pauliny Dutki, uczennicy z klasy IcT , w XV Powiatowym Konkursie Czytelniczym "Literacki Szlak Powiatu Gorlickiego". 15 maja 2014r. w sali odczytowej "Po sową" Miejskiej Biblioteki Publicznej im. St. Gabryela w Gorlicach zostali uhonorowani wszyscy uczestniczy konkursu. Tegoroczna edycja nie należała do łatwych, przedmiotem konkursu było przygotowanie prezentacji w dowolnej postaci elektronicznej, której tematem był wirtualny szlak literackich inspiracji powiatu gorlickiego. Gratulujemy zwycięzcom!
Kilka zdjęć


GIMNAZJALISTO ------------------------------->Opisy kierunków kształcenia"Bezpromilowo – bezproblemowo…"

W dniu 13 maja w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach odbyła się już po raz dwunasty sesja prozdrowotna. Tym razem pod hasłem: "Bezpromilowo – bezproblemowo…" w ramach kampanii TRZEŹWA MAŁOPOLSKA.
WięcejFotorelacja


Zapewnij Sobie Trampolinę do przyszłości

UCZY, ROZWIJA I WSPOMAGA taka jest właśnie Nasza Szkoła o czym może świadczyć między innymi wskaźnik EWD, czyli edukacyjna wartość dodana. A co to jest i na czym polega EWD, dla niezorientowanych wyjaśniamy- to metoda statystyczna pozwalająca na podstawie zasobów na wejściu (np. wynik egzaminu z poprzedniego etapu kształcenia-gimnazjalnego ) oraz wyjściu (np. wynik na egzaminie końcowym-maturalnym) oszacować efektywność nauczania, czyli wkład danej szkoły w końcowy poziom wiedzy uczniów na danym etapie. Tak więc wskaźniki EWD dla naszej szkoły świadczą o tym ,że ZST jest jak trampolina, która motywuje do rozwoju, a dzięki temu naszym uczniom przybywa wiedzy. U nas każdy jak na trampolinie skacze w górę, a wysokość tego skoku można mierzyć właśnie za pomocą EWD. W podsumowaniu: Dlaczego warto uczyć się z nami? ponieważ
                                        Nauka w ZST niejedno ma imię !!!
EDUKACYJNA WARTOŚĆ DODANA W NASZYM TECHNIKUM ZA LATA 2011-2013


Witaj, duszpasterzu!

W dniu 12 maja w naszej szkole gościliśmy znamienitą osobę – w ramach wizytacji odwiedził nas ks. bp Edward Białogłowski wraz z obecnym i poprzednim proboszczem parafii w Gliniku. Wizyta ta była okazją do spotkania duchownego z dyrekcją, gronem pracowników i społecznością uczniowską Zespołu Szkół Technicznych.
WięcejFotorelacja


Matura 2014 - rozpoczęta !

Tradycyjnie już egzaminem z języka polskiego maturzyści, w poniedziałek 5 maja, rozpoczęli maraton maturalny. Z lekkim zdenerwowaniem, ale z uśmiechem na twarzy o godz. 9.00 przystąpili do pierwszych zmagań maturalnych. Zapewne jeszcze w następnych dniach odrobinę stresu będzie można wyczuć podczas kolejnych egzaminów z przedmiotów obowiązkowych tj. z matematyki czy języka obcego. A przecież nie taki diabeł straszny, jak go malują…
Potem do zdania pozostaną jeszcze przedmioty dodatkowe, wybierane indywidualnie w zależności od dalszej edukacji na wymarzonych studiach.
Wszystkim zdającym życzymy powodzenia i połamania piór.
Kilka zdjęć przed rozpoczęciem pisania


Zakończenie nauki klas maturalnych

28 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas maturalnych, w obecności v-ce Starosty Karola Górskiego, nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców, zaproszonych rodziców oraz przedstawicieli wszystkich pozostałych klas.
WięcejFotorelacja


Comenius "Mniej stresu - lepsze rezultaty"

W dniach 22 do 27 kwietnia odbyło sie kolejne spotkanie w ramach projektu Comenius "Mniej stresu lepsze rezultaty". Brała w nim udział młodzież naszej szkoły pod opieką pani dyrektor oraz nauczycieli języków obcych. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele szkół partnerskich ze Szwecji, Włoch oraz oczywiście gospodarze spotkania.
WięcejFotorelacja


4 miejsce w biegach Jerzego Wszołka

Wysokie 4 miejsce zajął Jurek Wszołek z klasy 3 a T podczas Mistrzostw Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych, które odbyły się 23 kwietnia na stadionie OSiR w Gorlicach. Cała nasza drużyna liczyła 13 osób, a opiekunem był p. Krzysztof Jędrzejczyk.


Pożar w naszej szkole! - Spokojnie to tylko ćwiczenia :)

11 kwietnia miała miejsce w naszej szkole próbna ewakuacja w ramach ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach
Info i fotorelacja z kgr24.pl


"Złote Pióro Wincentego Pola" dla naszych uczniów w kategorii strona WWW!

10 kwietnia 2014 r. odbył się uroczysty finał III Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego im. W Pola "Pieśń o ziemi naszej-Ziemi Gorlickiej". Uczniowie ZST obchodzili święto patrona szkoły Wincentego Pola. Jak mówił Wicestarosta Powiatu Gorlickiego – Karol Górski, we współczesnym świecie "ważne jest wnętrze człowieka, miejsce na kulturę i sztukę", ważna jest "czułość serca" .
Więcej informacjiFotorelacja


Nowe wcielenie Skąpca

Komedię Moliera "Skąpiec" znamy wszyscy z lekcji literatury i licznych inscenizacji. Z prawdziwą jednak przyjemnością obejrzeliśmy ją 10 kwietnia w odświeżonej formie na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reżyserii Mariana Pecki. Młodzież z klas I i II technikum mogła przyjrzeć się ukazanym w krzywym zwierciadle bohaterom komedii molierowskiej, których połączyła zaginiona szkatułka. Zastanowić się jak odczytać "Skąpca" współcześnie. Dobrze się bawić podczas spektaklu i jednocześnie spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakie zależności uwikłany jest każdy z nas? Czego pragnie, na czym mu najbardziej zależy? Dodatkowym atutem spektaklu była muzyka Karola Nepelskiego, często intrygująca i zaskakująca widza. Było to już kolejne w tym roku spotkanie naszych uczniów z teatrem zorganizowane przez Lucynę Dumę.


