navigation

LOWE

LOKALNY OSRODEK WIEDZY I EDUKACJI

Aktualności

Warsztaty dekoratorskie

Kolejne udane warsztaty za nami. Nasze uczestniczki z głową pełną pomysłów wyczarowały piękne, niepowtarzalne, urokliwe stroiki, które będą ozdobą niejednego świątecznego stołu.
Fotorelacja,

Akcja - zdrowo i sportowo

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników zorganizowaliśmy dodatkową formę aktywności -akcję zdrowo i sportowo, która miała na celu promocję aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia i odżywania. Na sali gimnastycznej dla naszej grupy przygotowaliśmy szereg ćwiczeń ruchowych i gier zespołowych. Rozgrywki przebiegały w atmosferze zdrowej rywalizacji, a na zakończenie każdy otrzymał symboliczny medal.
Fotorelacja,

Warsztaty "Wielkanocne cudeńka"

I edycja warsztatów wielkanocnych już za nami. W środowe popołudnie spotkaliśmy się w ZS w Brunarach, gdzie wspólnie przygotowywaliśmy "wielkanocne cudeńka". Nasze szare wytłaczanki z każdą godziną warsztatów zamieniały się w przepiękne, kolorowe, oryginalne dekoracje na świąteczny stół, a wszystko to za sprawą decoupage jako formy dekoratorskiej.
Fotorelacja,

Warsztaty dla kadry LOWE

W naszym LOWE nie tylko my prowadzimy szkolenia, warsztaty, kursy itp. ale od czasu do czasu sami w nich bierzemy udział. Właśnie odbyły się u nas warsztaty z zakresu metodologii monitoringu i ewaluacji aktywności organizowanych w ramach LOWE. W warsztatach wzięły udział osoby zaangażowane w projekt w naszym ośrodku. Szkolenie prowadził dr hab. Roman Dorczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie było niezwykle istotne, ponieważ uzyskaliśmy wiele cennych uwag oraz sugestii jak przeprowadzać ewaluacje naszych aktywności.
Fotorelacja,

Kolejna edycja warsztatów dietetycznych „Wiem co jem”

Cieszymy się, bo grono osób świadomych nt. zdrowego żywienia się poszerza! Wszystko dzięki kolejnej edycji warsztatów dietetycznych "Wiem co jem". Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe w swojej kuchni i mogli się przekonać na własnych kubkach smakowych, że zdrowe jedzenie może być też naprawdę smaczne!
Fotorelacja,

Zakończenie kilku kursów:

- kursu komputerowego - fotorelacja,
- kursu języka angielskiego - fotorelacja,
- kursu z języka niemieckiego - fotorelacja,

Warsztaty fryzjersko-kosmetyczne -Bądź Piękna na Wiosnę

Pod hasłem ,,Bądź Piękna na Wiosnę’’ odbyły się kolejne warsztaty fryzjersko-kosmetyczne. W tym celu zaplanowałyśmy program, dzięki któremu wszystkie uczestniczki będą mogły pierwsze wiosenne promyki przyjąć w doskonałych nastrojach :-) W programie: - warsztat – ,,Mój wizerunek – mój sukces’’ - najnowsze trendy w pielęgnacji włosów - najnowsze trendy fryzur na wiosnę 2018 - indywidualne konsultacje dla każdej z Pań z zakresu doboru makijażu i fryzury
Fotorelacja,

Warsztaty fryzjersko-kosmetyczne - Turza

Wraz z wiosną budzą się w nas chęci do działania, do robienia rzeczy, z którymi nigdy nie mieliśmy do czynienia, do zmian, na które wcześniej się nie odważyłyśmy dlatego kolejne nasze spotkanie w Turzy miało charakter warsztatów fryzjersko-kosmetycznych. Pani kosmetolog Agnieszka Kolbusz z Salonu Odnowy Heaven udzieliła nam porad jak dbać o cerę, dobierać kosmetyki oraz jak wykonać najmodniejszy wiosenny makijaż. W drugiej części mieliśmy okazje poznać zasady prawidłowego mycia głowy, używania kosmetyków, fachowego trzymania grzebienia, używania suszarki, pielęgnicy i innego sprzętu fryzjerskiego, a wszystko to pod czujnym okiem Pani Beata Cetnarowskiej z Salony Fryzjerskiego.
Fotorelacja,

