Trasa nr 4

Wersja do druku

Przewidywany czas trwania wycieczki ok. 4-5 godzin.
Wycieczka rowerowa.

Etap I
Wyruszamy z Rynku w Gorlicach. Tu w ścianie muru oporowego od strony Ratusza wmurowana została w maju 2005 roku pamiątkowa tablica z okazji 90-tej rocznicy bitwy pod Gorlicami. Ulicami Mickiewicza, Legionów i Biecką wyjeżdżamy z miasta w kierunku Zagórzan. W tej miejscowości po prawej stronie drogi znajduje się zespół pałacowo-parkowy należący niegdyś do znanej rodziny Skrzyńskich. Wybudowany w lata 3O-tych XIX wieku pałac do połowy lat 80-tych XX wieku mieścił Państwowy Dom Dziecka. Obecnie znajduje się w całkowitej ruinie a jego penetrowanie może być niebezpieczne. Pałac otoczony był kiedyś pięknym parkiem w którym rosły m.in. tulipanowce. Obecnie zachowało się z pierwotnego drzewostanu kilkanaście wspaniałych okazów dębów i sosen. Po zwiedzeniu parku powracamy na drogę główną, ok. 100 metrów wzdłuż pałacowego muru dojeżdżamy do bocznej drogi (skręt w prawo) która doprowadzi nas do mauzoleum rodziny Skrzyńskich. Imponujący wielkością grobowiec w kształcie piramidy z której wyrasta krzyż znajduje się na niewielkim wzniesieniu po prawo otoczony wiekowymi sosnami. Na wprost na kilkumetrowej skarpie znajduje się cmentarz wojenny nr 125 projektowany przez Antona Mullera.

Etap II
Drogą główną w kierunku Ciężkowic docieramy do cmentarza nr 124. Znajduje się on tuż przy drodze, odnowiony i oczyszczony. Ok. 50m dalej w lesie po prawej stronie drogi mijamy obelisk upamiętniający śmierć Stanisława Ozgi 17-letniego partyzanta AK który zginął w tym miejscu w czasie potyczki z Niemcami w sierpniu 1944 roku. Docierając do miejscowości Łużna Skręcamy z drogi głównej w kierunku centrum wsi kierując się dobrze widocznymi znakami. Asfaltową drogą w górę docieramy do cmentarza nr 122 i 123.
Cmentarz nr 123 zwany cmentarzem na Pustkach jest największą i najciekawszą nekropolią wojenną w Galicji Zachodniej. Kryje prochy 1204 żołnierzy różnych narodowości.

Etap III
Powracamy do centrum wsi i tą samą drogą którą przyjechaliśmy do Łużnej powracamy do skrzyżowania z drogą Moszczenica - Gorlice, a następnie przez Stróżówkę docieramy do Gorlic. Przejeżdżając przez Stróżówkę mijamy po drodze cmentarze nr 97, 95, 93 i 90.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstęp
 
Trasa nr 1
 
Trasa nr 2
 
Trasa nr 3
 
Trasa nr 4
 
Trasa nr 5
 
Trasa nr 6
 
Ciekawe strony
 
© Copyright 2005. All rights reserved. Powered by ZST Gorlice.