Turniej Wiedzy Motoryzacyjnej

W dniu 9 kwietnia już po raz 13-ty w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje Turnieju Wiedzy Motoryzacyjnej. Tym razem nasze dwa zespoły musiały uznać wyższość drużyn z ZSZ w Bieczu zajmując równie wysokie drugie i czwarte miejsce.
Podsumowanie turniejuFotorelacja


Już po raz trzeci mamy laureatów w ogólnopolskim konkursie SIMP

Prezes oddziału SIMP w Gorlicach Pan Roman Jamro wraz z Panią dyrektor ZST Renatą Stępień wręczyli, w dniu 9 kwietnia, dyplomy w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP dla absolwentów szkół technicznych "Technik Absolwent". III miejsce w tym konkursie zajął Michał Stępień, natomiast wyróżnienia otrzymali Krzysztof Jamro, Dawid Michalik i Andrzej Zięba.
Uhonorowani absolwenciGratulacje od Małopolskiego Kuratora Oświaty


Stypendia za wyniki

W dniu 9 kwietnia zostały wręczone uroczyście stypendia za wyniki w nauce w I półroczu roku szkolnego 2013/2014. Stypendia wręczał osobiście Pan Starosta Mirosław Wędrychowicz i Pani Dyrektor Renata Stępień, a otrzymali je: Weronika Gryzik, Milena Sasak i Aneta Janas z klasy IV technik usług fryzjerskich oraz Jerzy Wszołek z klasy III technik elektryk i Piotr Wójcik z klasy III mechanik pojazdów samochodowych.
Fotorelacja


Turniej Wiedzy Pożarniczej

Uczeń Paweł Turek zajął PIERWSZE miejsce w Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", które odbyły się 8 kwietnia. W zawodach wziął również udział uczeń Bartłomiej Zastępa, ale nie udało mu się dostać na podium.
Fotorelacja ze strony ZOSP RP w Gorlicach Relacja na moszczenica.infoKilka zdjęć zwycięzcy


Pierwsza pomoc___

              

7 kwietnia podczas etapu rejonowego Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK drużyna z naszej szkoły zajęła PIERWSZE miejsce. W składzie zespołu byli: Piotr Mruk (kapitan), Paweł Mruk, Mateusz Lisowicz, Zastępa Bartłomiej i Gruca Łukasz. Opiekunem był p. Andrzej Kopcza.
Relacja ze strony Starostwa Powiatowego


Pracownik Pilnie Poszukiwany

W dniu 7 kwietnia uczniowie klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej mogli zapoznać się z ofertą pracy lokalnego rynku, podczas XI już Targów Pracy organizowanych przez Filię Młodzieżowego Biura Pracy OHP w Gorlicach. Tradycyjnie już Gorlickie Centrum Kultury zgromadziła dużą rzeszę osób poszukujących pracy, a także młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta. Przedsiębiorcy, biorący udział w targach, przedstawili ciekawą i różnorodną ofertę pracy.
A kto jest poszukiwany? Jak się okazuje dużym zainteresowaniem cieszą się osoby posiadające kwalifikacje spawacza, elektryka czy operatora wózków widłowych. I tu warto podkreślić, że nasza oferta edukacyjna szkoły jest wpasowana w potrzeby rynku pracy ponieważ kształci w zawodach atrakcyjnych i poszukiwanych na rynku pracy, a ponadto nasi uczniowie mają właśnie możliwość uczestniczenia w wielu dodatkowych kursach, które dają im uprawnienia i nowe kwalifikacje tak poszukiwane na rynku pracy. Zatem czas na zawodowców, a Szkoła Zawodowa to Szkoła Pozytywnego Wyboru.


Z projektu "Modernizacja..."

25 marca grupka 16 dziewcząt z klasy IcT i IIcT, a potem 3 kwietnia kolejna grupka 16 dziewcząt już tylko z klasy IcT odbyła staż-wizytę zawodoznawczą w STUDIO URODY ANGEL w Krakowie. Oba wyjazdy zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu pn. "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce", Program Operacji Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Fotorelacja z 25.03


Piłka halowa

Wysokie 4 miejsce zajęła nasza drużyna chłopców w zorganizowanych na hali OSiR w Gorlicach Powiatowych Mistrzostwach w Piłce Halowej.


Spotkanie z "Monarem"

W dniu 1.04.2014 odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne w kl laTZ i lllcTZ prowadzone przez animatora profilaktyki STOWARZYSZENIA "MONAR" w Nowym Sączu, mgr Wojciecha Hojdysa.
WięcejFotorelacja


Ponadregionalny Konkurs Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich

W dniach 28 - 29 marca 2014r. uczniowie Technikum Usług Fryzjerskich mieli możliwość przedstawienia swoich umiejętności zawodowych podczas Pierwszego Ponadregionalnego Konkursu Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich zorganizowanego w Zespole Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie. Zespół Szkół Technicznych reprezentowała uczennica kl. IVcT Milena Sasak, która wykonywała fryzurę stylizowaną w rokko. Spotkanie z uczestnikami konkursu z innych szkół województwa podkarpackiego i małopolskiego stanowiło ciekawe doświadczenie zawodowe, a przy tym okazało się możliwością nawiązania koleżeńskich kontaktów młodzieży traktującej swój przyszły zawód z pasją i zaangażowaniem.
Fotorelacja


XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny

27 marca w Bobowej odbył się XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny Naszą szkołę w konkursie reprezentowali: Natalia Gruca z kl. IcT i Eryk Piecuch z kl. IIbT. Oboje zmierzyli się z wyjątkowo trudnym dyktandem.
Więcej informacji i zdjęcia


XV Olimpiada Techniki Samochodowej

W dniu 22 marca, uczniowie 4aT – Łukasz Gruca, Mateusz Lisowicz i Piotr Rusinek oraz uczeń kl. 3 ZSZ – Damian Firlit, pod opieką p. Wiesława Steca wzięli udział w XV Olimpiadzie Techniki Samochodowej, która odbyła się w Warszawie w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych.
WięcejFotorelacja


Festiwal Zawodów w Małopolsce

W dniach od 20-22 marca ekipa z naszej szkoły zaprezentowała się na II edycji Targów Edukacyjnych "Festiwal Zawodów w Małopolsce" zorganizowanych w Krakowie.
Więcej o FestiwaluFotorelacjaEfekty pracy naszych fryzjerek


"Tarnowska Wiosna Fryzjerska" - 21 marzec 2014.