Warsztaty dietetyczne - Brunary

Za nami kolejna już edycja warsztatów zdrowego żywienia. Ta forma aktywności cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem uczestników. Tym razem spotkaliśmy się w malowniczej miejscowości Brunary. Pani dietetyczka Justyna Oszkandy z Gabinetu Dietetycznego Bonne Sante udzieliła wielu cennych porad żywieniowo –dietetycznych, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy dotyczących zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia, a na koniec wspólnie kosztowaliśmy przygotowane przekąski.
Fotorelacja,

Kurs pierwszej pomocy- już wiemy jak pomóc

Zaczęliśmy od podstaw, czyli dlaczego i kiedy pomocy udzielać, później przeszliśmy przez najczęściej spotykane przypadki i omówiliśmy jak sobie z nimi radzić. Uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań i podawali wiele przykładów ze swojego życia ale w tracie było też dużo ćwiczeń praktycznych. Cieszymy się, że zajęcia z pierwszej pomocy cieszyły się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem ze strony uczestników Mamy uczucie kolejnej spełnionej misji i potwierdzenie tego że LOWE jest potrzebne. Dziękujemy naszym uczestnikom i zapraszamy na kolejne nasze spotkania.
Fotorelacja,

Wiem co jem -warsztaty zdrowego żywienia

Po raz kolejny spotkaliśmy się na warsztatach dietetycznych, aby dowiedzieć się jak należy prawidłowo odżywiać się żeby być zdrowym i pełnym energii. Nie zabrakło praktycznych porad dotyczących prawidłowego odżywiania i ciekawych wskazówek.
Fotorelacja,

Kolejne warsztaty dietetyczne już za nami

Warsztaty dietetyczne z panią Justyną Oszkandy (Gabinet Dietetyczny Bonne Sante ) zainspirowały i zmotywowały wszystkie uczestniczki naszego spotkania do zdrowego, pełnego smaku życia. Bardzo dziękujemy wszystkim Paniom za tak liczny udział i mamy nadzieję, że to spotkanie było dla Was pomocne. :)
Fotorelacja, relacja filmowa na gorlice.tv

Zakończenie zajęć z języka angielskiego grupa I

Dla grupy I nasz kurs języka anielskiego dobiegł końca. Na zakończenie językowych zmagań każdy otrzymał dyplom ukończenia kursu. Warto podkreślić, że dla wielu był to pierwszy kontakt z językiem angielskim. Udział w tej formie aktywności pozwolił uczestnikom poznać podstawy języka angielskiego. W trakcie kursu ćwiczyli wymowę oraz uczyli się nowych słówek. Jak duże postępy osiągnęli świadczy fakt iż przemowę – podziękowanie dla prowadzącego zajęcia Pana Marka Potempy wygłosili płynnie w języku angielskim. Gratulujemy wszystkim i zachęcamy do kolejnych aktywności.
Fotorelacja

Zakończyliśmy kurs komputerowy

18.01.2018r. odbyły się ostatnie zajęcia kursu komputerowego „Komputer i Internet bez tajemnic. Od pierwszych zajęć minęło 10 tygodni, a kursanci przebyli w tym czasie długą wirtualną podróż. Rozpoczęły się od poznawania obsługi komputera, klawiatury i myszki, a w efekcie końcowym wszyscy sprawnie potrafią obsługiwać pocztę elektroniczną, wyszukiwać potrzebnych informacji, a także piszą dokumenty w programach tekstowych. W kursie uczestniczyło 12 osób, a zajęcia prowadził pan Robert Chrząszcz.
Dziękujemy zatem uczestnikom za udział w kursie i zapraszamy do kolejnej aktywności. Wszystkim, życzymy cierpliwości, odwagi i dużo wrażeń w pokonywaniu kolejnych komputerowych i internetowych kroków!
Fotorelacja

Poznają tajniki Word, Excel i PowerPoint.