Weronika Gryzik i Karolina Szura z klasy IV c T pod opieką E. Przesławskiej wzięły udział w Regionalnych Mistrzostwach Upięć i Fal Wiosennych. Organizatorami byli: Zespół Szkół Niepublicznych w Tarnowie, CKiW OHP w Tarnowie oraz Firma Polwell. Uczennice stanęły w szeregach młodych adeptów fryzjerstwa do rywalizacji w konkursie na najbardziej kreatywną i oryginalną fryzurę wiosenną. Uczestników, opiekunów, zaproszonych gości oraz sponsorów wiosenny Tarnów gościł w Centrum Kształcenia i Wychowania. W czasie imprezy można było zobaczyć materiał filmowy z pokazów mody wiosennej, film z pokazu stylizacji i koloryzacji wiosennej oraz produkty czołowych firm fryzjerskich.
Fotorelacja


MEGA tydzień

Ostatni tydzień kalendarzowej zimy obfitował u nas w wydarzenia. Od poniedziałku do środy uczestniczylismy w Rekolekcjach Wielkopostnych, od wtorku Zasadnicza Szkoła Zawodowa została poddana ewaluacji zewnętrznej, w środę grupa młodzieży z opiekunami wyjechała do Krakowa prezentować swoje umiejętności na Targach Edukacyjnych "Festiwal Zawodów w Małopolsce" aż do piątku, a w piątek zaprosiliśmy w mury naszej szkoły gimnazjalistów w ramach Dnia Otwartego, a na hali OSiR-u umieściliśmy swoje stanowisko podczas V Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych i Zawodów.
Fotorelacja z Dnia Otwartego cz.1Fotorelacja z Dnia Otwartego cz.2

Fotorelacja z Giełdy cz.1Fotorelacja z Giełdy cz.2


"Myślę, więc segreguję"

W dniu 14 marca Dawid Krok i Arkadiusz Mentel uczniowie klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ramach projektu dotyczącego gospodarowania odpadami pod nazwą "Myślę, więc segreguję", przeprowadzili przez radiowęzeł audycję na temat: "Rodzaje odpadów, ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka".


IV Otwarte Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż

Trzema miejscami na podium zaznaczyliśmy swój start w IV Otwartych Mistrzostwach Lipinek w skoku wzwyż. Z naszej trzyosobowej ekipy najlepsze I miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Łukasz Augustyn z klasy IaT, miejsce drugie w kat. 96 i starsi zajął Tomasz Kotowicz, a trzecie w tej samej grupie Sebastian Krawczyk obaj z klasy IVbT.
Fotorelacja


Żołnierze Wyklęci

28 lutego w związku z ustanowionym na 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych delegacja uczniów z naszej szkoły z pocztem sztandarowym wzięła udział w uroczystej akademii połączonej z wykładem doktora Jarosława Szarka z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Również w tym dniu w naszej szkole pamięć o Żołnierzach Wyklętych była żywa dzięki inspiracjom nauczyciela historii - Krzysztofa Jędrzejczyka. Na parterze budynku szkoły młodzież mogła obejrzeć teledysk skompilowany na tą okazję przez naszego ucznia - Daniela Pabisa, a na godzinach wychowawczych uczniowie wysłuchali okazjonalnego referatu. Podtrzymywanie pamięci historycznej pozwala mieć nadzieję, że współczesne trudne czasy nie stworzą sytuacji do powrotu mrocznych zdarzeń z przeszłości.
Kilka fotekRelacja ze strony Starostwa PowiatowegoTreść referatu


"Makbet"

27 lutego wiosenny sezon teatralny uczniowie ZST z klas IaT, IbT, IcT i I ZSZ rozpoczęli od obejrzenia dramatu Szekspira "Makbet".
Więcej informacji i zdjęcia


Ciekawe lekcje

W tygodniu od 24 do 28 lutego młodzież klas maturalnych wzięła udział w cyklu zajęć - ciekawych lekcji, czyli takich, w których to dzwonek ich zaskoczył. Interesujące tematy i atrakcyjny sposób prowadzenia sprawił, że 45 minut lekcji to zdecydowanie za krótko. Nauczyciele akademiccy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wprowadzili naszych uczniów w tajniki: komunikacji niewerbalnej -"Kiedy Twoje ciało mówi więcej niż słowa", konformizmu w życiu społecznym – "Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one", przedsiębiorczości – "Innowacyjny pomysł receptą na sukces w biznesie", nowoczesnej analizy kolorystycznej – "Dobre i złe kolory".
Wykładowcy dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i w ciekawy sposób przedstawiali, co kryje się za intrygującymi tematami zajęć. Dodatkowo uczniowie otrzymali ulotkę informacyjną uczelni.
Fotorelacja


XIV Powiatowy Konkurs Teatralny im. J. Pawła II

Podczas XIV Powiatowego Konkursu Teatralnego im. Jana Pawła II szkolna grupa teatralna, nosząca nazwę Zarys Szkolnego Teatru pod opieką R. Podobińskiej zaprezentowała się w inscenizacji fragmentów "Wiernej rzeki" S. Żeromskiego. W bieżącym roku zmienił się skład zespołu. Wśród "szkolnych aktorów" znaleźli się uczniowie klas pierwszych: Arkadiusz Dzik ( IaT), Adrian Kliński (IaT), Adrian Karp ( IaT), Łuksz Augustyn( IaT), Marcin Waląg( IbT), Weronika Rutana( IcT), Klaudia Wilczkiewicz ( IcT), Małgorzata Śliwa ( IcT), Patrycja Wojciechowska ( IcT). W spektaklu wziął również udział uczeń klasy IIIbT - Jurek Wszołek, który wcielił się w rolę głównego bohatera: Józefa Odrowąża. Inscenizacja, za którą Zarys Szkolnego Teatru otrzymał wyróżnienie potwierdza, iż "Wierna rzeka" S. Żeromskiego stanowi głębokie wspomnienie powstania styczniowego poruszające serce i emocje współczesnego młodego człowieka.
Fotorelacja


Program "ARS, czyli jak dbać o miłość"

W roku szkolnym 2013/2014 przystąpiliśmy do programu "ARS, czyli jak dbać o miłość" realizowanego w ramach Projektu KIK/68 "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Więcej o programie


Konkurs fryzjerski pt. "Fryzura karnawałowa"

20 lutego został rozstrzygnięty konkurs fryzjerski pt. "Fryzura karnawałowa" ,ogłoszony przez szefową salonu „ Angel” z Krakowa – panią Joannę Grzybowską. I miejsce zdobyła Magdalena Kryza z klasy III c T, drugie Paulina Kudłaty z klasy III c T , a trzecie Angelika Kotowicz z klasy II c T.
WięcejFotorelacja


Klucz do kariery

Niewątpliwie niezawodnym kluczem do kariery jest świadomy wybór swojej przyszłości oparty międzyinnymi naznajomości swoich mocnych stron,zainteresowań i predyspozycji, a także umiejętności planowania swojej drogi zawodowej.Dlatego nasz szkoła po raz kolejny już przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii społecznej "Świadomie wybieram przyszłość".
Więcej


"Małżeństwo z kalendarza"

W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi dużo się działo w na nowo otwartym kinoteatrze "Wiarus". Nasza młodzież obejrzała spektakl teatralny "Małżeństwo z kalendarza" w reżyserii polonistki Anny Juruś.
Więcej


Siatkarski tydzień

27 i 29 stycznia nasze szkolne reprezentacje zarówno w kategorii mężczyzn jak i kobiet walczyły w Mistrzostwach Powiatu w piłce siatkowej. Obu reprezentacjom należą się gratulacje za wolę walki i zaciętość w starciach z przeciwnikami. Brakło niestety trochę szczęścia co w sumie przełożyło się na uzyskanie miejsc poza podium.