W ramach LOWE trwają zajęcia komputerowe. Nasi uczestnicy od praktycznej strony poznają tajniki działania edytora tekstu Word, środowiska internetowego, mają możliwość założyć swoją pierwszą skrzynkę e-mailową i uczą się jej obsługi. W zależności od zaawansowania i indywidualnych potrzeb osoby pobierającej lekcje komputerowe, omawiane są różne programy, kładziemy nacisk na przydatne w codziennym życiu umiejętności związane z obsługą wielu aplikacji.Każdy temat zajęć realizowany jest niespiesznie i zawsze znajdzie się czas na dodatkowe pytania i wyjaśnienia. Po zajęciach uczestnicy wychodzą uśmiechnięci i zadowoleni.
Fotorelacja

Sobotnie pierniczkowe popołudnie z Ewą Wachowicz

Jak zostaje się najpiękniejszą z pięknych? Jak zostaje się producentem własnych programów kulinarnych ? Jak zdobywa się koronę wulkanów Ziemi? Czy łatwo jest być jurorem w programie Top Chef ?. I jak ozdobić świąteczne pierniczki?
Na te i wiele innych pytań odpowiadała Ewa Wachowicz podczas spotkania w naszej szkole, które zostało zrealizowane ramach projektu LOWE. Na tydzień przed świętami - 16 grudnia, w sobotnie popołudnie świetlica szkolna zapełniła się po brzegi uczestnikami projektu i nie tylko, którzy z wielkim zaciekawieniem i z uwagą wsłuchali się w opowieści Ewy o przygodzie z mediami, podróżach i pasji gotowania. Nie zabrakło również wspomnień z okresu jej młodości i wyborów miss.
Więcej o spotkaniu z Ewą Wachowicz

W atmosferę świąt wszystkich zebranych wprowadzili nasi uczniowie, którzy przygotowali krótką część artystyczną, w której nie zabrakło wspólnie zaśpiewanej kolędy i pastorałki. Później przyszedł czas na skecz i pełną humoru scenkę wykonaną przez podopiecznych Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach, pod kierunkiem pani Haliny Wąsowskej - Schirmer.
Za sprawą naszych nauczycieli pani Renaty Rybczyk i pana Krzysztofa Jędrzejczyka, którzy wcielili się w rolę prowadzących spotkanie, pani Ewa Wachowicz znalazła się w ogniu pytań osobistych i zawodowych, na które chętnie odpowiadała. Nie zabrakło też pytań od samych uczestników.
Organizatorzy oprócz spotkania autorskiego zaplanowali również część warsztatową, w której prowadzący spotkanie wspólnie z Ewą przygotowali lukier, ucierając sok z cytryny z cukrem pudrem. Tak przygotowany lukier posłużył do dekorowania pierniczków. W czasie warsztatów każdy z uczestników miał okazję poćwiczyć dekorowanie lukrem na pojedynczych pierniczkach i samodzielnie wykonać imponujące dekoracje. Niektórzy postanowili od razu owe ozdoby skonsumować, inni zabrali własnoręcznie zdobione pierniczki, które zapewne ozdobią świąteczny stół lub będą miłym, słodkim prezentem dla rodziny czy bliskich.
Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć. Chętnych nie brakowało, a wielu z nich miało okazję zakupić książki autorstwa Ewy oraz otrzymać autograf wraz z dedykacją. Spotkanie wypadło znakomicie, czego dowodem było m.in. ogromne zainteresowanie i gromkie brawa, po ciekawie spędzonym popołudniu w towarzystwie uśmiechniętej Ewy Wachowicz.

Fotorelacja

Pierwsze zajęcia już ruszyły

13 grudnia odbyły się warsztaty ozdób świątecznych - Fotorelacja
Język niemiecki - kilka zdjęć
Język angielski - relacja filmowa na gorlice.tv , fotorelacja

To, co za nami, i to, co przed nami w projekcie LOWE

Zgodnie z metodologią przeprowadzono diagnozę potrzeb w zakresie aktywności i rozwoju kompetencji kluczowych osób dorosłych społeczności lokalnej Powiatu Gorlickiego oraz ocenę potencjału szkoły do pełnienia funkcji LOWE. Diagnoza obejmowała m.in. badania kwestionariuszowe wśród osób dorosłych, z uwzględnieniem rodziców i opiekunów naszych uczniów. Około 350 ankiet, które zostały przeprowadzone pozwoliły nam stworzyć ciekawą ofertę aktywności edukacyjnych. Katalog szkoleń jest tak sprofilowany, aby odpowiadał na indywidualne potrzeby uczestników.