UWAGA ABSOLWENCI !!!

W związku z realizacją projektu CNC OK! w ramach umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie, skierowanego do bezrobotnych absolwentów (do 12 mies. od ukończenia szkoły) szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w wieku 18-25 lat z terenu województwa małopolskiego (z wyłączeniem powiatów bocheńskiego, suskiego i miechowskiego oraz miast: Tarnów, Nowy Sącz i Kraków) prosimy o zapoznanie się z ciekawą ofertą dla absolwentów i ewentualne rozpropagowanie jej dalej.
Oferta dla absolwentów


Studniówka 2014

18 stycznia uczniowie klas maturalnych uczcili symboliczne 100 dniprzed maturą balem studniówkowym.Zebrali się na nim wraz z wychowawcami oraz z dyrekcją szkoły. Zabawa rozpoczęła się przemową Pani Wice-dyrektor mgr Małgorzaty Kukuły-Jasińskiej, a także tradycyjnym polonezem. I tak oto pozostało nam już tylko 100 dni do egzaminu maturalnego… Studniówka to magiczny moment w życiu każdego ucznia szkoły średniej. Z jednej strony beztroska zabawa w gronie przyjaciół, z drugiej zaś świadomość, że coś się kończy. Ta wyjątkowa noc dla naszych tegorocznych maturzystów przeszła już do historii. Być może wspomnienie jej na egzaminie maturalnym będzie sposobem na uspokojenie oddechu i zwalczenie stresu, a mimowolny uśmiech powodem zakłopotania dla komisji? ;)
Odliczanie rozpoczęte… Powodzenia w maju!!!


Spotkanie z przedstawicielem Policji

21 stycznia na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z rzecznikiem prasowym gorlickiej Policji. Asp. Grzegorz Szczepanek opowiadał młodzieży o aspektach prawnych związanych z piciem alkoholu, paleniem papierosów, stosowaniem innych używek oraz na temat wolności od przemocy.
Fotorelacja


22. FINAŁ WOŚP

12 stycznia 2014r. odbył się 22. FINAŁ WOŚP HASŁO: NA RATUNEK
NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW. Również uczniowie naszej szkoły:
Mariusz KusiakBartosz Szufnara

włączyli się w zbiórkę pieniędzy na Orkiestrę. A o godz. 20:00 na boisku przed naszą szkołą zajaśniało "Światełko do nieba".


Pokaz fryzur historycznych.

9 stycznia uczennice kl. IV - technik usług fryzjerskich przygotowały wspaniały pokaz fryzur historycznych z przełomu dziejów. Dziewczęta prezentowały fryzury z okresu Starożytności, Średniowiecza, Renesansu, Rococo oraz Biedermeier`u. Na uwagę zasługuje fakt, iż każda z fryzur została stworzona przez nasze uczennice z zachowaniem wszelkich szczegółów charakterystycznych dla danej epoki. Stylowe fryzury uzupełniały odpowiednio dobrane stroje. Nasze dziewczyny wyglądały przepięknie, jak królowe, boginie, wróżki … Całość pokazu w zabawny sposób poprowadził jedyny "rodzynek klasowy" – Artur. Nad całością czuwała pani Joanna Socha.
Fotorelacja


Święta !

20 grudnia w ostatnim dniu nauki przed świętami młodzież pokierowana przez p. Joannę Sochę przygotowała akademię z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawali nauczycielom i pracownikom administracji szkoły śliczne, przygotowane własnoręcznie stroiki świąteczne. W ten sposób zostaliśmy wprowadzeni w ciepły i pogodny klimat nadchodzących Świąt.
Fotorelacja


Tydzień pod znakiem koszykówki

17, 18 i 19 grudnia nasze szkolne reprezentacje zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn walczyły dzielnie w Mistrzostwach Powiatu w piłce koszykowej. Mimo ogromnej zaciętości w walce obu zespołów nie udało się osiągnąć znaczących sukcesów. Wszystkim naszym reprezentantom należą się jednak gratulacje za wolę walki do samego końca!


Konferencja z okazji obchodów Światowego Dnia AIDS

18 grudnia w sali teatralnej GCK odbyła się konferencja profilaktyczna zorganizowana z okazji Światowego Dnia AIDS. Program obejmował wykład lek. med. Aleksandra Wójcika, rozmowę Marii Brodzikowskiej i Stanisława Żołądka na temat życia z HIV, rozstrzygniecie konkursu na plakat z zakresu profilaktyki HIV/AIDS oraz projekcję filmu. W spotkaniu wzięła udział młodzież z klasy I a T i III a T pod opieką p. B. Matały i p. D. Zimowskiej.
Fotorelacja


Ciekawe spotkania z elektrotechniką…

- 5 grudnia 2013 roku Uczniowie klas IIIaTz– zawód technik elektryk, III ZSZ- zawód elektromechanik pojazdów samochodowych oraz I ZSZ – zawód elektromechanik wraz z Opiekunami mgr Lucyną Dumą i mgr inż. Klemensem Tajakiem, przebywali na terenie Firmy NEWAG S.A. w Gliwicach.
- 12 grudnia uczniowie klasy IIIa Tz – zawód technik elektryk wraz z Opiekunem mr inż. Klemensem Tajakiem przebywali na terenie Laboratorium Maszyn Elektrycznych Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Więcej Fotorelacja


Gala konkursu "Mam zawód. Mam fantazję"

11 grudnia w trakcie gali na AGH w Krakowie wicemarszałek Roman Ciepiela uhonorował laureatów konkursu "Mam zawód. Mam fantazję" zorganizowanego już po raz III w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce". Przypominamy, że drużyna w składzie: Gryzik Weronika, Szczerba Joanna, Sasak Milena, Świątkowska Agata wraz z opiekunką p. Joanną Sochą zajęła III miejsce w swojej konkurencji.
Więcej Fotorelacja


Z wizytą w PSW w Jaśle

10 grudnia maturzyści naszej szkoły odwiedzili Podkarpacką Szkołę Wyższą im. bł. ks. Władysława Findysza Jaśle. Młodzież miała możliwość zapoznania się historią szkoły, bazą dydaktyczną oraz ofertą edukacyjną i możliwościami kształcenia na tej uczelni. Każdy uczestnik tego spotkania otrzymał informator rekrutacyjny, w którym znajdzie wiele cennych informacji o kierunkach i zasadach studiowania. Należy pamiętać, że im więcej informacji o tym co, gdzie i kiedy studiować, tym lepsze i trafniejsze decyzje w przyszłości. A co wyróżnia, zdaniem samych studentów, ich uczelnie: profesjonalizm, praktyczność, przystępność i innowacyjność-taka jest Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle.
Fotorelacja


XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Jana Pawła II

W XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Jana Pawła II, który odbył się 3 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorlicach, III miejsce ex aequo zdobyły Joanna Szczerba- nasza szkolna artystka- i Anna Topczyj z LO w Bieczu. Joasia wybrała do recytacji fr. "Glorii victis" o Marysiu Tarłowskim oraz fr. "Fortepianu Szopena". Joasię do konkursu przygotowała polonistka Renata Rybczyk. W turnieju recytatorów zorganizowanym przez Zarząd Powiatu Gorlickiego wzięło udział 13 uczniów z 5 szkół ponadimnazjalnych. Decyzje podejmowało jury w składzie: pomysłodawca konkursu i przewodniczący Stanisław Bystrowicz, Tadeusz Mikrut – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz instruktor MDK w Gorlicach Dominika Kubala. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk wicestarosty Karola Górskiego, który podkreślił, że słowa mają moc sprawczą, wyrażają przeżycia i emocje, ale nie jest sprawą prostą w słowach te emocje przekazać. Podziękował młodzieży za przygotowanie do recytacji tekstów z minionych epok, a opiekunom za przygotowanie uczniów do tego wyzwania konkursowego. Przewodniczący jury Stanisław Bystrowicz, dziękując uczniom za udział w konkursie stwierdził: "Poziom konkursu ciągle rośnie. Dzisiaj efekt recytacji był wspaniały. Laureaci wykazali się niezwykłą ekspresją słowa. Słychać było, że rozkoszują się słowem, czują każde słowo i potrafią tym zafascynować słuchaczy i o to właśnie chodzi".


Relacja ze strony Starostwa Powiatowego

Na gorlice24.pl

Kolejny staż-wizyta zawodoznawcza

Na kolejny staż-wizytę zawodoznawczą, w dniu 5 grudnia, 15 osobowa grupa młodzieży, z klas- II cT, III bT i IV cT udała się do Studio Urody ANGEL w centrum Krakowa. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce", Program Operacji Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Grupą młodzieży opiekowała się p. Joanna Socha.
Fotki


Spotkanie z misjonarzem.

5 grudnia 2013r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z misjonarzem ks. Darkiem Drozdem, który na co dzień pracuje w Gwatemali. Chciał on podzieli się z młodzieżą swoimi przeżyciami. Ks. Darek barwnie opowiadał o kulturze tamtejszych ludzi, ich zwyczajach jak i bolączkach. Jego opowieśc przeplatana była pięknymi zdjęciami. Zwrócił uwagę naszej młodzieży na poziom życia ich rówieśników, na biedę, analfabetyzm i choroby trawiące ludzi. Misjonarz również podkreślał wielką religijnośc prostych ludzi. Chciał także ukazac piękno przyrody w Gwatemali, jej różnorodnośc, specyfikę i bogactwo roślinności. Po skończonej prelekcji młodzież podziękowała misjonarzowi gromkimi brawami.
Fotorelacja


Rynek pracy w pigułce

W ramach współpracy SZOK z Mobilnym Centrum Informacji zawodowej w Nowym Sączu, w dniu 4 grudnia odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów z klasy IVaT i III ZSZ z zakresu planowania kariery zawodowej i wejścia na rynek pracy. Podczas spotkania młodzież mogła zastanowić się nad wybraną drogą zawodową i zweryfikować własne pomysły, dotyczące wybranych kierunków kształcenia lub pomysłu na swoją pracę. Uczniowie zapoznali się z lokalnym rynkiem pracy oraz poznali zasady skutecznego poszukiwania pracy. Celem zajęć było także uświadomienie roli wiedzy, zainteresowań i cech charakteru w wyborze kierunku kształcenia i przyszłego wykonywania zawodu.
Fotki


Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie.

Pod takim hasłem została przeprowadzona kampania informacyjna dnia 4 grudnia wśród pełnoletnich uczniów naszej szkoły. Przedstawiciele studenckiego koła Ratownictwa Medycznego "eRKA" PWSZ w Nowym Sączu przybliżyli zasady rejestracji w banku szpiku oraz przedstawili mity i fakty bycia dawcą. Ponadto zachęcali młodzież do włączenia się 12 grudnia w wielki finał rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pamiętaj twoja obecność tam może komuś uratować życie. Kampania informacyjna odbyła się w ramach szkoły partnerskiej.
FotkiFilm przygotowany przez studentów PWSZ


Staż-wizyta zawodoznawcza

2 grudnia kolejna, aż 45 osobowa grupa młodzieży, z klas- I aT, I bT, II aT oraz III ZSZ (kształcąca się w zawodzie: technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych), wzięła udział w stażu-wizycie zawodoznawczej w fabryce "Fiata" w Tychach. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce", Program Operacji Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Grupą młodzieży opiekowali się p. Jerzy Kuczek, p. Zdzisław Szpakowski oraz p. Wiesław Stec.


Nauka się opłaca – stypendium Prezesa Rady Ministrów

O tym, że warto inwestować w wiedzę i że to ona, z pewnością przyniesie wspaniałe efekty w przyszłości wie Joanna Szczerba uczennica klasy IV c T. Joasia, kształcąca się w zawodzie technik usług fryzjerskich, w dniu 2 grudnia, na uroczystej gali wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów, odebrała list gratulacyjny z rąk Małopolskiego Wicekuratora Oświaty- Grzegorza Barana.
Więcej


"Gorlickie Nekropolie..." c.d. –wernisaż

29 listopada w Dworze Karwacjanów w sali im. prof. Wł. Kunza odbyła się wystawa poplenerowa "Gorlickie Nekropolie - galicyjski, wojenny panteon Monarchii Austro - Węgierskiej". Na wernisażu zaprezentowane zostały prace fotograficzne uczestników zajęć warsztatowych, które odbyły się na początku września, a prowadzone były przez profesjonalnych fotografów Bogdana Konopkę i Krzysztofa Ligęzę. W gronie miłośników fotografii uczestniczących w warsztatach, (o czym już wcześniej pisaliśmy) byli również nasi uczniowie z klasy IV bT Mateusz Smereczniak i Dominik Ryba. I to ich prace również znalazły się na wystawie. Warto wspomnieć, że nasi pasjonaci biorą udział w wielu konkursach fotograficznych odnosząc znaczące sukcesy a teraz przyszedł czas na pierwszy ich wernisaż.
Gratulujemy pasji i życzymy ciekawych ujęć oraz wielu wernisaży.
Relacja ze strony www.halogorlice.pl


Recytatorki___

28 listopada uczennice klasy I cT – Klaudia Wilczkiewicz i Weronika Rutana pod opieką p. Renaty Podobińskiej oraz uczennica klasy IVcT – Dominika Waz pod opieką p. Renaty Rybczyk wzięły udział w XXXII Gorlickim Konkursie Jednego Wiersza zorganizowanym w Gorlickim Centrum Kultury. Weronika Rutana recytując balladę "Romantyczność" A. Mickiewicza otrzymała wyróżnienie. Nagrodzonej uczennicy gratulujemy!


"Jak cieszyć się zdrowiem ?"

W dniu 21 listopada w I LO im. M. Kromera odbyła się sesja pt. "Jak cieszyć się zdrowiem?", w której uczestniczyli przedstawiciele uczniów naszej szkoły – Mateusz Kirkiewicz i Jacek Budziak z klasy III ZSZ pod opieką p. Renaty Podobińskiej. Podczas sesji został przeprowadzony konkurs plastyczny. Miło nam poinformować, iż I miejsce za przygotowany plakat związany z wyżej wymienioną tematyką otrzymał Mateusz Kirkiewicz.
Gratulujemy!


"Biała Róża

25 listopada młodzież z klasy I a T, II a T, II b T, wraz z opiekunami: p. Lucyną Dumą, p. Krzysztofem Zawilińskim i p. Rafałem Warzechą, odwiedziła wystawę "Biała Róża" połączoną z projekcją filmu pt; "Sophie Scholl-ostatnie dni" . Wystawa dotyczyła studenckiej grupy oporu w Monachium 1942-1943r.
FotkiWięcej o "Białej Roży"


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Zdjęcie ze strony www.gorlice.naszemiasto.plZa nami kolejny tydzień pełen wydarzeń w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który przypadał w dniach 18-24 listopada. Z tej okazji odbyły w naszej szkole spotkania, warsztaty i prelekcje, a ideą tego tygodnia było promowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży.
Organizatorem ŚTP był Szkolny Ośrodek Kariery.
Szczegóły Fotorelacja


Spotkanie z dietetykiem

Dnia 21 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas: ICT, IIBT, IICT oraz IVCT z dietetykiem panią Eweliną Tabaczar. Spotkanie zorganizowali: p. Dorota Zimowska i p. Bogdan Matała.
Więcej


TENIS STOŁOWY

Uczniowie Piotr Wójcik i Paweł Bartusik obaj z klasy III ZSZ reprezentowali szkołę w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnym Turnieju Tenisa Stołowego. Opiekunem był p. Krzysztof Jędrzejczyk.
Fotorelacja


III Polsko-Słowacki Konkurs Fotograficzny

Dnia 12 listopada w Domu Polsko- Słowackim w Gorlicach odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej i rozstrzygnięcie III Polsko- Słowackiego Konkursu Fotograficznego "Mój Beskid Niski". Podczas wernisażu dyplom za uczestnictwo otrzymali Sylwia Pianowska, i Dominik Ryba, a Mateusz Smereczniak dyplom i nagrodę za zajęcie III miejsca w kategorii "Przyroda i architektura".
WięcejRelacja ze strony www.dompolskoslowacki.eu


95 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGLOŚCI

Przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystościach z okazji 95 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGLOŚCI. Po uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wszyscy tłumnie udali się na Cmentarz Parafialny. Na cmentarzu dokonano odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Powstańców Styczniowych po renowacji. Uroczystość zakończyło okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta Witolda Kochana i złożenie wieńców pod pomnikiem.
Fotorelacja


Francuzi znowu w naszej szkole i w Gorlicach

We wtorek 5 listopada ekipa pięciu uczniów wraz z opiekunem ze szkoły Lycee Jean Monnet z miasta YZEURE we Francji zwiedzała naszą szkołę. Ich wizyta jest związana z jednostronnym projektem "Leonardo da Vinci" pod tytułem "Mobilność - Działania wspierające uczniów, osoby poszukujące pracy, pracowników i pracodawców". Będą oni odbywać praktyczne zajęcia w dziedzinie elektryczności w CKPiU w Gorlicach przez okres 3 tygodni.
Więcej szczegółów Fotorelacja z wizyty


O powstaniu warszawskim

W dniu 5 listopada w Zespole Szkół Nr 1 odbyło się seminarium poświęcone 70 rocznicy powstania warszawskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I b Technikum: Robert Piechowski, Mateusz Penczek i Przemysław Joniec. Opiekunem był Krzysztof Jędrzejczyk.
Więcej


Kwesta na cmentarzu parafialnym

Zdjęcie ze strony www.gorlice.naszemiasto.plW uroczystość Wszystkich Świętych na gorlickim cmentarzu parafialnym duża grupa naszych nauczycieli wzięła udział w kweście, której celem jest ratowanie zabytkowych grobów na naszej nekropolii.
Fotografia ze strony gorlice.naszemiasto.pl


Festiwalowa Jesień- wyróżnienie dla Marcina Waląga, brawa dla Kasi Penkały

Śpiew i muzyka łączą ludzi, poruszają serca i wyzwalają pozytywne emocje. Jednym słowem są dobre na wszystko. 29 października uczniowie ZST- Kasia Penkała (kl.IcT) i Marcin Waląg (kl. IbT) wzięli udział w VII Konkursie Piosenki Festiwalowa Jesień.
Więcej


NO PROMIL – NO PROBLEM c.d.

W dniu 19 października młodzież klasy IAT i IBT, wraz z opiekunami Dorotą Zimowską i Bogusławem Matałą, wzięła udział w szkoleniu koordynatorów kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM zorganizowanej przez Urząd miasta Gorlice.
Więcej


Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

Zachęcamy do zapoznania się z filmem edukacyjnym "Nagłe zatrzymanie krążenia". Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.

Źródło:
https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia


Ogólnopolski Tydzień Kariery

V edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku odbył się w dniach 14-20 października pod hasłem "Odkryj talenty swojego dziecka" już za nami.
Więcej szczegółów

Fotorelacja


Stypendyści

17 października przy okazji wizyty gości z zagranicy zostały wręczone stypendia za wyniki w nauce. Wręczenia dokonał starosta Mirosław Wędrychowicz, przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno oraz dyrektorka szkoły Renata Stępień. Nasi stypendyści to: Milena Sasak – kl. IVc, Aneta Janas - kl. IVc, Natalia Radzik - kl. IVc, Mateusz Lisowicz – kl. IVa, Piotr Wójcik – kl. III ZSZ. Stypendystką Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce jest Joanna Szczerba z kl. IVc .
Więcej na kgr24.pl


Projekt Comenius

Od wtorku 15 października prawie przez tydzień gościliśmy nauczycieli i uczniów ze szkół z Włoch, Szwecji i Turcji - realizatorów projektu "Mniej Stresu Lepsze Rezultaty".
Szczegółowa relacja dzień po dniuNasze zdjęcia


Relacja ze strony Starostwa Powiatowego


Konkurs "Mam zawód. Mam fantazję"

3 miejsce dziewcząt w konkursie "Mam zawód. Mam fantazję" organizowanym już po raz III w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" w konkurencji - Fantazyjna plecionka oraz Wehikułem czasu w stylizacje przyszłości - branża usługowa.
7 października, jak już pisaliśmy, w Olkuszu wystartowały dziewczęta z klasy IV i I c T: Gryzik Weronika, Szczerba Joanna, Sasak Milena, Świątkowska Agata. Opiekunem była p. Joanna Socha.
G R A T U L A C J E !