Wywiad fokusowy

Za nami także, wywiad zogniskowany grupowy z udziałem lokalnych interesariuszy –aż 13 przedstawicieli instytucji rynku pracy, pomocy społecznej oraz innych instytucji i lokalnych organizacji społecznych działających na terenie powiatu gorlickiego. Wspólna rozmowa i debata pozwoliła wypracować ciekawe wnioski, które zostały wzięte pod uwagę przy tworzeniu naszej oferty edukacyjnej. Każdy chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, uwagami i przewidywaniami.

W wywiadzie fokusowym uczestniczyli przedstawiciele:

Wszystkim uczestnikom tego spotkania bardzo dziękujemy za przybycie i aktywny udział oraz cenne wskazówki i uwagi. Mamy nadzieje, że jeszcze niejednokrotnie będziemy mogli się spotkać i podyskutować.

Wywiad fokusowy

Rekrutacja


Obecnie trwa rekrutacja uczestników do projektu LOWE.
W ofercie LOWE przygotowano wiele ciekawych i interesujących aktywności edukacyjnych wynikających z analizy lokalnego rynku oraz aktualnych potrzeb mieszkańców powiatu gorlickiego i gmin sąsiednich.
W aktualnej ofercie proponujemy:
To najważniejsze aktywności edukacyjne LOWE przy Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach.
Lista jest oczywiście otwarta i na bieżąco będzie aktualizowana i uzupełniana, gdyż... czekamy na propozycje od Państwa!
Wszystkie dorosłe osoby, które chcą zdobyć dodatkowe umiejętności i rozwinąć swoje zainteresowania zapraszamy do udziału.
Uczestnikami mogą być rodzice lub opiekunowie dzieci, młodzieży realizujących obowiązek szkolny oraz nauki a także mieszkańcy, a w szczególności osoby:

Aby wziąć udział w projekcie należy:

www.LOWE.org.pl

O Projekcie


Projekt LOWE „Edukacja w Przyszłość”

Skierowany jest do osób dorosłych, które napotykają na istotne problemy edukacyjne, społeczne i środowiskowe (przerwały edukację, brakuje im kompetencji, wykazują się tzw. wyuczoną bezradnością itp) ale także dla tych którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności.

Cel projektu:

Zwiększenie udziału dorosłych w edukacji, poprzez uaktywnienie i zaangażowanie osób dotychczas biernych, nieuczestniczących w jakichkolwiek zorganizowanych formach edukacji.

Korzyści dla uczestników projektu:

 • doneZdobycie nowych kwalifikacji zawodowych i kompetencji społecznych,
 • doneAktywizacja zawodowa osób nieaktywnych i bezrobotnych,
 • doneWzrost wśród uczestników umiejętności poruszania się po rynku pracy,
 • donePodniesienie kompetencji językowych, komputerowych,
 • doneWzrost kompetencji osobistych, w tym zwiększenie poziomu samodzielności i niezależności, podniesienie poziomu poczucia własnej wartości, wzrost wiary we własne siły i zwiększenie motywacji do zmiany swojej ścieżki życiowej i zawodowej.

Każdy z uczestników może skorzystać m.in. z:

 • doneWsparcia m.in. doradcy zawodowego, psychologa, pedagoga,
 • doneSzkoleń komputerowych, językowych,
 • doneSzkoleń interpersonalnych,
 • doneSzkoleń zawodowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników,
 • doneZajęć sportowo-rekreacyjnych,
 • doneInnych szkoleń dopasowanych do potrzeb uczestnika.

LOWE"

Harmonogram działań


Po przygotowaniu pełnej ofert edukacyjnej pojawi się szczegółowy harmonogram poszczególnych aktywności edukacyjnych.