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

"Nie jestem nauczycielem,
jedynie towarzyszem podróży,
którego zapytałeś o drogę"
G.B. Shaw

Pod takim hasłem odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Młodzi aktorzy przygotowani przez panie Jolantę Probulską i Ewę Przesławską oraz pana Jerzego Bubaka w strofach poezji i żartobliwych scenkach zaprezentowali program artystyczny. Składał się on z części refleksyjnej i humorystycznej przeplatanej piosenkami w wykonaniu nowo odkrytych talentów. Wszystkim pedagogom oraz pracownikom szkoły uczniowie złożyli serdeczne życzenia, podziękowania za przekazaną wiedzę, trud codziennych lekcji, naukę życiowych prawd i okazywane serce w każdej sytuacji.
Fotorelacja


Spotkanie z podróżnikiem

W dniu 10 października odbyło się spotkanie z panem Grzegorzem Chachurą, przedstawicielem Firmy Trzask z Gorlic, od kilku lat systematycznie współpracującej z naszą szkołą w ramach cyklu "Spotkanie z podróżnikiem". Uczniowie klas od I- IV odbyli ciekawą wycieczkę po krajach Basenu Morza Śródziemnego. Ze względu na ogromną ilość informacji dotyczących specyfiki tego zakątka świata, profesjonalne fotografie oraz prezentowane oryginalne eksponaty, spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży. Organizatorem spotkania był mgr Wojciech Czamara.


Ślubowanie pierwszoklasistów

Dnia 8.10 w ZST odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniów i nauczycieli na spotkaniu powitała dyrektor Renata Stępień, po czym nastąpiło uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Koledzy z klasy IIAT przygotowali i przedstawili humorystyczną scenkę. Przebrani opowiadali o kocie w worku - FELIS DOMESTICA. Po wystąpieniu kota Salomona pierwszaki przedstawiły w formie scenek humorystycznych prezentacje swoich klas i przyszłych zawodów. Nie zabrakło "fachowców" - techników pojazdów samochodowych, informatyków, fryzjerów, mechaników pojazdów samochodowych i elektromechaników. Humory dopisywały, a czas spędzony z pierwszoklasistami umilała swoim śpiewem Asia Szczerba.
Fotorelacja


Rajdy, ogniska, wycieczki

Na przełomie września i października odbyło się kilka rajdów, wycieczek i ognisk klasowych. Przedstawiamy fotorelacje z dwóch wybranych.
Fotorelacja z ogniska klasy I a T

Fotorelacja z pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę


Konkurs "Mam zawód. Mam fantazję"

W okresie od 3-9 października drużyny z naszej szkoły, jako jedyne, do spółki z ekipami z Bobowej, reprezentacje Powiatu, walczą o miejsca w konkursie "Mam zawód. Mam fantazję" organizowanym już po raz III w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce".
3.10. w konkurencji - Precyzyjna jazda wózkiem widłowym na czas - branża mechaniczno-mechatroniczna wystartowali w Miechowie uczniowie klasy IV b T: Sławomir Urbanowicz Jakub Ziomek oraz w konkurencji - Spawanie – branża mechaniczno – mechatroniczna: Piotr Mruk, Mirosław Skrobot również z klasy IV b T. Opiekunem był p. Jerzy Bubak
7.10 w konkurencji - Fantazyjna plecionka oraz Wehikułem czasu w stylizacje przyszłości - branża usługowa wystartowały w Olkuszu dziewczęta z klasy IV i I c T: Gryzik Weronika, Szczerba Joanna, Sasak Milena, Świątkowska Agata. Opiekunem była p. Joanna Socha.
9.10 w konkurencji - Obróbka ręczna i mechaniczna metali - branża mechaniczno – mechatroniczna wystartował w Oświęcimiu Rafał Belczyk, opiekunem był p. Wiesław Stec.
Fotorelacja z Olkusza


Konkurs fryzjerski pt. "Fryzura wizytowa"

3 października zostały ogłoszone wyniki konkursu fryzjerskiego pt. „Fryzura wizytowa” dla uczniów technikum. Organizatorem konkursu była Pani Joanna Grzybowska- właścicielka ekskluzywnego Studia Urody „Angel” w Krakowie, z którą od dwóch lat współpracuje Zespół Szkół Technicznych, odwiedzając Jej salon w trakcie staży-wizyt zawodoznawczych. Doceniając zaangażowanie naszych uczennic w pracę podczas stażu-wizyty zawodoznawczej Pani Joanna zaprosiła je do konkursu.
Więcej


IX Rajd im. K. Pułaskiego

W dniu 3 października grupa 25 osób z naszej szkoły pod przewodnictwem opiekunów: mgr Andrzeja Kopczy, mgr Wiesława Steca i mgr Wojciecha Czamary wzięła udział w IX Rajdzie im. K. Pułaskiego. Trasa rajdu: Gorlice- Szymbark Łęgi- Miejska Góra- Bielanka- Gorlice. Na mecie rajdu (teren Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. K. Pułaskiego w Gorlicach) odbył się Konkurs Wiedzy o Konfederacji Barskiej i Konkurs Wiedzy Turystycznej o Beskidzie Niskim. W tym drugim konkursie II miejsce zajął uczeń ZST w Gorlicach; Smereczniak Mateusz. Ucznia do konkursu przygotował mgr Andrzej Kopcza.
Zdjęcia


Ogólnopolski Tydzień Kariery

Już po raz kolejny przyłączamy się do akcji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Doradców Zawodowych RP, promującej między innymi ideę świadomego planowania kariery. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-20 październik 2013r. pod hasłem "Odkryj talenty swojego dziecka".
W tych dniach Szkolny Ośrodek Kariery będzie organizował spotkania, prelekcje oraz warsztaty.
Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w przygotowanych działaniach.
Będzie się działo!! Szczegóły już wkrótce.


Memoriał im. K. Świerzowskiego

I miejsce Marka Zawiszy w konkurencji pchnięcia kulą na IX Memoriale im. K. Świerzowskiego. Zawody w bardzo mocnej, międzynarodowej obsadzie z zawodnikami z kadry polski odbyły się 28 września już po raz 3 na pieknym lekkoatletycznym stadionie w Krośnie.
Zdjęcia


Noc Naukowców

27 września grupa 17 uczniów z klas 1c, 2a, 3a i 3b Technikum wzięła udział w Małopolskiej Nocy Naukowców zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu.
Grupą opiekował się Krzysztof Jędrzejczyk.
Więcej informacji i zdjęcia


"Gorlicka Duża Rodzina"

Szkoła nadal bierze udział w akcji "Gorlicka Duża Rodzina".
Zapraszamy w każdy piątek w godzinach od 14:50 do 16:30.


Wizyta studyjna

22 września dwójka uczniów z naszej szkoły wyjechała na tydzień, wraz z grupą 60 osób (przedstawicieli z całej Małopolski) na wizytę studyjną do Erfurtu w Turyngii. Milena Sasak z klasy IV c T reprezentuje nas w grupie o tematyce - fryzjerstwo, a Tomasz Bajorek z klasy III a T w grupie o tematyce - metalotechnika. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce".
Fotorelacja oczami Tomka
Fotorelacja oczami Mileny


"Szalone nożyczki" rozbawiły do łez!

"Bracie, nigdy nie widziałem tak zabawnej sztuki."
19.09 uczniowie ZST obejrzeli w krakowskim teatrze Bagatela komedię kryminalną "Szalone nożyczki", pierwsze w Polsce interaktywne przedstawienie, w którym przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. Uczniowie stali się świadkami intrygujących wydarzeń rozgrywających się w krakowskim salonie fryzjerskim. Wycieczkę do teatru- połączoną ze zwiedzaniem Starego Miasta- tradycyjnie już zorganizowały Lucyna Duma i Renata Rybczyk. Tym razem młodzieżą opiekowała się również Jolanta Probulska. Scena teatralna, jak rzadko kiedy, przykuła uwagę naszych teatromanów.
Więcej informacji i zdjęcia


"Obowiązek pamięci"

                                              "Wolną Polskę raczył wrócić Bóg"
We wtorek, 17 września, delegacja uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w bazylice mniejszej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach. Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił tamtejszy proboszcz Stanisław Ruszel.
Po mszy świętej zebrani przeszli na Cmentarz Parafialny, pod Krzyż Katyński, gdzie nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Oprawę muzyczną stanowił "Marsz kresowiaków".
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz różnego szczebla, kombatanci i Sybiracy, 18 pocztów sztandarowych oraz reprezentacje młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Relacja i zdjęcia ze strony Starostwa Powiatowego


"No promil-no problem"

Klasa IcT wzięła udział w kampanii społecznej "No promil-no problem" na rynku gorlickim. Celem kampanii było uświadomienie skutków używania i nadużywania alkoholu przez kierowców. Na płycie rynku odbył się pokaz polegający na udzielaniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Policjanci wspólnie z młodzieżą rozdawali kierowcom ulotki (taryfikator promilowy) uświadamiające konsekwencje wynikające z jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.
Zdjęcia


Plener fotograficzny____________

W dniach 9 - 11 września dwóch uczniów klasy 4bT (Mateusz Smereczniak i Dominik Ryba) wzięło udział w warsztatach poprowadzonych przez profesjonalnych fotografów Bogdana Konopkę i Krzysztofa Ligęzę pt.:"GORLICKIE NEKROPOLIE - GALICYJSKI, WOJENNY PANTEON MONARCHII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ"
Relacja uczestników


Wyprawa w Tatry

10 września 30 osób z klas: 4bT, 2bT, 2cT oraz 1cT wraz z opiekunami: p. Dorotą Zimowską, p. Andrzejem Kopczą i p. Bogdanem Matałą wybrało się na wycieczkę do Zakopanego. Po dotarciu do Kuźnic wyruszyli oni, za przewodnikiem p. Zdzislawem Chmielem, szlakiem na Kasprowy Wierch, potem zeszli do schroniska "Murowaniec" w Dolinie Gąsienicowej, a stamtąd Doliną Jaworzynki dotarli ponownie do Kuźnic.
Fotorelacja


Początek szkoły!

Tym razem 2 września przy pięknej słonecznej pogodzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
Fotorelacja


Liceum dla Dorosłych

Trwa Nabór do III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych
Liceum dla Dorosłych to szkoła dla tych, którzy zakończyli edukację na poziomie ośmioletniej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ukończyli zasadniczą szkołę zawodową, a teraz chcą zdobyć średnie wykształcenie. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym, a więc nie rezygnując z pracy i codziennych obowiązków można zdobywać wiedzę i podnosić swoje kwalifikacje. Szczegółowe informacje dotyczące III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych można uzyskać w sekretariacie szkoły.
Ukończenie Liceum to krok do przodu na drodze edukacyjnej i zawodowej


"Wyprawka szkolna" na rok szkolny 2013/2014 (Rządowy program pomocy uczniom)

Uczniowie klas II Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej chętni do uzyskania dotacji do zakupu podręczników proszeni są o składanie wniosków w sekretariacie szkoły (średni dochód na jednego członka w rodzinie 456,- zł netto) Wnioski do pobrania w sekretariacie szkoły jak również na stronie internetowej www.zstgorlice.of.pl
Wniosek do pobrania


Czas na staż – wakacyjne staże uczniów ZST

Piętnastoosobowa grupa naszych uczniów zamiast odpoczywać od szkolnych obowiązków i oddawać się beztroskiej zabawie wybrało pracę. W 8 firmach działających na lokalnym rynku, które przystąpiły do współpracy, dokładnie przez cztery tygodnie będą zdobywać pierwsze doświadczenie w pracy oraz dodatkową wiedzę i umiejętności zawodowe. Te miesięczne płatne staże realizowane są w ramach Projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Lista chętnych na staż oczywiście była długa, a ilość miejsc ograniczona w związku z czym szkolna komisja rekrutacyjna w oparciu o regulamin wytypowała do udziału w stażu po 3 uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk i technik pojazdów samochodowych oraz 9 uczennic w zawodzie technik usług fryzjerskich. Od 1 lipca w swojej pierwszej pracy było 7 uczniów, a kolejne 8 osób pracuje od 1 sierpnia. Bez wątpienia dla młodzieży udział w tym projekcie poszerzy ich kwalifikacje zawodowe i uczyni ich atrakcyjnymi na rynku pracy, a potem jako absolwenci będą mogli pochwalić się nie tylko zdobyta wiedzą teoretyczną, ale też doświadczeniami zawodowymi. Wynagrodzenie za pracę w formie stypendium stażowego będą mogli przeznaczyć na zrealizowanie swoich planów na dalszą część wakacji.

A co o tym projekcie mówią sami stażyści:
Asia
"wakacyjny staż można uznać za interesujący sposób na spędzenie miesiąca wakacji"
Daniel
"jest to spora szansa, żeby zadbać o swoją przyszłość i można zarobić parę groszy"
Natalia
"to dobry sposób na wakacyjne lenistwo oraz możliwość wzbogacenia CV i zwiększenia swojej atrakcyjności na rynku pracy"
Damian
" zweryfikuje w ten sposób swoje wyobrażenie i przekonam się, czy takie zajęcie mi odpowiada"
Kilka fotek